Valdžia susikūrė precedentą korupcijai statybose?

2020-11-26, „Šilokarčemos“ informacija
Administracijos direktorius V. Pozingis teigia, kad sporto salę naudoti verčia gimnazijos veiklos būtinumas.
Administracijos direktorius V. Pozingis teigia, kad sporto salę naudoti verčia gimnazijos veiklos būtinumas.
Šilutės Vydūno gimnazijos bendruomenė naujos sporto salės laukė dešimtmečius. Savo duris lankytojams sporto salė atvėrė 2017 metais. Kaip ir buvo planuota, ši sporto salė tapo svarbiausių Šilutės miesto sportinių renginių uždarose patalpose vieta. Bent jau pastaruoju periodu, kol nebus rekonstruotas naujasis sporto kompleksas su baseinu. Džiaugdamiesi nauju ir moderniu sporto paskirties statiniu galbūt ne visi, lankantys šią sporto salę, žino, kad pastarasis nėra įteisintas ir naudojimasis juo galimai yra  neteisėtas.

Miesto sporto renginių meka

Šilutės Vydūno gimnazijos naujos sporto salės projektavimo darbai buvo pradėti 2007 m., o 2011 metais įkalti sporto salės pamatų poliai. Ir tik 2017 metais pamario krašto sostinėje duris atvėrė naujoji gimnazijos sporto salė, tapusi pagrindine sporto renginių vieta.

Įspūdingu krepšinio sezono atidarymu Lietuvos nacionalinėje krepšinio lygoje rungtyniaujanti reprezentacinė miesto komanda „Šilutė“ pradėjo 2017/2018 metų sezono namų aikštelės varžybas. NKL lygos varžybos vyksta ir pastaruoju metu. Išskirtinis sporto renginys, po 16 metų pertraukos vykęs Šilutėje, – 2018 metų Lietuvos bokso čempionatas, kurio metu 8 sportininkai iš Šilutės užėmė prizines vietas. Tuomet Savivaldybė parėmė čempionato organizavimą skirdama 3 000 eurų iš Sporto programos rezervo.

2019 metų gruodį čia organizuotas labdaros ir paramos vakaras „Žiemos šokis“, kuriame dalyvavo per pusę tūkstančio dalyvių ir žiūrovų. Sporto salėje nuolat (ne karantino metu – red. pastaba) vyksta ne tik gimnazijos moksleivių pamokos, bet ir sportininkų treniruotės. Ir visi šie renginiai vyko ir tebevyksta, nors sporto salės statybos užbaigimo procedūra neatlikta. Trumpiau tariant, statyba nepriduota ir pastatas neįregistruotas Nekilnojamojo turto registre.

Įklimpusi statybos užbaigimo procedūra

Tai, kad nėra užbaigta sporto salės statyba, pripažįsta ir Šilutės rajono savivaldybės administracija. Tai patvirtino ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė viešiesiems ryšiams Diana Dambrauskienė. Jos atsakyme į paklausimą teigiama, kad „statytojas su prašymu išduoti statybos užbaigimo aktą į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos kreipėsi 2020 m. vasario 26 d., statybos užbaigimo aktas nebuvo išduotas, nes užbaigimo komisijos nariai turėjo pastabų“.

Ir čia prasideda įdomioji šitos istorijos dalis. Kone trejus metai eksploatuojamas statinys, kuriam neužbaigta statybos procedūra. Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti smulkmena. Kas gi čia tokio, salė stovi, renginiai vyksta ir berods visiems gerai, išskyrus statybininkus ir dar kai ką.

Pirmiausia išsinagrinėkime, kodėl stringa šios salės statybos pridavimas statybos inspekcijos sudarytai komisijai. Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Steponas Kazlauskas, komentuodamas situaciją, praskleidė neaiškumo rūko šydą. Pasirodo, statyba buvo vykdoma pagal 2007 metais parengtą Vydūno gimnazijos pastato rekonstravimo ir naujos sporto salės statybos techninį projektą. Pagrindinio mokyklos pastato renovacija ir naujos sporto salė statyba buvo atliekami kartu. Remiantis projektu darbai dėl abiejų pastatų turi būti užbaigti taip pat kartu. Pasak S. Kazlausko, pagrindiniame gimnazijos pastate darbus atlikusi įmonė yra bankrutavusi, nėra dalies dokumentacijos, todėl pilnai užbaigti ir priduoti šiuos darbus nepavyksta. O dėl pastabų pagrindinio gimnazijos pastato rekonstrukcijos darbams, neįmanoma užbaigti ir sporto salės statybos proceso.

