Nesuteikusi nustatyto kiekio paslaugų Šilutės ligoninė netenka dalies pajamų

2020-09-03, Sergėjus GVILDYS

Ligoninėms už liepos mėnesį pagal sutartį su teritorinėmis ligoninių kasomis už paslaugas sumokama pagal vadinamąją 1/12 taisyklę. Gydymo įstaigos tokio finansavimo galėjo tikėtis įvykdžiusios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintas normas. Jos privalėjo suteikti ne mažiau kaip 70 procentų planuojamų stacionarių ir ne mažiau kaip 80 procentų ambulatorinių paslaugų.

Mažesnio finansavimo galimybė

Šalies gydymo įstaigos liepos mėnesį didino paslaugų apimtis pacientams, kai kurios galimai pasiekė iki karantino buvusį lygį. Tačiau Valstybinė ligoninių kasa (VLK) pripažino, kad dalis jų paslaugų teikimą atnaujino vangiai. Pagal pateiktus VLK duomenis, regionų lygmens gydymo įstaigai priklausanti Šilutės ligoninė atnaujino tik 63,6 proc. stacionarių paslaugų. Ir tai yra prasčiausias rezultatas tarp esančių tokių dvylikos gydymo įstaigų šalyje.

O štai kaimyninio rajono Tauragės ligoninė šias paslaugas atnaujino 100,9  proc. parodydama antrą rezultatą. Skaitytojams priminsime, kad Tauragės ligoninei vadovauja šilutiškis Liutauras Indriuška, prieš keletą metų neįtikęs Šilutės r. savivaldybės merui Vytautui Laurinaičiui. Jis buvo neteisėtai atleistas iš Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo pareigų ir išvyko dirbti į Tauragę.

Taigi, Šilutės ligoninė tikriausiai gaus mažesnį finansavimą - tik už faktiškai atliktas paslaugas. Susitikime su Tarybos nariais ligoninės vadovas Viktoras Šileikis užsiminė, kad ankstesnė ligoninės vadovybė, dirbusi iki jam stojant prie vairo, neišnaudojo projektų finansavimo galimybių. Dėl to daugelis projektų nugulė stalčiuose. Tačiau ar jis pats išnaudoja visas galimybes, kad įvykdytų minimalius reikalavimus ir tokiu būdu užtikrintų stabilų finansavimą už suteiktas paslaugas? Deja, Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas V. Šileikis į tokius ir panašius klausimus negali atsakyti, nes neatsako į telefono skambučius.

Skundžiamasi socialiniuose tinkluose

Apie priežastis, dėl kurių Šilutės ligoninė neįvykdė minimalių stacionarių paslaugų atnaujinimo reikalavimų, galime tik spėlioti. Gal viena iš jų slypi elementariame žmogiškume ir pakantume besikreipiantiems? Apie Šilutės ligoninės Priėmimo skyriaus darbuotojų darbo perliukus jau lūžta populiari Šilutėje socialinio tinklo paskyra.

Vienu iš paskutiniųjų tokių pranešimų į tinklo vartotojus kreipėsi Ieva Miklovienė: „Esmė tame - mielieji Šilutės ligoninės Personalo skyriaus (jei apskritai toks yra) vadovai/darbuotojai, būtų labai malonu, jei instruktuotumėte savo darbuotojus apie klientų aptarnavimo standartus. Asmuo, atvykęs į sveikatos priežiūros įstaigą, nesvarbu, kokios sunkios būklės bebūtų, manau, turėtų gauti pakankamai draugišką aptarnavimą, atleiskite už išsireiškimą, o nežiūrėti į Jūsų darbuotojų „susuktus veidukus“ su kandžiomis replikomis. Lyg tai padarėme pačią didžiausią nuodėmę atvykę ieškoti pagalbos“. Nesigilinsime į medikų kvalifikaciją, dėl kurių taip pat išsakyta abejonių virtualioje diskusijoje. Akivaizdus visiškai kitoks dalykas.

Galimai interpretuojamos sąvokos

Tai, kad nukentėjęs žmogus, atvykęs su lūkesčiu gauti pirmąją pagalbą, negali būti tikras dėl jos. Tai gali būti susiję su kai kuriomis galimomis interpretacijomis. Kaip rašoma socialinėje paskyroje, „ten pasitiko darbuotoja, nusiteikusi nelabai draugiškai su replikomis, taip yra Skubios pagalbos skyriuje, kitą kartą atvykę su tokiomis problemomis gausite susimokėti už konsultaciją”.

Kaip tik ir įsigilinkime į šią situaciją. Kaip matome iš šios citatos, iš medikų pusės akcentuojama, kad Priėmimo skyrius yra Skubios pagalbos skyrius, todėl ne visais atvejais suteikiama pagalba.

Šilutės ligoninės internetinėje svetainėje šis skyrius vadinamas Priėmimo-skubios pagalbos skyriumi. Jo funkcijos apibrėžiamos taip: „Šio skyriaus veikla yra  skubios ir būtinosios medicinos pagalbos teikimas pacientams visą parą darbo ir išeiginėmis dienomis, pacientų stacionarizavimas planine ar skubos tvarka.“ Šio skyriaus veiklą reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-208 „Dėl būtinosios medicinos pagalbos teikimo tvarkos ir masto aprašo patvirtinimo“.

Šio dokumento  7 punkte apibrėžiama, kad „būtinoji medicinos pagalba asmens sveikatos priežiūros įstaigose teikiama visiems pacientams. Būtinoji medicinos pagalba teikiama etapais: pirmiausia suteikiama pirmoji medicinos pagalba, po to – skubioji medicinos pagalba.“ Taigi, švelniai tariant, toks medicinos darbuotojas truputį interpretuoja būtinosios ir skubios pagalbų sąvokomis. Ir ne pacientui reikia spręsti, kokia jam reikalinga pagalba: būtinoji ar skubioji. Tai medikų kompetencija.

Trūksta mandagumo?

O kad mandagumo trūksta, byloja socialiniame tinkle užplūdę komentarai: „Teko stebėti tokį vaizdelį. Į Priėmimo skyrių Šilutėje atvežė GMP žmogų, gulintį, su kraujuota ir sutvarstyta galva. Ligonį nulaipino nuo neštuvų. Liepė eiti į rentgeną persišviesti galvos. Žmogus ėjo sunkiai, įsikibdamas į sieną. Galimai su smegenų sukrėtimu. Kas darosi su žmonėmis?“. Arba: „Nuvyksti pas medikus pagalbos ir pasijauti kaltas, nes ponia daktarė ne nuotaikoje. Apie kokybiškos gydymo paslaugos suteikimą ten nė kalbos negali būti“.

Visi tokie pasisakymai atskleidžia vieną iš galimų priežasčių, dėl ko piktinamasi Priėmimo skyriaus darbu.

Susitikime su Tarybos nariais ligoninės vyriausiasis gydytojas V. Šileikis minėjo apie du atliekamus patikrinimus dėl medikų elgesio. Tuomet jis minėjo, kad ne visos pateiktos aplinkybės skunduose pasitvirtina. Tačiau dėl vienos situacijos yra priimtas etikos komisijos sprendimas. Apie šią situaciją dar kalbėsime ateityje.


Straipsnio komentarai

..2020-09-03
bet kas per siaubo daktarų grupuotė šitame aparteide. susigalvoja planus kiek ir kaip žmonės sirgs ir jeigu žmonės pakankamai neserga vadinasi tai yra blogai kad nesigydo. Nu kaip mėsos fabriko skerdykla. Aišku ligoninėje irgi yra atitinkami cechai: vytinti, šalto, karšto rūkymo gaminiai, daktariškos dešros, paštetai, pusgaminiai, šašlykai, šviežios mėsos organai, tt. Kad nesigydo dar nereiškia kad "sveiki". Turbūt galima diagnozuoti kad dar pavojingesni, nes serga ir "nesupranta" - nesveikame kūne slepiasi ir nesveika siela kuriai galima diagnozuoti nagų užsirietimą į save kad nesuvokia jog laikas jau daužyti taupyklę ir nešti savo turtus daktarų grupuotės buožėms. neina suprasti kaip naudojama "šilutiškio" sąvoka, atseit jeigu buvai atvažiavęs į šilutę tai jau ir esi šilutiškis. joks jis ne šilutiškis. jugi fiktyvi tapatybė išlaužta iš kažkokio patvoryje žydinčio karjeros kopėčių baslio. Komentaras patinka Komentaras nepatinka