Pagėgių kredito unija sulaukė pilnametystės - aštuonioliktojo gimtadienio
„Arčiau kliento“. Taip skelbia Lietuvos kredito unijos, išvysčiusios didžiausią kredito unijų aptarnavimo vietų tinklą. Ar iš tiesų per 18 gyvavimo metų Pagėgių kredito unijai pavyko maksimaliai prisiartinti arčiau klientų, kalbinome Pagėgių kredito unijos administracijos vadovę Raimondą Tutlienę.
- Socialiniuose tinkluose paskelbėte, jog liepos 2 dieną švenčiate gimtadienį, tad reikia jus sveikinti ?
- Licenciją Lietuvos bankas mums suteikė 2002 metų birželio 18 dieną, o darbo vietos duris atvėrėme liepos 2 dieną. Tuomet dirbome dviese: šviesios atminties Steponas Kuskys ir aš. Nieko nežinojome, pradėjome nuo nulio. Šiuo metu dirbame septyniese. Turime ir vidaus auditoriaus pusę etato. Mūsų manymu, šis etatas yra perteklinis, tačiau tokie yra Lietuvos banko reikalavimai. Tačiau mes sumažinome administracinį aparatą. Dar šiais metais atsisakėme stebėtojų tarybos. Manome, kad stebėtojų tarybos ir valdybos darbas dubliuojasi, tad palikome valdybą. Mūsų valdyboje nuo įkūrimo dienos darbavosi tie patys žmonės. Pasikeitė du nariai: vienas jų išėjo į užtarnautą poilsį, kitas iškeliavo Anapilin. Tad teko du narius priimti naujai. Turiu paminėti, kad į valdybą dabar yra griežtai atrenkami kandidatai. Turime prieš mėnesį apie kandidatą pateikti Lietuvos bankui daug dokumentų iš FNTT, STT, VMI, charakteristikas ir t. t.
- Ar esant valdyboje tiems patiems asmenims tiek metų, negresia korupcija?
- Grandiozinių pirkimų neatliekame, neperkame pastatų, nesuteikiame itin didelių paskolų, tad sprendimai protingi. Juolab, kad turime vadovautis maždaug 78 tvarkomis. Beje, kuomet pradėjome dirbti tų tvarkų buvo 11. Štai jums ir biurokratijos mažėjimas.
O ir prižiūrėtojų turime daug: Lietuvos bankas, centrinė Kredito unija, vidaus auditorė. Praėjusiais metais atsisakėme išorės auditoriaus paslaugų. Vadovai pamatė, kad tai tikrai perteklinė paslauga, o dar ir ne pigiai kainuojanti, ir leido mums jos atsisakyti.
- Kokias permainas savo klientuose, jų poreikiuose stebite ?
- Na, visų pirma tiek mes, tiek mūsų klientai buvome 18 metų jaunesni. Gaila, bet mūsų klientai iškeliauja Anapilin. Jaunoji karta nepratusi taupyti. Nors bendras mūsų unijos narių rodiklis lyginant su Pagėgių savivaldybės gyventojų skaičiumi yra geras: šiandien Pagėgių savivaldybėje gyvena šiek tiek daugiau nei 8 000 gyventojų. Iš jų – 2 790 fizinių asmenų, 38 juridiniai asmenys, 60 nevyriausybinių organizacijų, asociacijų yra mūsų kredito unijos nariai. Pagal šiuos rodiklius mes pirmaujame visoje Lietuvoje. Nė viena unija neturi tiek narių, skaičiuojant pagal gyventojų skaičių.
Mūsų nariai daugiausia yra vyresnio amžiaus žmonės, neturintys galimybių nuvykti į bankus kituose miestuose. Šiuo metu šiek tiek jaučiame narių jaunėjimą. Į kredito unijos narius stoja 40-45 metų amžiaus žmonės. Kaip ir visur mums taip pat trūksta jaunimo. Beje, turime vieną kitą narį iš kito rajono. Kažkuriais metais davėme šiek tiek geresnes palūkanas už indėlius, ar tiesiog kieno nors giminaitis panoro stoti būtent į Pagėgių kredito uniją. Tačiau mes stengėmės nekonkuruoti su kolegomis iš kitų rajonų. Nes išties laikomės tokios nuostatos, kad turime būti arčiau kliento.
Todėl, kai atvažiuoja klientas iš kaimyninio rajono, visada pasiskambiname to rajono unijos administracijai ir paklausiame, kas gi nutiko, kad žmogus negali gauti paskolos savo teritorijoje. Juolab, kad ir įstatuose numatyta, jog unijos dirba savo teritorijoje.