„Reikės atlikti techninio projekto korekcijas, - sako S. Kazlauskas. - Kito kelio nebus“. Jei sklandžiai viskas vyks, tikimasi, kad sporto salės statyba bus užbaigta ir galės būti įregistruota jau ateinantį pavasarį.

Naudoti negalima, bet leidžiama

Statinių statybos užbaigimas reglamentuojamas Lietuvos Respublikos statybos įstatymo nuostatomis, surašant statybos užbaigimo aktą. Įstatymas leidžia naudoti naują statinį, tik atlikus statybos užbaigimo procedūrą ir statinį įregistravus Nekilnojamojo turto registre. Į klausimą, ar neatlikus statybos užbaigimo procedūros Vydūno gimnazijos sporto salė yra naudojama teisėtai, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis atsako, kad sprendimas naudoti sporto salę buvo priimtas, nes nebuvo pastabų dėl esminių statinio projekto sprendinių ir esminių statinio reikalavimų pažeidimų.

 „Be to, Šilutės Vydūno gimnazijos veiklai buvo būtina sporto salė, nuspręsta pradėti eksploatuoti pastatą – sporto salę“, – teigiama raštiškame administracijos direktoriaus V. Pozingio atsakyme. Tačiau Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos nuomonė yra kitokia.

„Pastatytą sporto salę galima pradėti naudoti tik užbaigus jos statybą. Jei statinys yra naudojamas neatlikus privalomos statybos užbaigimo procedūros, tai atsakomybė tenka statinio naudotojui“, – teigia statybos inspekcijos atstovė D. Dambrauskienė.

Naudojimo faktų nenustatyta!?

O čia susiduriame su dar viena įdomybe. Statinių naudotojus, kurie naudoja statinius neužbaigus statybą, prižiūri ir baudžia... Savivaldybės administracija. Lietuvos administracinių nusižengimų kodekso 359 straipsnyje nustatyta, kad „statinio (jo patalpų) naudojimas pažeidžiant nustatytus reikalavimus ir (ar) naudojimas ne pagal paskirtį užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki vieno tūkstančio penkių šimtų eurų.“ Vadovaujantis tuo pačiu kodeksu, administracinį tokį nusižengimą tiria ir protokolą surašo Savivaldybės administracija.

O jeigu sprendimas naudoti sporto salę priimtas paties kontroliuojančio organo? Ar įmanomas toks dalykas, kad Savivaldybės administracija pati save nubaus? Sunku būtų patikėti. O kokia šiuo atveju Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos pozicija?

„Administracinę atsakomybę už statinio naudojimą, pažeidus teisės aktų reikalavimus, taiko savivaldybių administracijos. Statybos inspekcija nėra nustačiusi sporto salės Atgimimo al. 3, Šilutėje, naudojimo fakto“. – teigiame oficialiame atsakyme. Štai ir atomazga. Statybos inspekcija, kuri faktiškai kontroliuoja visas statybas – nenustatė, kad Vydūno gimnazijos sporto salė yra naudojama. Jokiu būdu nesiekiame sustabdyti taip reikalingo miesto pastato veiklos. Šio žurnalistinio tyrimo esmė glūdi vietinės valdžios sukurtame precedente, įteisinantį jos savivaldžiavimą nukrypstant nuo teisinių normų reguliavimo.

Kas išdrįs paneigti, kad galbūt yra ir daugiau panašių pavyzdžių, tyliai paslėptų nuo budrios visuomenės akies? Vydūno gimnazijos sporto salės pavyzdys pats už save kalba apie sukurtą precedentą, atveriantį tiesų kelią korupcijos sėklai statybų srityje.

Apšvietimo sistemos resursai pasibaigė?

Norisi dar pridurti ir apie pašalinius, bet glaudžiai susijusius dalykus. Pastato eksploatacijos metu natūraliai vyksta ir įrenginių nusidėvėjimas. Na, tarkime, apšvietimo lempos, kurios gali perdegti. Arba kaip tos, kurios sumontuotos sporto salėje, tiesiog nusilpti. Mat lempos, kurios apšviečia pagrindinę Šilutės sporto areną, yra indukcinės. Pasak energetikos specialistų, jų įsigijimas yra pigesnis nei LED apšvietimas. Tačiau energijos sunaudojimas tikrai nėra ekonomiškesnis.

Palyginimui - apšvietimas LED lempomis galėtų sumažinti elektros energijos kaštus iki 5 kartų, nors įsigijimas kainuoja dvigubai brangiau. Tačiau žiūrint į ateitį, brangesnė kaina atsiperka ne tik energijos suvartojimu, bet ir tarnavimo laikotarpiu. Indukcinių lempų, kurios sumontuotos Vydūno gimnazijos sporto salėje, vidutis tarnavimo laikas nuo 5 000 iki 8 000 valandų, kai LED šviestuvai tarnauja apie 100 000 valandų. O jei pridėsime šviestuvų galios rezervą, taip vadinamą CLO (Constant Lumen Output), kai sumontuojami šviestuvai, kurie šviesos skleidimo galios praradimu atveju, ją padidina.

Taigi, vidutiniškai paskaičiavus, per trejus sporto salės eksploatacijos metus apšvietimo lempos savo resursus pilnai išnaudojo ir jų keitimo klausimas vieną dieną taps aktualiu. Bet kaip juos pakeisti, kai pastatas neegzistuoja Nekilnojamojo turto registre? Čia tikras galvos skausmas pastato naudotojui – mokymo įstaigai.

Valdžios ūkiškumas ir atsakomybė

Akivaizdžių trūkumų, kurių dalis slepiama po reklaminiais lipdukais, turi ir naujas, nepigus grindų parketas. Ir čia nėra statybinis brokas. Eksploatuojant salę, neuždarius stoglangių, sniegas pateko į vidų ir pavirtęs vandeniu sugadino dalį parketo. Laimei, jis nebuvo aikštelės viduryje, o tik jos pakraštyje. Dalis parketo buvo prisukta paprastais medvaržčiais, o dalis paslėpta po reklaminiu lipduku.

Iš vienos pusės, tai rimto pavojaus lyg ir nekelia varžybų dalyviams, bet jo rizika yra didesnė. Tai pakankamai natūralus dalykas, kai naudojamasi pastatais. Tačiau iškyla problema, kas ir kada sutvarkys grindis? Kaip iš esmės turėtų būti sprendžiamas padarytos žalos atlyginimo klausimas? Juk neįregistruotas Nekilnojamojo turto registre pastatas negali būti apdraustas, vadinasi, apie draudimo išmokas tokiais atvejais belieka tik pasvajoti.

O ar neturėtų Savivaldybės administracija, kuri priėmė sprendimą eksploatuoti nepriduotą pastatą, prisiimti visą atsakomybę už naudojimo padarinius? Turbūt neverta prisiminti dar statinio garantinius terminus ir techninę priežiūrą, kad būtų išlaikytos jo techninės savybės, už kurias kažkas taip pat atsakingas. Ar, kaip tikimasi, pavasarį užbaigus statybos procedūrą, neteks skubiai ieškoti papildomų lėšų naujos sporto salės remontui? Ar šiuo pavyzdžiu galime spręsti apie valdžios pragmatiškumą skirstant ir naudojant Savivaldybės biudžeto lėšas bei ūkiškumą visuomenės naudai?


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Ric Clayton2020-12-04
I really want to thank Dr Emu for saving my marriage. My wife really treated me badly and left home for almost 3 month this got me sick and confused. Then I told my friend about how my wife has changed towards me then she told me to contact Dr Emu that he will help me bring back my wife and change her back to a good woman. I never believed in all this but I gave it a try. Dr Emu casted a spell of return of love on her, and my wife came back home for forgiveness and today we are happy again. If you are going through any relationship stress or you want back your Ex or Divorce husband you can contact his whatsapp +2347012841542 or email emutemple@gmail.com  Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šikaras ..2020-12-01

