Aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje gali iškilti Pagėgiuose
Nors vėjuotas Pamario kraštas puikiai tinkamas vėjo jėgainėms, kurių čia vis daugėja, tačiau pasitarnauti jos gali ne tik gamtą tausojančios energijos gavybai, bet ir vietos verslui bei turizmui. Vienoje iš vėjo jėgainių planuojama įrengti apžvalgos bokštą, kurio aikštelė būtų iškilusi į 80–100 metrų aukštį. Toks apžvalgos bokštas būtų aukščiausias visoje Lietuvoje, o nuo jo viršūnės atsivertų įspūdinga panorama ne tik į Pagėgių rajono kraštovaizdį, bet ir kerintis bei raminantis besisukančių vėjo malūnų vaizdas.
Nebeeksploatuojamų industrinių objektų pritaikymas viešajam interesui populiarus ir pasaulyje: nebenaudojamų vėjo jėgainių su skaidraus stiklo apžvalgos aikštele galima rasti Austrijoje, Vokietijoje ir kitose Vakarų Europos bei Šiaurės Amerikos šalyse. Užsienio patirtis rodo, jog tokios vietos tampa turistų traukos centru, visuomeninio gyvenimo dalimi bei prisideda prie vietos verslo klestėjimo, pajamas iš turizmo atnešdamos apgyvendinimo bei maitinimo įstaigoms.
Įžvelgia daug naudos
Tokio bokšto sėkme ir patrauklumu Pagėgiuose neabejoja ir Pagėgių rajone, Lumpėnų kaime įsikūrusių svečių namų „Senasis Rambynas“ savininkas, verslininkas Ramūnas Čepas.
„Šis kraštas, buvę Rytprūsiai, kažkada vadintas lietuviškąja Šveicarija ir buvo didelė traukos vieta su Eisulių gyvenviete, Rambyno kalnu, Bismarko bokštu (paminkliniai atminimo bokštai, skirti Vokietijos imperijos kūrėjui Otui fon Bismarkui, kurių visame pasaulyje buvo pristatyta apie 240 – red. past.). Tokia ji galėtų tapti ir šiandien, atkūrus tai, kas dar išlikę – pavyzdžiui, senąsias dvarvietes – ir kartu įrengiant kažką naujo ir išskirtinio, kaip aukščiausias apžvalgos bokštas“, – sako jis.
Pasak verslininko, į Pagėgių kraštą užsuka itin daug užsienio turistų – vokiečių, olandų, šveicarų – kurie su buvusiais Rytprūsiais susiję giminystės ryšiais: čia kadaise gyveno jų giminės, seneliai. Turistams aktualu aplankyti ne tik su jų šaknimis susijusias vietas, tačiau ir pasižvalgyti po regioną. Bėda ta, kad turtingą istoriją menantis kraštas turistine prasme nėra labai patrauklus: lankytinų objektų yra daugybė, tačiau jie – nesutvarkyti.
„Kad ir apžvalgos bokštai, pastatyti Rambyno regioniniame parke – jie mediniai, vos 8 metrų aukščio. Nuo mano namo stogo geresnis vaizdas matyti. Be to, prie kai kurių bokštų, stovinčių nuošaliau, nėra paprasta nusigauti: nesutvarkyti keliai, tenka ir privačias teritorijas kirsti – tikrai nėra patrauklu turistams per kažkokius kemsynus brautis prie dilgėlėmis apžėlusio bokštelio“, – aiškina jis.
R. Čepo nuomone, kraštui svarbu orientuotis į turistų srauto didinimą. „Dabar juk didelė dalis gyventojų emigravusi, vertėtų koncentruotis į turistus ir didinti vietos patrauklumą“, – svarsto „Senojo Rambyno“ savininkas.
Jo nuomone, apžvalgos bokštas puikiai įsikomponuotų į natūralų kraštovaizdį, nes čia jau sukasi apie 50 veikiančių vėjo jėgainių. „Kai kurie mano, kad vėjo jėgainės neva yra vizualinė tarša, bet aš su tuo nesutinku. Žinote, dabar visuose Lietuvos regioniniuose parkuose pristatyta įvairiausių formų ir dydžių apžvalgos bokštų – šiuo metu šalyje yra 33 apžvalgos bokštai – tai skonio reikalas, kas kam gražu“, – teigia jis.
Gerieji pavyzdžiai – ir Lietuvoje
R. Čepo teigimu, toks bokštas tikrai suteiktų naudos ir sugeneruotų didesnes pajamas vietos verslui – kavinėms ir sodyboms. Būtent taip nutiko kitam Lietuvos miestui – Anykščiams, 2015 m. atidariusiems 21 m aukščio Medžių lajų taką su 34 m nuo žemės iškilusia apžvalgos aikštele. Skaičiuojama, jog turistų srautas Anykščių rajone dėl lajų tako padidėjo beveik 85 proc. (lyginant 2014 ir 2019 metų duomenis) – kiekvienais metais čia apsilanko net apie 180 tūkst. lankytojų. Atitinkamai išaugo turizmas ir infrastruktūra: atsidarė daugiau kavinių, viešbučių, papildomų paslaugų.
Sekti Anykščių pavyzdžiu ir stiprinti Pagėgius, kaip turistų traukos centrą, įrengiant čia modernų apžvalgos bokštą planuoja šioje savivaldybėje vėjo jėgainių parką plėtojanti „LT Energija“. Jos vadovai svarsto, kad naujasis bokštas galėtų turėti ne tik pramoginę funkciją, bet ir tarnauti edukaciniams tikslams.
„Bokšte ar šalio jo būtų galima įkurti edukacinę erdvę, kurioje lankytojai būtų supažindinami su klimato kaita, žaliąja energetika, vėjo jėgainėmis ir Lietuvos bei ES energetiniais tikslais. Tokią idėją įkvėpė užsienio šalių praktika. Pavyzdžiui, Kinijos komerciniame vėjo jėgainių parke „Lamma Winds“ įrengta visuomenei atvira vėjo jėgainė su parodų centru, Jungtinėje Karalystėje šalia vėjo jėgainės pastatytas „Žaliosios Britanijos centras“, kuris rengia ekskursijas į jėgainės apžvalgos aikštelę bei organizuoja įvairius renginius žaliosios energijos tematika“, – mintimis dalijasi „LT energija“ vadovas Mindaugas Juodis.
Bokšto idėjai Pagėgių rajone įgyvendinti investuotojai ketina sutelkti lėšų iš įvairių finansavimo šaltinių. Jei darbai vyks sklandžiai, aukščiausias Lietuvoje 80–100 m apžvalgos bokštas pirmuosius lankytojus galėtų pasitikti jau 2022 m. Šiuo metu Lietuvoje aukščiausias yra 45 m aukščio Birštono apžvalgos bokštas.