Vaikų ligoninės dietistė: supratimas apie sveiką mitybą vaikui turi būti išugdytas nuo pat mažumės
Mokyklinio amžiaus vaikai neretai skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais; aktuali ir nutukimo problema. Pastebima, kad dėl netinkamos mitybos užklumpančios ligos neaplenkia ir per mokyklos slenkstį dar neperžengusių vaikų. Atsparumą virškinimo sistemos ir kitiems sveikatos sutrikimams lemia nuo pat mažens išugdyti mitybos įpročiai.
Vasario 11 d. – Pasaulinėligonių diena. Jos metu vertėtų susimąstyti,kokią didelę reikšmę kokybiškam gyvenimui turi sveikata irkaip svarbu ja rūpintis bei puoselėti nuo pat mažų dienų.Su sveikata neatsiejama tinkama mityba: tai, kokį maistą „dedame“ į savo organizmą, nulemia, kaip jaučiamės ir ar nesergame.
Tinkama mityba ypač svarbi augančiam organizmui, tuo tarpu netinkama, nesubalansuota mityba tampa įvairių ligų priežastimi.Dėl netinkamos mitybos gresiančias ligas tarp mokyklinio amžiaus vaikų įvardijo Santariškių Vaikų ligoninės dietistėJolita Bagdonavičiūtė.
Pasak J. Bagdonavičiūtės, dėl netinkamos mitybos vaikams dažniausiai pasitaikančiovirškinimo, žarnyno veiklos sutrikimai, skrandžio opos, apsinuodijimai. Pastarosios ligos neaplenkia ir itin mažų vaikų. Kaip to išvengti?
„Labai svarbu pratinti tėvus rūpintis vaikų mityba. Būtina gaminti namuose ir į tą veiklą įtraukti vaikus – kad jie matytų, kas bei kaip daroma, kokiems produktams teikiama pirmenybė. Juk tėvai – pavyzdys vaikams“,–sakė Vaikų ligoninės dietistė.
J. Bagdonavičiūtės teigimu, su sveika mityba derėtų supažindinti net ir darželinukus.
„Supratimas apie sveiką mitybą turi būti išugdytas dar iki peržengiant mokyklos slenkstį“, – pabrėžė dietistė.
Gydytojai antrino ir maisto tiekimo įmonės „Pontem“ direktorė Audronė Tendzegolskienė.
„Mokyklinio amžiaus vaiko organizmas dar tik auga – pastarajam būtinas įvairių maistinių medžiagų nestokojantis maistas. Netinkama mityba sutrikdo augimą, kaulų vystymąsi, mažina atsparumą ligoms. Dėl nesveikos bei nereguliarios mitybos augančiam vaiko organizmui gali trūkti įvairių maisto medžiagų, todėl mokyklų valgiaraščiai sudaromi atsižvelgiant į sveikos mitybos principus“, – sakė A. Tendzegolskienė.
Anot „Pontem“ direktorės, tėvai, kurie vaikų neskatina pietauti valgykloje, daro didelę klaidą, kadangi vaikai tuomet renkasi riebius, saldžius ir šaltusužkandžius: bulvių traškučius, šokoladukus, bandeles. O tai paskatina antsvorio augimą ir perteklinį riebalų kiekį organizme.
„Be to, netinkamai maitinantis jaučiamas nuovargis, trūksta jėgų. Dėl to blogėja nuotaika, kuri, laiku nepakeitus gyvenimo būdo,gali išsivystyti ir į depresiją“, – dar vieną ligą, galinčią užklupti stokojant sveikos mitybos įpročių, įvardijo A. Tendzegoskienė.
Tinkamai subalansuoti vaiko mitybą ir išvengti ligų galima remiantis keliais paprastais patarimais: būtinai įpratinti vaiką valgyti pusryčius, o mokykloje – šiltus pietus. Paskatinti gerti vandenį ir vartoti daugiau skaidulinių medžiagų turinčių produktų, t.y., daržovių, vaisių, uogų, riešutų, rupios duonos, viso grūdo dalių turinčius duonos bei makaronų gaminių, avižų ir pupelių.