- Kodėl naudinga būti kredito unijos nariu?
- Mes dirbame greičiau. Pas mus, priešingai nei komerciniuose bankuose, viskas yra pigiau: pigesni pavedimai, pigesnės kreditinės kortelės. Prie kortelių yra gyvybės draudimas. Dar neturime tiesioginio debeto kortelių, bet tai artimiausioje ateityje bus išspręsta. Šiuo metu jau turime prisijungimą prie elektroninės bankininkystės su SMS kodais, dirbame su Smart, ID programomis, mobiliais parašais. Pas mus galima atlikti vietinius ir tarptautinius pavedimus, atlikti įmokas ir susimokėti mokesčius, keisti valiutą. Viską, ką turi komerciniai bankai, turime ir mes.
- Kokios problemos jus slegia?
- Visų pirma žymiai sumažėjo smulkių ūkininkų, pieno ūkių, arba ūkininkai keičia veiklos kryptį. Nėra jaunų žmonių, perimančių smulkiuosius ūkius. O tai atsispindi ir mūsų veikloje. Nebeliko kam imti smulkių paskolų.
Antroji problema - mūsų savivaldybėje nėra verslo. Neveltui kolegos iš Tauragės juokaudami mus vadina „kaimiečiais“. Nors ir deklaravome narių sąraše 38 juridinius asmenis, tačiau iš jų paslaugomis naudojosi tik dvi uždarosios akcinės bendrovės ir tos pačios bankrutavo.
Pradžioje, kuomet pradėjome dirbti, savivaldybėje buvo smulkaus ir vidutinio verslo fondas. Mes su Savivaldybe labai darniai bendradarbiavome: mes suteikdavome smulkiesiems verslininkams paskolas, o Savivaldybė iš šio fondo padengdavo palūkanas. Tai buvo didžiulis palengvinimas mažam ar smulkiam verslininkui. Verslininkai labai aktyviai naudojosi šia lengvata. Dabar lyg ir yra tas fondas, tačiau tarp mūsų neliko jokio bendradarbiavimo.
- Lietuvoje vyrauja tokia nuomonė, kad bankai yra turtingi. Ar esate turtingi jūs ir ar negresia žlugimas ar bankrotas?
- Pagal 2019 metų duomenis mūsų turtas sudarė 4,6 milijonų eurų. Šiuo metu turime 4,3 milijonų eurų. Sumažėjo, kaip ir minėjau, iškeliavusių Anapilin žmonių palūkanas pasiima jų artimieji, persiveda į kitus miestus. Per metus patyrėme 300 000 eurų terminuotų indėlių mažėjimą. Tačiau metų pabaigoje prognozuojame, kad rodikliai bus geresni, nes metų pabaigoje ūkininkai gauna pinigus ir vėl naudojasi mūsų paslaugomis, tiesiog taip yra kasmet. Visus mūsų vadovybės priskirtus rodiklius mes vykdome: kapitalo pakankamumo, likvidumo, mūsų veikla stabili. Darniai bendradarbiaujame su NVO, įstaigomis. Esame tradicinių Pagėgių krašto renginių rėmėjai. Aktyviai dalyvaujame centrinės kredito unijos organizuojamame vaikų piešinių konkurse. Draugaujame su Pagėgių vaiko globos centru.
Džiugu paminėti, kad po visų krizių, kurios mus lydėjo po „Snoro“ banko griūties, po 2008 metų krizės, kuri mums atsiliepė net iki 2011 metų, dabar jau atsigauname. Trejus paskutiniuosius metus baigėme pelningai. Šiais metais ketiname pelną padidinti iki 27 000 eurų.
- Kokią įtaką jūsų veiklai padarė dėl koronaviruso susiklosčiusi situacija?
- Koronaviruso metu darbo padaugėjo gerokai. Beje, turime pasakyti, kad nebuvome užsidarę nė vienai dienai. Jokio darbo iš namų nevykdėme. Kasdien turėjome gausybę klientų. O birželyje jų padaugėjo ypatingai, nes buvo mokamos kompensacijos bedarbiams, smukiems verslininkams ir visi – pas mus. Vien per birželio mėnesį priėmėme 21 naują narį, atidarėme gausybę sąskaitų. Paprastai per metus priimdavome apie 30 narių. Juk Pagėgiai jokio kito banko nebeturi, o ir komerciniuose bankuose tenka užsirašyti į eilę, jos sulaukti, o pas mus viso labo teko palaukti už durų, nes laikėmės visų Vyriausybės nurodymų.
- Dėkojame už pokalbį bei sveikiname Jūsų darnų kolektyvą, sulaukusį pilnametystės, ir linkime sulaukti brandos.