Amaso da aĉaĵoj.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. 2020-12-01
Šūdų krūva. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nikaras2020-11-29

memoru, ke estas nenio inter ĉi tie kaj nun "kaj" inter ni, sendube, kaj ne
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ mikaras2020-11-29
nepamiršk kad tarp čia ir dabar yra ir "ir" kuris greičiausiai visai ne čia ir ne dabar. Nu kaip toje tarybų dainoje apie tarybinius adresus kurie negalioja mūsiškiams. Tai žmonės kurie neturi tėvynės ar gimtinės, jie vietoj adreso naudoja sąjungas, kur nuostabą keliančiuose protuose kad padengti vietoj varžtelių trūkumo žiojėjančias skyles nupinamas tarsi tinklas iš graibomų šiaudų. Matai skęstančiam varžtai tai kaip akmuo po kaklu, bet jeigu varžtas turėjo būti toje vietoje kur leidžia vanduo? Čia tas pats kas susikonstravus laiko mašiną bandyti gelbėti hirošimą ar černobylį pagalvojant kad reikalinga tenais padėti pagalvę iš šiaudų. Taip ir veikia laiko mašinos. Va jeigu parašysi kolumbeikių istorijoje kad visos atominės elektrinės kad baidyti avarijas naudojo šiaudines kaliauses. Černobylis buvo pirmoji elektrinė kuri išdrįso sutaupyti saugumo sąskaita. Nu ir matai kas išėjo? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
mikaras2020-11-29
čia ir dabar dar ir dar, beabejo, tiek...kiek Jomuse nusileidžiate Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ gikaras2020-11-29
nu tada tokia valdžia ir būtų ideali demokratija, nes viskas ką darytų valdžia būtų rinkėjų valios atspindys. Ir negalima atmesti kad taip iš tikrųjų ir yra suorganizuota, tik neatskleidžiama aklųjų karalystei kažkokie stebuklingi žmonių "valios" stebėjimo pajėgumai. Taip kaip valdžia suorganizuota dabar visame pasaulyje tai turėtų vadintis "demonkratija". Nu net ir tokioje supuvusio komunizmo sistemoje tas tavo apibrėžimas vis tiek galioja, nes tai tik perfrazuota taisyklė apie bosų neklystamumą: pirmas punktas yra apie tai kad bosas visada teisus, jeigu bosas neteisus žiūrėk pirmą punktą. Čia irgi panašiai. Valdžia visada teisi, jeigu valdžia neteisi vadinasi jūs esate to panorėję. Jie tik vykdo jūsų valią. Taip kaip lietuvoje ar bet kur kitur suorganizuoti rinkimai, kad į valdžią renkama panašiai kaip į kelionę nežinia kur kad parneštų nežinia ką. Žmonės renka valdžią ne todėl kad valžia žmonėms reikalinga, bet todėl kad ta valdžia aiškina kad žmonėms reikalinga valdžia. Nu panašiai kaip durnyne kad aiškinama durniams kad jums reikalinga priežiūra, globa ir rūpyba: sanitarai, daktarų grupuotė, seselės, aptarnaujantis personalas, tt. Ir tada žmonės prabalsuoja kuriam iš daktarų grupuotės atiteks "valdžia", kuri atseit pati savaime kaip "valdžia" nieko nereiškia, nes žmonės nesupranta kas ta valdžia ir su kuo ji valgoma. Tai kaip pasirašytas čekis kuriame nėra parašyta sumos. Na ir kad tokioje šilutės savivadybėje ateina naujas meras, jugi jis paveldi visą infrastruktūra, kažkokius projektus, procesus, erkes, buožes, siurbeles, tt, kur jie turbūt visą tą čekį ir suėda automatiškai be jokio valdžios įsikišimo. Nu jie ir yra "valdžia". O ką pasodinsi ant kalinių eglutės viršūnės yra visiškai nesvarbu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
gikaras2020-11-28
valdžia sauleidžia tiek...kiek Jūs jaileidžiate Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vikaras2020-11-28
valdžia, bent jau Šilutės rajone, tikrai sau per daug leidžia... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ KUR JIE JUM ...2020-11-26
