Kieme prie šulinio – su kirviu prieš kaimyno vandens siurblį
Kaimynai paprastai stengiasi gyventi draugiškai, tartis dėl bendrų reikalų, kad abi pusės liktų patenkintos, kad nekiltų konfliktų. Bet kartais to nepaisoma ir įvyksta blogiausia - kerštaujama. Šilutės rajono gyventoja, 68-erių A. N. labai susinervino, kai kaimynas be jos žinios į šulinį įleido giluminį vandens siurblį. Apimta pykčio, sūnui ištraukus iš šulinio vandens siurblį, puolė kirviu daužyti mechanizmą. Kas po to? Teismas ir pelnyta laisvės apribojimo bausmė.
Tai atsitiko šiemet, gegužės 20 dieną, apie 19.48 val. Įvykio vieta - kaimas, namo kiemas. Netoliese geležinkelis. Ir ikiteisminio tyrimo metu, ir teisiama pagal BK 187 str. 3 d. (turto sunaikinimas ar sugadinimas) A. N. prisipažino visiškai kalta, nes, apimta aklo pykčio, nesusivaldė, kirviu daužė nukentėjusiojo kaimyno giluminį vandens siurblį, kuris buvo įleistas į šulinį be jos, bendrasavininkės, žinios. Dabar taikos tarp kaimynų, matyt, greitas niekas nesugrąžins. Turės prabėgti kažkiek laiko.
Aišku, buvo galima taip nesidraskyti, mėginti tartis ir išspręsti reikalą geruoju. Bet ar viską žinosi, kas kaimynų galvose? Įvyko atvirkščiai - A. N. pasidavė neigiamoms emocijoms, griebėsi tyčinių veiksmų. Šiandien dėl to belieka gailėtis. Nuoširdžiai. Taip įvardyta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų nuosprendyje, priimtame teisėjo Roberto Povilaičio rugpjūčio 20 dieną.
Kas ką matė
Nukentėjusysis J. K. ikiteisminio tyrimo metu parodė, kad gegužės 20 dieną, 19.48 val., A. N., jos sūnus ir dar du nepažįstami asmenys ištraukė iš šulinio jam priklausantį giluminį vandens siurblį „TALLAS“, kuriuo pumpavo vandenį į savo namus ir kurį A. N. sudaužė kirviu. Padaryta turtinė žala – 204 eurai. Siurblys, pirktas parduotuvėje „Ermitažas“, kainavo 199 eurus, o sugadintas metalinis sujungimas atsiėjo 5 eurus. Žala neatlyginta.
Nukentėjusiosios atsakas: turtinės žalos iš anksto neatlygino, nes iki bylos nagrinėjimo teisme dienos nesutiko nukentėjusiojo. Atrodo, nelabai vykęs pasiteisinimas. Pastarosios sūnus neslėpė, kad mama kirviu nepataisomai sugadino iš šulinio ištrauktą vandens siurblį. Siurblį ištraukė jis. Dar viena liudytoja teigė, kad tą vakarą prie šulinio matė kaltinamąją A. N., jos sūnų ir dar du įvardytus asmenis. Vandens siurblį kirviu daužė A. N. Liudytojų parodymai, duoti ikiteisminiame tyrime, pagarsinti teismo posėdyje.
Padarė baudžiamąjį nusižengimą
Kaltinamosios A. N. išsilavinimas - vidurinis. Turi neįgalumą. Bausta administracine tvarka. Iki šio įvykio neteista, bet šiemet, liepos 24 dieną, pelnė laisvės apribojimą pusmečiui pagal BK 140 str. 1 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas). Solidaus amžiaus moteriai teks daryti išvadas. Gal jau ir padarė, nes baudžiamoji byla dėl tyčinio nedidelės vertės turto sugadinimo išnagrinėta sutrumpinta įrodymų tvarka, kaltinamoji prisipažino.
Sankcija už tokią nusikalstamą veiką numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą. A. N. atsakomybę lengvinanti aplinkybė: prisipažinimas, nuoširdus gailestis dėl poelgio. Sunkinančių aplinkybių nenustatyta. Nedidelės vertės turtu laikomas turtas, kai jo vertė viršija 3 minimalius gyvenimo lygius (MGL), bet neviršija 5 MGL. Socialinės apsaugos išmokų ataskaitos rodiklių bei bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymo 5 str. 2 d. nurodo, kad teisės aktuose, reglamentuojančiuose nusikalstamų veikų ir administracinių nusižengimų kvalifikavimą bei bausmių ir nuobaudų dydžių apibrėžimą ir apskaičiavimą, vartojamas rodiklis „minimalusis gyvenimo lygis“ (MGL) yra tapatus ir lygus baziniam bausmių-nuobaudų dydžiui, dėl ko taikytinas LR Vyriausybės 2017-08-30 d. nutarimas Nr. 707 „Dėl bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio patvirtinimo“. Patvirtintas bazinis bausmių ir nuobaudų dydis – 50 eurų.
Subendrinta bausmė
Teisiamoji A. N. padarė baudžiamąjį nusižengimą nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, prieš priimant ir įsiteisėjant Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų 2020 m. liepos 24 dienos baudžiamajam įsakymui. Šio teismo baudžiamuoju įsakymu paskirta galutinė bausmė subendrinta apėmimo būdu, griežtesne bausme apimant švelnesnę, su 2020 m. rugpjūčio 20 dienos nuosprendžiu ir paskirta vienu trečdaliu sumažinta galutinė bausmė už dvi nusikalstamas veikas – laisvės apribojimas šešiems mėnesiams.
Nuteistoji įpareigota per bausmės vykdomą laikotarpį nebendrauti su nukentėjusiuoju. Laisvės apribojimo bausmės vykdymo pradžia nuteistajai A. N. skaičiuojama nuo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų š. m. liepos 24 dienos baudžiamojo įsakymo vykdymo Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriuje dienos.
Nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui, paduodant skundą Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmams.