Ar žinojote, kad knygomis galima gydytis?

2015-02-16, Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt
Skaitymas (Flickr nuotr.)
Skaitymas (Flickr nuotr.)
Knygos gali linksminti ir informuoti. Jos gali padrąsinti ir paguosti. Kartais knygos padeda išspręsti ar įveikti net asmenines ir emocines problemas.

Daugybė tyrimų iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos patvirtina neabejotiną psichologinių patarimų knygų veiksmingumą, ypač jeigu jos remiasi kognityvinės elgsenos teorijos pagrindais.

Knygų kaip gydymo priemonės naudojimas nėra naujas modernios psichologijos išradimas.

Suvokimas, kad kai kurios knygos ir straipsniai turi gydomąjį poveikį ir gali būti tikra pagalba gyvenime, atsirado seniai.

Bene seniausia psichologinės pagalbos knyga pasaulyje yra Biblija, kurioje žmonės jau porą tūkstantmečių ieško paguodos ir patarimų.

Vokiečių psichoterapeutė dr. Doris Wolf aiškina, kad savo praktikoje ji rekomenduoja pacientams skaityti psichologines patarimų knygas. Biblioterapija veikia palankiai savijautą ir paspartina gydymą. Ją galima net laikyti kognityvinės elgsenos terapijos dalimi.

Kokią naudą duoda psichologinių patarimų knygų skaitymas?

Knyga gali padėti mums geriau suprasti save ir savo rūpesčius. Mes galime suvokti, kad nesame vieni su savo problemomis, kad jos nesvetimos ir kitiems žmonėms.

Tai yra labai svarbi įžvalga, nes mes linkę manyti, kad su savo problema susiduriame tik mes, ir jos gėdijamės.

Geros patarimų knygos perteikia konkrečias ir praktikoje patikrintas pagalbos sau strategijas.

Jos suteikia drąsos ir viltį, kad mes galime kažką padaryti, kad įveiktume savo problemą.

Ar gali patarimų knygos padėti išspręsti visas problemas?

Ne. Yra problemų, pavyzdžiui, sunkių depresinių būsenų ar priklausomybės ligų, kurių neįveiktume vieni su knyga.

Knyga tokiais atvejais negali pakeisti psichoterapeuto, tačiau ji paskatins ieškoti pagalbos ir tikėti sėkme. Jei knyga sugebės tai padaryti, bus labai daug.

Ar galime padėti patys sau?

Taip. Mes visi padedame sau kasdien įvairiose srityse ir spręsdami įvairias problemas. Deja, dažnai mes pasirenkame visai netinkamas priemones.

Kai būname nepatenkinti, jaučiamės nelaimingi, prislėgti, griebiamės cigaretės, svaigalų ar nesveikų maisto produktų, kad pagerintume savo dvasinę būseną.

Tuo tik padarome sau žalos. Neišsprendžiame jokių problemų, trumpam apsisvaiginame ir pakenkiame savo kūnui.

Labai svarbu išmokti padėti sau sveiku būdu. Juk nesame savo jausmų vergai. Mes sugebame daryti didelę įtaką savo emocinei būsenai.

Mūsų mąstymas nulemia mūsų dvasinę ir fizinę savijautą. Pasinaudodami patarimų knygomis arba su psichologo pagalba mes galime išmokti daryti įtaką savo neigiamiems, paralyžiuojantiems jausmams ir juos pakeisti.

Tam reikia laiko ir kantrybės, ištvermės ir treniruočių. Tai reiškia, kad mes turime savo energija ir be kitų pagalbos iš šalies pasinaudoti patarimų knygos rekomenduojamais metodais ir įsisavinti naują mastymo ir elgesio būdą, kuris anksčiau mums nebuvo įprastas.

Daugumai žmonių tokie dalykai sekasi sunkiai. Jie nesugeba tinkamai disciplinuoti savęs. Jų tolerancija nepasitenkinimui savimi būna per menka.

Tokiems žmonėms, kuriems trūksta disciplinos, geriau padės psichoterapeutas, kuris juos padrąsins, palaikys ir lydės dalį kelio.

Bet kuriuo atveju verta pasinaudoti biblioterapija savo asmeninėms problemoms įveikti. Tai bus pigiausias ir sėkmingiausias psichologinio darbo su savimi metodas.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!