Net jeigu ir perkamos jachtos, rūmai ir arabiški žirgai vis tiek negalima galvoti kitaip negu kad gaudoma ne asmeninė nauda, bet kažkokių aikštingų kapelionų nauda. Nu kai aiškina geltonoji spaudos priespauda va oligarchas turi dvarą italijoje, kitą dvarą ispanijoje, penthousą niujorke, vilą kalifornijoje, jachtą priparkuotą monake na ir dar asmeninį lėktuvą, kad galėtų visur suspėti, tt.. Kad disponuoti visu šitu turtu reikalinga kažkokia stebuklinga darbo jėga, kuri prašo valgyti lygiai taip pat kaip ir tas "negyvas" turtas. Net jeigu ir lietuvoje turi butą, garažą, sodą, tt... Visur bendrijos, draugijos, komunaliniai, tt. O čia įsivaizduok kiek tų mokesčių. Jeigu pats oligarchas mokėtų visas tas sąskaitas kad ir su internetine bankininkyste tai tam užtruktų labai daug laiko. Nu kad ir koks proto bokštas Bill Gates ar Elon Musk, kurie atseit gyvena kaip karaliai dvaruose dydesniuose negu prezidentūros ar akropoliai. Nu tai kaip karinės bazės, kuriose atliekama tarnyba. Nu va dabar lietuvos kariuomenė statosi daug karinių bazių pagal kontraktus. Tų bazių statymas irgi yra kažkokia tarnyba, kuri taip ir atliekama kažkokių tarnybinių tarnų. Ir yra kvaila galvoti kad "tarnai" yra nelaisvėje. Ką jūs žinote apie "laisvę"? Tai tik žodis. Tad karinė bazė nors dar ir nepastatyta ir nepriduota jau yra karinė bazė. O kaip reikalai kai statomi slapti ar įslaptinti objektai? Jugi jie tada statomi po kažkokiu gerų ketinimų "stogu". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nai anai lidli batai 2020-11-26
nepirmiena,
neantriena,
netretiena,
aketvirtiena,
nėnepenkniena...
na... na...nasttal100-šešuriena...
%%%%%%%%%%%%%%%%
https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/stt-sulaike-silutes-rajono-mera.d?id=79391029
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
KUR JIE JUM TAIP GREIT DIRBS ,JEI TOKIUS PINIGUS REIKIA NUPLAUT 2020-11-26
AR TAI NAUJIENA TARIAMA KULTŪROS NAMUS GREIT BUS JAU 5 M KAIP PERSTATO IR NIEKAIP NEPASTATO IKI GALO , SPORTO RŪMUS IR VIS REMONTUOJA VISA AMŽIU GREIT IR ANŪKAI UŽAUGS DAR NIEKAIP NEDABAIGIA , NET KELIO LINK VANDENTIEKIO JAU AMŽIAUS STATYBOS VYKSTA , NES PONULIUI POZINGUI REIKIA VILAS PASIREMONTUOT IR KIEMUS BEI JACHTOM APSIRŪPINT JUK ALGAS TAI SUMAŽINS Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-11-26
Matot čia yra geras pavyzdys apie visiškai kitus reikalus, kur su tokiais faktais išsiduodama kažkas apie lietuvos respublikos valstybę kaip butaforiją. Aš kaip suprantu dauguma statybų taip vyksta lietuvoje kur išsiimami statybos leidimai atbuline tvarka kai namas jau pastatytas. Kad yra lietuvos socialiniame modelyje ir parazitinių "nugalėtojų" modeliai, kurie skirti tam kad būtų galima pasiskaityti tiems kurie nesupranta apie ką eina kalba kai kalbama apie laiką. Istorijos atžvilgiu laikas nėra linijinis. Visas laikas yra viename taške čia ir dabar. Va nuostabūs protai skaido ir dalija laiką bandydami suprasti kažką ko jie nesupranta. Ir čia kalba eina ne tiek apie vokelius skirtus patepti akių vokelius, bet apie savivaldos kilimus po kuriais galima sušluoti bet ką. Jeigu gyventumėme teisinėje valstybėje tai tuo objektu nebūtų galima būtų naudotis tol kol jisai nepriduotas. Tai yra jis "neveiktų". Biurokratiškai žiūrint tai yra didelė skylė rašomoje istorijoje, kur tie kurie mokinasi istoriją skaito visada apie peršoktus griovius tarsi tie grioviai jau yra peršokti tam kad jiems nereikėtų tų griovų peršokinėti. Ateis laikas ir priduos šitą objektą. Teisiškai biurokratijoje pažymėdami kažkokią to objekto veiklos pradžią. Nors iš tikrųjų tuo objeku buvo taip intensyviai naudojamasi pagal "paskirtį" tris metus kad jau nusidėvėjęs ir teisiškai ir morališkai. Vadinasi istorija ir valstybiniai duomenys yra ne tiek klastotės, bet kažkas klastingo nes veikia dėka kažkokių "klasterių". Dabar inspektoriams pasirašyti ant kažkokių dokumentų kad priduoti tokį objektą kaip "naują" irgi būtų nusikaltimas, nes jau laikas galvoti apie einamuosius ar net kapitalinius remontus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka