Ar Savivaldybė siekia įsigyti pasenusių technologijų šviestuvus?

2020-10-29, Sergėjus Gvildys

Šilutės rajono savivaldybės administracija jau kone metus laiko negali pradėti projekto „Centrinė gatvių apšvietimo valdymo sistema, LED šviestuvai ir jų instaliavimas pagal poreikį“ darbų. Viešo pirkimo konkursas jau  skelbtas tris kartus. Tačiau ne tiekėjų trūkumas yra nesėkmingo pirkimo priežastimi. Pasak dalyvaujančių konkurse, nuostabą kelia techninės specifikacijos reikalavimai. Tad kas tokio ypatingo reikalaujama elementariame miesto gatvių apšvietimo sistemos įgyvendinime?

Pirkimų sąlygų kaitaliojimas

Praėjusių metų gruodžio 23 dieną Šilutės rajono savivaldybės administracija paskelbė viešą pirkimą dėl centrinės gatvės apšvietimo sistemos - LED šviestuvų įsigijimo ir jų instaliavimo pagal poreikį. Šio pirkimo metu tiekėjai suabejojo pirkimo sąlygų teisėtumu ir teikė pretenziją dėl perteklinių perkančiosios organizacijos reikalavimų, kurie galimai riboja tiekėjų konkurenciją.

2020 m. sausio 29 dieną šis pirkimas buvo nutrauktas. Kaip nurodė perkančioji organizacija – ketinama keisti esmines pirkimo sąlygas. Balandžio 10 dieną paskelbtas naujas pirkimas tam pačiam objektui. Pasak viešame konkurse dalyvaujančios UAB „Ecomas“ atstovų, lyginant su ankstesniu pirkimu, techninės specifikacijos sąlygos nepasikeitė. Nes kaip ir ankstesniame pirkime tokie reikalavimai, tiekėjo nuomone, yra pertekliniai, nepagrįsti ir ribojantys konkurenciją, kadangi tokius reikalavimus atitinka tik vienas konkretus rinkoje esantis tiekėjas.

Šis pirkimas, kaip ir ankstesnis, buvo nutrauktas, kadangi nė vienas pasiūlymas neatitiko reikalavimų. Bet ar tikrai taip? Prie to grįšime vėliau, kai kalbėsime su Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Jovita Petkuviene.

Vyksta trečias pirkimas

Šiuo metu eigoje yra jau trečias pirkimas ir jo likimas dar nėra aiškus, kaip ir laimėjęs tiekėjas. Spalio 19 dieną buvo atplėšti vokai su tiekėjų pasiūlymais dėl viešo pirkimo, siekiant įsigyti gatvių apšvietimo valdymo sistemą su LED šviestuvais. Pasak Savivaldybės viešųjų pirkimų skyriaus vedėjos Eglės Limbienės, dabar yra analizuojami pateikti pasiūlymai ir per du mėnesius turėtų paaiškėti tiekėjas, kurio pasiūlymas geriausias.

O VPT jau yra gavusi ir dėl šio pirkimo nusiskundimų, kurių pagrindu aiškinasi situaciją. Koks galėtų būti sprendimas, VPT direktoriaus pavaduotoja J. Petkuvienė nekomentuoja, jis turėtų būti priimtas greitu laiku.

Skundą nagrinėjo antikorupcijos komisija

Šilutės rajono savivaldybės administracijos antikorupcijos komisija gegužės 18 dieną nagrinėjo kito tiekėjo UAB „Enim“ skundą dėl galimų pirkimo pažeidimų. Tiekėjas skunde nurodė: „Nemažai techninių reikalavimų yra pertekliniai ir niekaip logiškai nepagrįsti, dirbtinai sumažinantys tiekėjų galimybes pateikti ekonomiškai naudingiausius pasiūlymus ir didinantys paties projekto kainą. Taip yra švaistomi Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigai ir neefektyviai naudojami miesto energetiniai resursai“.

Antikorupcijos komisijos posėdyje Ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Modestas Rauktys paaiškino, kad, jo manymu, specifiniuose techniniuose reikalavimuose perteklinių reikalavimų nėra. Viešojo pirkimo paraiška su techninėmis specifikacijomis tikslinta kelis kartus, kol galiausiai buvo priimtas galutinis variantas ir pateiktas Viešųjų pirkimų tarnybai. Komisijos nariai tąkart nusprendė sulaukti Viešųjų pirkimų tarnybos atsakymo.

Taigi, kalbėdami su Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus pavaduotoja J. Petkuviene gavome patvirtinimą, kad ši situacija jai yra žinoma. Pasak J. Petkuvienės, Šilutės rajono savivaldybės administracijai buvo nurodyta sustabdyti viešą pirkimą dėl gatvių apšvietimo sistemos įrengimo. Dabar galime tik spėlioti, kokie pasiūlymai neatitiko reikalavimų.

Pirmenybė senesnėms technologijoms? 

Gilinantis į viešo pirkimo techninės specifikacijos reikalavimus, ne be specialistų pagalbos, sudomina keistoka perkančiosios organizacijos pozicija siekiant įsigyti senesnių technologijų šviestuvus, kurie suvartoja daugiau energijos.

Kad situacija būtų aiškesnė skaitytojui, pateikiame vieno iš tiekėjų, dalyvaujančių viešajame pirkime, tokių reikalavimų vertinimus. Apšvietimo planavimo programoje perkančioji organizacija nurodo naudoti šviesos praradimo faktorių (atsargos koeficientą) 0,350. Europos Sąjungos direktyvų pagrindu šito parametro nustatymui naudojama CIE 154:2003 „The Maintenance of Outdoor Lighting Systems“. Juo remiantis, mažiausias šviesos praradimo faktoriaus koeficientas yra 0,67 ir jis skirtas kompensuoti pačias blogiausias eksploatavimo sąlygas didelės taršos aplinkoje, naudojant neefektyvius, senos technologijos lempinius šviestuvus.

Bet juk Šilutėje aplinkos tarša yra tokio paties lygio kaip ir daugumoje Lietuvos miestų, kur remiantis Europos Sąjungos praktika naudojamas 0,8 atsargos koeficientas ir jo pakanka. Esant šviesos atsargos koeficientui 0,350, specialistų nuomone, dirbtinai iškeliama parenkamo šviestuvo galia, nes, pavyzdžiui, jei prie 0,800 tiktų 45 W šviestuvas, tai esant 0,350 privaloma naudoti 85 W šviestuvą. „Toks reikalavimas stipriai brangina ne tik šviestuvo kainą, bet ir didina energijos sąnaudas“, - teigia vienas iš tiekėjų. O perkančioji organizacija, t.y. Šilutės rajono savivaldybės administracija, atšauna, kad, renkantis galimas gatvių apšvietimo konfigūracijas, siekiama pasirinkti vieną iš galimų, atitinkančių DIALux skaičiavimus su tiekėjų jau turimais. Tai daro siekdama išvengti daugybės konfigūracijų skaičiavimo ir laboratorinių tyrimų, už kuriuos turėtų mokėti dalyvaujantys pirkime.

Tačiau su tokia pozicija nesutinka patys tiekėjai. „Perkančioji organizacija privalo pateikti visas skirtingų gatvių konfigūracijų situacijas, o tiekėjai atitinkamus skaičiavimus. Tokią praktiką naudoja kitos Lietuvos savivaldybės ir Europos Sąjungos šalys. Arba, perkančioji organizacija galėjo išgryninti nors 3-5 pagrindines situacijas mieste (tai sudarytų turbūt 90 proc. miesto gatvių) ir atitinkamai prašyti, kad tiekėjai parinktų optimaliausius sprendimus“, – teigia UAB „Enim“ direktorius Skirmantas Sliekas.

Galimų protekcijų įtarimai

Nors trečią kartą paskelbto viešo pirkimo „Centrinė gatvių apšvietimo valdymo sistema, LED šviestuvai ir jų instaliavimas pagal poreikį“ laimėtojas dar nepaskelbtas, tačiau susipažinti su jo technine specifikacija vis tiek knieti. Žvelgiant į jo techninės specifikacijos reikalavimus, šviesos praradimo faktoriaus koeficientas nekeičiamas. Jis ir toliau išlieka 0,350. Tai gal teisus tas tiekėjas, kuris įtaria, jog konkurso laimėtojas (šviestuvų ir įrangos tiekėjas) galimai yra aiškus ar numatytas iš anksto.

Jei dėl to skųstųsi vienas tiekėjas, galėtume pagrįstai manyti, kad tai interesų asmeniškumai. Tačiau kai tokių yra daugiau, akivaizdu, kad problema egzistuoja. Todėl ateityje gilinsimės ir į kitus „specifinius“ konkurso sąlygų reikalavimus, kuriuos atskleidžia dalyvaujantys viešajame pirkime. Galbūt tada ir pamatysime galimo protegavimo kontūrus.


Straipsnio komentarai

.. @ geras būdas pinigus plauti2020-10-30
turi neatmesti ir variantų kad čia joks ne kriminalas ir net ne nepraktiškos sąmokslo teorijos. Nu įsivaizduok jeigu sėdi biurokratėlis savivaldybėje kuris nieko nesupranta apie rubikoninius reikalus. Jam pavesta įsukti lemputes į stulpus. Kiek šilutėje yra šilutiškių kurie sugebėtų įsukti tokias lemputes? Nu tamsuolis bando šviestis, ieškoti informacijos, gal net suranda kažką panašaus viešųjų pirkimų duomenų bazėje ir "nusirašo" namų darbus. Nu iš kur gali žinoti kokių čia lempų reikia į tuos stulpus? Tam reikalinga žinių, kompetencijos, tt.. O čia gi tik žodžiai kurių kišenėje neieško bet koks ostapininkas. Negi tas gvildentovozas žinojo ką nors apie lempas? Nu ir koks skirtumas su tais reikalavimais, jeigu savivaldybėje niekas nieko apie tas lempas neišmano nieko. Vis tiek tiekėjai gali patiekti ką tik nori. Gali perklijuoti etiketes ir parduoti kiaules kaip tokį maišą kokio prašėte kad kiaulystės būtų sufasuotos. Nežinosi, gal ir žino dar geriau negu tas sliekas savo tikrą pavardę. Nu kodėl Rubikon pakeitė pavadinimą į ICOR? Kas įdomiausia kad įkurus lietuvoje ICOR ir praėjus keliems metams buvo įkurtas kitas ICOR, kuris aprėpia jau visą pasaulį - International Coordination of Revolutionary Parties and Organizations (ICOR). Kažkokia tarptautinė marksistinių komunistų gauja.Nu ir nežinosi kas čia ką šviečia, kas čia kokias akis kerta kad tos akys nematytų šviesos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
geras būdas pinigus plaut 2020-10-30
prisipirks pasenusių rakandų už trigubai tiek kiek nekainuoja o sakys kad sumokėjo tikra kaina , tik nereikia kvailiais laikyt ,o savo kiemus ir sodybas puoš kaip priklauso gražiais ne tik šviestuvais bet ir nuo saulės elementais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-10-29
vėl toks įspūdis susidaro kad gvildentovozas susikonstravęs kažkokį savo voodoo lėlių teatrą susiskaičiavęs savo rudenėjančius viščiukus gvildena trūkumus. Nu iš kokių požemių gali būti išlindusi pavardė "sliekas"? Matot yra visokių žemių. Pvz žemės planeta tai apvali. Lietuvos atžvilgiu požemiai skaitosi turbūt visokios australijos, afrikos ir brazilijos. Nors jų atžvilgiu lietuva skaitosi kaip požemis. Dabar straipsnyje skundžiama žmonėms kažkokie šešėliniai reikalai kurie tiems žmonėms iš viso nėra aišku vien todėl kad taip rubikoniniai šešėlininkai turi susikonstravę savo suktas aferas panašiai kaip daktarų grupuotė. Nors šviečia lemputė, bet ta lemputė nešviečia pati. Negali lemputės bet kur įsukti. Jeigu nori kad lemputė šviestų turi sukti tenais kur yra elektros grandinės ir skaitliukai. Kodėl lempose būna patronai tarsi čia kažkokie ginklai? Jie gali prašyti kokias tik nori sumas už tuos šviesos reikalus, nes švietimas šviesoje nėra reikalinga? Čia atseit anekdotas iš tų lenktyninių anekdotų operų: kiek (įrašykite kažkokį lenktynių dalyvį pvz lietuvių) reikalinga kad įsukti elektros lemputę? Nu ir prasideda anekdotas apie vilką kuris norėjo duonos išsikepti. Jeigu nori duonos reikia eiti ne tik laukų arti, bet ir trašų mėžti. Na ir kas būna kai įsileidi vilką į tvartą? Pasirodo lemputė lemputei nelygu, nesvarbu kiek kojų pas šviestuvą yra įstatyta į kurį sukamos tos lemputės. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Už ką balsuotumėte?