Apie švietimo problemas kalbėjo atvirai
Šilutėje lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša. Tai buvo ne pirmas vizitas, kuriam tarpininkavo Šiltės krašto atstovas Seime Alfredas Stasys Nausėda. Susitikime dalyvavo Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, mokyklų vadovai. Deja, rajono politikams susitikimas nebuvo itin įdomus, nes pasiklausyti svečio atvyko tik Lijana Jagintavičienė ir Alina Urbonienė.
Mokyklų vadovų problema
Susitikimo metu kalbėjęs Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Seime E. Jovaiša pabrėžė pagrindinę problemą visos Lietuvos mastu - dėl mokyklų vadovų skyrimo tvarkos. Pasak E. Jovaišos, mažiausiai 300 mokyklų Lietuvoje neturi vadovų. Tai lėmė ankstesnės skyrimo tvarkos drastiški reikalavimai kandidatams.
Kandidatams iškeltus reikalavimus ir jų kompetencijų vertinimą E. Jovaiša palygino su savotišku administraciniu teismu. Šiuolaikinė tvarka, kuri praėjo sunkų kelią, yra demokratiškesnė. Kandidatams į mokyklos vadovus suteikta galimybė dalyvauti konkurse.
Kita problema, kuri jau yra išspręsta, tai mokytojų darbo užmokesčio etatinis skaičiavimas. Etatinis darbas visuomet yra galimybė užmokėti žmonėms už darbus, už kuriuos anksčiau nemokėjo. Mokytojui reikia mokėti atlygi ne tik už darbą prie lentos, bet ir už kitus įvairius darbus, kurių daugelis nemato. Kalbėdamas apie mokytojų atlyginimų pokyčius E. Jovaiša rėmėsi Valstybinės mokesčių inspekcijos statistiniais duomenimis. Šie duomenys rodo, kad šalyje vidutiniškai į rankas mokytojai 2016 metais gaudavo 635 eurus, o štai 2020 metais jau uždirba 962 eurus.
Lėšų perskirstymo vingrybės
Meras V. Laurinaitis, komiteto pirmininkui kalbėdamas apie problemas savivaldos lygmenyje, išsakė apie nepakankamą finansavimą pagalbos mokinio programai. Tačiau E. Jovaiša atsakė, kad ši problema išspręsta skiriant šiai programai papildomus 10 mln. eurų. Trūkstamų lėšų Savivaldybė turėtų prisidėti iš savo biudžeto. Be to, nuo ateinančių metų bus numatyta 74 mln. eurų pagalbos mokiniui programai įgyvendinti per ateinančius ketverius metus. Šiuos pinigus planuojama panaudoti mokytojams apmokyti bei infrastruktūrai gerinti.
Bet yra dar vienas aspektas, kuriuo buvo galimybė papiktnaudžiauti. Iki įvedant klasės krepšelį, Savivaldybė galėjo perskirstyti iki 20 procentų gaunamų lėšų švietimui. Dabar perskirstymas sumažintas iki 5 proc. Anksčiau per visą šalį susidarydavo toks vaizdas, kad tie 20 procentų nuimami nuo mokytojų atlyginimų ir atiduodami administracijai. Tačiau keičiantis mokyklų tinklo struktūrai perskirstomi procentai gali būti peržiūrėti. Profesorius informavo, kad Seimo švietimo ir mokslo komitete ieškoma būdų, kaip didinti mokyklų vadovų atlyginimus. Nors pagal dabartinę situaciją, informavo meras, Šilutės rajone mokyklos vadovas vidutiniškai uždirba 1 400-1 500 eurų atskaičius mokesčius. „Tai iš tikrųjų nėra blogai“, - išreiškė savo nuomonę Seimo narys E. Jovaiša.
Apie pareigą ir mokytojus
Tačiau politiką labai neramina pedagogų skaičiaus mažėjimas. Neramina ir mokytojų amžiaus skirtumas tarp jaunų ir pensinio amžiaus. Viena iš didžiausių problemų, kurią teks neatidėliotinai spręsti artimiausiu metu, tai būtent pedagogų paieškos. „Negi dabar kviesime pedagogus iš Baltarusijos?“, – uždavė retorinį klausimą svečias. E. Jovaišos nuomone, sprendimai turi būti padaryti ir savivaldybėse, pritraukiant gerus mokytojus. Tai yra vietinės motyvacinės sistemos sukūrimas. Galbūt tai yra ne tik darbo sąlygų, bet ir palankių buitinių sąlygų sukūrimas.
Profesorius paminėjo ir apie vaikų motyvacijos skatinimą mokytis, ugdant ne tik teises, bet ir pareigas. O svečią atlydėjęs Seimo narys A. S. Nausėda po susitikimo pakomentavo: „Mes visi norime gerų gydytojų, gerų mokytojų. Akademikas E. Jovaiša atvirai įvardino bėdas ir trūkumus, kuriuos reikės spręsti“.
Straipsnio komentarai
Kaip ir Šiputės valdžia kuri nieko nevaldo .