Planuodami naują parką atsakingai parinko kraštui optimalias vėjo jėgaines

2020-12-01

Iš vėjo išgaunama elektros energija nuo 2017 metų tapo populiariausiu energijos gavybos iš atsinaujinančių išteklių būdu Europoje ir aplenkė prieš tai dominavusias hidroelektrines. Lietuvoje, kur hidroelektrinių statybai nėra palankių gamtinių sąlygų, taip pat dominuoja vėjo jėgainės. Jų plėtra nesustoja ir daugiausia vėjo jėgainių Lietuvoje turinčiame Pagėgių krašte. Artimiausiu metu šioje Vakarų Lietuvos dalyje bus galima išvysti naujų ir itin modernių vėjo jėgainių. 

Nuo 2016-ųjų vėjo jėgainių parką Pagėgių savivaldybėje plėtojanti bendrovė „LT Energija“ planuoja čia pastatyti dar per 60 vėjo jėgainių, išsidėsčiusių gana didelėje šio krašto teritorijoje ir optimaliu atstumu nutolusių nuo vietovėje esančių gyvenviečių bei saugomų teritorijų. Planuojama, kad inovatyvių jėgainių galia bus 6,2 MW, o jų aukštis sieks iki 220 m. Be to, naujosios pažangios jėgainės savo išvaizda gerokai skirsis nuo tų, kurios dabar matomos Pagėgių krašte. Lyginant su pastarosiomis, naujųjų vėjo jėgainių siauresnis ir bokštas, ir sparnai, kas lemia mažesnę vėjo jėgainių parko įtaką kraštovaizdžiui, dėl kurio dažnai nerimauja vietiniai gyventojai.

„Per kelerius paskutinius metus vėjo jėgainių pramonė gerokai pažengė į priekį, todėl vystydami vėjo jėgainių parką Pagėgių savivaldybėje konsultavomės su pasauliniais vėjo jėgainių gamintojais, kad rastume optimaliausius šiam kraštui sprendimus, kad pateisintume nacionalinius ir vietos gyventojų lūkesčius bei išsklaidytume nuogąstavimus. Džiaugiuosi, kad pavyko rasti sprendimą, kuris leistų pastatyti tokias vėjo jėgaines, kurios turės mažiausią poveikį aplinkai, tačiau bus išlaikytas jų efektyvumas. Esu įsitikinęs, kad visa tai atsispindės ir poveikio aplinkai vertinime, kuriame yra  įvardintas rekomenduojamas jėgainių kiekis, aukštis bei galia“, – sako „LT Energija“ vadovas Mindaugas Juodis.

Rekomendacijos: jėgainių vieta ir želdiniai

Bendrovės „LT Energija“ užsakymu atliktame poveikio aplinkai vertinime kraštovaizdžio dalį rengęs Klaipėdos universiteto dėstytojas doc. dr. Jonas Abromas sako, jog tokio darbo tikslas – išnagrinėti aplinką iš skirtingų taškų: svarbiausių regyklų, kelių, piliakalnių, apžvalgos aikštelių ir, be abejo, gyvenamųjų vietovių. „Tai daroma įsijaučiant į gyventojo situaciją: ar jėgainės bus ne per arti, ar ne per stipriai vizualiai matomos. Pagal atliktas apklausas gyventojai nepritaria elektrinių vaizdui tuomet, kai jis stipriai dominuoja kraštovaizdyje, tačiau jei jos nutolusios ir yra tik kraštovaizdžio dalis, tuomet vertinama teigiamai“, – sako docentas.

Pasak jo, po tokios analizės teikiamos rekomendacijos ir sprendimai. „Kartais siūlome elektrines toliau pastumti, kad jos, pavyzdžiui, pasislėptų už miško masyvų ar būtų statomos žemesnėje reljefo vietoje. Tarp rekomendacijų būna ir siūlymas gyvenvietės kraštą apsodinti želdinių juosta: tokiu atveju vėjo jėgainių nesimato visiškai atvirai, jas užstoja medžių lapija ir tolumoje gyventojai mato tik jėgainių viršūnes“, – pasakoja kraštovaizdžio ekspertas, prisimindamas, jog būtent tokie sprendimai siūlyti ir „LT Energija“ projekto atveju.

Nors vėjo jėgainių kraštovaizdyje klausimas neretai sukelia diskusijas, jų nauda abejoja retas. 2019-aisiais Kauno technologijų universiteto (KTU) atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad dauguma šalies gyventojų teigiamai vertina atsinaujinančius energijos išteklius, o vėjo energiją tuomet palankiai įvertino net 84 proc. respondentų. Gyventojų nuomone, daugiausiai Lietuvai reikalingos energijos turėtų būti gaminama pasitelkiant saulę ir vėją.

Vertina griežtai ir objektyviai

Poveikio aplinkai vertinimo išvadomis remiasi ir kitos institucijos. Pavyzdžiui, parengtų informacijos atrankai dėl poveikio aplinkai vertinimo ir poveikio aplinkai vertinimo dokumentų pagrindu Aplinkos apsaugos agentūra priima atrankos išvadas ir sprendimus dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ir planuojamos veiklos galimybių, tarp jų ir dėl vėjo elektrinių. Pasak AAA Projektų vertinimo skyriaus vedėjos Dalės Amšiejienės, dalis vėjo jėgainių statytojų pagal teisės aktus privalo kreiptis į agentūrą, o tarp gausybės dokumentų teikiami ir susiję su poveikio aplinkai vertinimu. „Mes savo ruožtu pirmiausia atliekame atranką, ar reikalingas poveikio aplinkai vertinimas, o jei taip –  atliekamas poveikio aplinkai vertinimas, rengiama programa ir ataskaita, kur nustatomas numatomos veiklos poveikis orui, vandeniui, gamtiniam karkasui, kraštovaizdžiui ir kitiems aplinkos komponentams”, – aiškina ekspertė.

Išanalizavę PAV dokumentus, PAV subjektų išvadas, gautus visuomenės pasiūlymus ir pastabas, AAA priima sprendimą, ar galima planuojama veikla konkrečioje teritorijoje – vėjo jėgainių statymo atveju pateikiamos išvados, ar konkrečioje teritorijoje leidžiama statyti vėjo jėgaines. „Be abejo, atvejų pasitaiko visokių ir tikrai būna sprendimų, kad negalima vykdyti planuojamos veiklos. Poveikio aplinkai vertinimo procedūrose remiantis įstatymais labai atidžiai vertinami visi poveikiai ir rizikos“, – aiškina ji.

Pasak ekspertės, UAB „LT Energija“ jau turi priimtų atrankų išvadų dėl vėjo jėgainių statybos. Pagal priimtas atrankų išvadas bendrovė planuojamoje teritorijoje gali pastatyti per 90 vėjo jėgainių. Šiuo metu bendrovė taip pat rengia poveikio aplinkai vertinimo programą ir ataskaitą.     

Svarbu matyti visumą

Pagėgių savivaldybės architektūros ir kraštovaizdžio skyriaus vedėjas Valdemaras Dikmonas teigia, kad vėjo jėgainių statybose svarbus žodis tenka ne tik institucijoms, bet ir vietos gyventojams. „Visada su gyventojais būna organizuojami susitikimai, žmonės išreiškia savo valią, išsako pageidavimus. Pasitaiko nuogąstavimų dėl triukšmo ar kraštovaizdžio pasikeitimo, bet paprastai bendraujant pavyksta susitarti ir rasti visiems tinkamą sprendimą“, – teigia jis.

Pasak pašnekovo, vėjo jėgainės yra priskiriamos prie visuomenei svarbių statinių, o  teisės aktai tokiems statiniams  numatyto privalomą visuomenės informavimą. Statytojas informuoja visuomenę apie numatomą statinių projektavimą ir organizuoja gyventojų dalyvavimą svarstant statinių projektinius pasiūlymus. „Taigi mes, kaip savivaldybė, privalome užtikrinti, kad viskas vyktų pagal įstatymo raidę”, – sako V. Dikmonas. Jo teigimu, toks procesas nėra nei lengvas, nei trumpas. Visgi, „LT Energija“ jau yra nuėjusi netrumpą kelią ir šiuo metu yra galutinėje vėjo jėgainių parko projektavimo stadijoje.

Savivaldybės atstovas primena, jog vėjo jėgainių parkai prisideda prie Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytų tikslų didinti energijos gavybą iš atsinaujinančių šaltinių. Todėl ir vėjo jėgainių statyba turėtų būti kiekvieno iš mūsų rūpestis. Panašios nuomonės laikosi ir doc. dr. J. Abromas.

„Būtų kvaila teigti, kad vėjo elektrinės nedaro absoliučiai jokio poveikio aplinkai, tačiau reikėtų matyti visumą: elektros energijos reikia mums visiems – ir vėjo jėgainių poveikis yra žymiai mažesnis, nei tradiciniai elektros gavimo būdai. Svarbiausia jas statyti atsakingai”, – teigia docentas.


Straipsnio komentarai

Ric Clayton2020-12-04
I really want to thank Dr Emu for saving my marriage. My wife really treated me badly and left home for almost 3 month this got me sick and confused. Then I told my friend about how my wife has changed towards me then she told me to contact Dr Emu that he will help me bring back my wife and change her back to a good woman. I never believed in all this but I gave it a try. Dr Emu casted a spell of return of love on her, and my wife came back home for forgiveness and today we are happy again. If you are going through any relationship stress or you want back your Ex or Divorce husband you can contact his whatsapp +2347012841542 or email emutemple@gmail.com  Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jo, būt2020-12-01
čia stotūs reikalas insiklausyt priWat doCento ištarmės išminties tos, kad nebūt absoliučiai kvaila su ta noj išlikmat nelaba kvarabos susukta tradicine sene, kai ir dabar matom: jaunos liu....lia....lai...lia...*, tarsi Caribulos TropicCanos on Carnival in Rio de Janeiro Paradisepanos ...‰
"...Svarbiausia jas statyti atsakingai"...€ikna...ikiCentoGaunas.
*liuosos liaunos laibos ...nos

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
po JO(VJP.RU)2020-12-01
jėgos parkai buvo išgrūsti tiek iš Kretingos tiek aplinkinių savivaldybių teritorijų...
O šiš Jis (nuo Muso krašto) andais griežtai auklėjo tuomet šimtametės Lietuvos buvusį Kariuomenės vadą (vėliau dimisijoj bisky patarusį prezidentui) už perteklę krašto oro gynybą, užkertant kelią priedangos investparkų desanto vertuškėms Mi-8MTV-5 ir Mi-26T, JO nederinimu.
https://www.alfa.lt/straipsnis/16105186/rusijos-kariniai-sraigtasparniai-pradejo-pratybas-prie-baltijos-saliu
https://www.siluteszinios.lt/spaudos-konferencijoje-savivaldybes-vadovai-pristate-lapkricio-menesio-veikla/
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ jo2020-12-01
Taip galvoti negalima globalios lietuvos globalizuotame pasaulyje, nes tada statai save už ribinių būsenų krašto. Pagalvok kaip čia lietuvoje nuolatos saugumiečiai (VSD, KAM, URM, tt) suokia apie grėsmes iš rusijos, bet tuo pačiu apsisukę vysto visokias keistas programas ir projektus su ta pačia rusija pvz TACIS Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos kaimynystės programa, kuri vystoma jau iš aukštesnio lygio krašto - Europos Sąjungos. Čia ypač baisios tos erasmus programos ir miestų brolystės seserystės švogerystės. Niekada nerasi šeimininko šeimynose, nes šaukštai po pietų. Ne taip kažkaip reikalinga galvoti. Per vėlu ieškoti kas atsakingas už locomotyvų riedėjimą ir dundėjimą traukiant gyvulinius vagonus. Jugi visiems tokiems reikalams reikalingi bėgiai. Arba kitaip tariant įstatiminė bazė, kurią kažkas kažkada ruošė sunkiose pratybose, tam kad va būtų lengva kariauti su durneliais dabar. Nu vienintelis achilo kulnas kur tie kariautojai yra neatsakingi ir pradeda pratybintis atsainiai versdami iš vienos kalbos į kitą ir tenais gaunasi visokie sugedę telefonai ant popieriaus. Nu ir kas iš to. Jie kaip stato taip ir pastato tą patį. Tos vietinių aborigenų naudojamos etiketės nei šilta nei šalta tiems karavanams. Jeigu visi keliai veda į romą, kurios atsiradimo legenda irgi susieta su vilkais kaip ir nupuolusių ir žemai skraidančių angelų miestu. Tik matai romos vilkė buvo ne iš geležies. Turėjo kažkiek ir širdies. Ne taip kaip tas pragariškas velnių miestas. Jinai išmaitino dvynukus. Pagėgių kraštuose mėsos kombinatas Vilkė neaišku ką maitino, bet tikrai ne Romulus ir Remus. Tas kombinatas lygiagrečiai atsidarė ir filialą kaliningrade. Ir tenais ta vilkė nemaitino jokių Romulus ir Remus. Vadinasi ta Vilkė važiavo visą tą laiką ant tuščių apsukų. Kažkokie grietinėlės nugriebė kremą kaip kad būna krekenas kad vagia iš naujagimių veršiukų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jo2020-12-01
Vydmantų jėgainių parkas priklauso Rusijos įmonei...o kas galutinis šeimininkas šio parko? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Patyręs2020-12-01
matai antraštė apgaulinga nes neaišku kurį kraštą turėjo omenyje išrinktieji rinkimui rinkėjai. Jugi čia ir pagėgių kraštas, ir mažosios lietuvos kraštas, ir lietuvos kraštas ir europos sąjungos kraštas jau nekalbant apie visokias sanglaudos ir kitokias sėbrų ir bendrų bendradarbiavimo programas kur čia yra ir kaliningrado kraštas jau nekalbant apie globalios lietuvos NATO kraštą ar JT kraštą. Geriau bandyk galvoti apie tų jėgainių kažkokią naudą. Kodėl elektros energija gyventojams nuo to neatpigs ir nesutrumpės darbo savaitė ir panašiai kaip kokioje nors saudo arabijoje? Rubikonistai tik kabina makaronus kad va kaip gerai būtų jeigu šunys turėtų penktą koją. Nors šunys jau turi tokią koją kurią naudoja oro vizginimui. Panašiai kaip tie vėjo malūnai. Kam šunim ta uodega, kurią vizgina tik saviems? Kokia man nauda iš tų vėjo malūnų? Visiškai jokios. Kaip ir iš to kovotojo prieš ar už tuos malūnus. Va kas man įdomu tai to kovotojo didžiulės taituruotės. Kas čia per protelis kad taip sugalvoti žaloti save? Jeigu jis gali taip sau padaryti įsivaizduokit ką jis gali kitiems padaryti. Tai pavojingas žmogus sau ir kitiems. Gal per prievartą jį ten taip išdarkė kur nors yakuzose? Ar visi pirštai pas jį ant rankų? Pats pagalvok tarybų sąjungos televizijos bokšto aukštis vilniuje yra 326,4. Tai yra su antena. Ta kavinė "paukščių takas" yra 165 m aukštyje. Čia jeigu kažkaip galvoti apie mastelius svieto lyginimo tikslais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2020-12-01
Kur dingo didysis kovotojas prieš vėjo jėgainių atėjimą į Pagėgius? Kas dabar bus su krašto patrauklumu turizmui ir kraštovaizdžiu? Draugai, Jūs įsivaizduojate koks gargaras yra 220 m aukščio jėgainės bokštas? Ir iš kur jis matysis? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jei būt ant raštės CO2as,2020-12-01

"drąskydami seną kapą aplaidžiai numetė vidurius sukančias jėgosvos negaless",
apverktume žavesį organiškos naratyvo pozos :)
_plano
-naujo
-parko
-atsako
-rinkio
-kra100
-opts
-vėjy
-jė!G
/ok.
m ust
s ex
g o...

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
"plaput atseit king's vejals nuogala optimaraba":2020-12-01
„Kartais siūlome elektrines toliau pastumti, kad jos, pavyzdžiui, pasislėptų už miško masyvų ar būtų statomos žemesnėje reljefo vietoje. Tarp rekomendacijų būna ir siūlymas gyvenvietės kraštą apsodinti želdinių juosta: tokiu atveju vėjo jėgainių nesimato visiškai atvirai, jas užstoja medžių lapija ir tolumoje gyventojai mato tik jėgainių viršūnes“, – pasakoja kraštovaizdžio ekspertas, prisimindamas, jog būtent tokie sprendimai siūlyti ir „LT Energija“ projekto atveju. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ab:rom;dik:mon;am:šie -jie juodi advok-adai:2020-12-01
at voke kurgi kurgi opti malo už sa ky mo nr.? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ na taip2020-12-01
ar šaukšto ir statinių dydis turi reikšmę jeigu kalba eina apie medaus statinių degutavimą? kodėl kažkokios karalystės ir kunigaikštystės savo pavadinime naudoja tokius būdvardžius: didžioji britanija, lietuvos didžioji kunigaikštystė, tt. Aš pamenu mane kaip mažą vaiką kai augau čia lietuvoje nuolatos gąsdindavo su tokiais būdvardžiais. Jeigu ko klausinėdavau tai sakydavo daug žinosi greitai pasensi. Nu kad yra pavinga būti protingu tarp zombių. Turi slėpti savo protą ir smegenys, nes tie zombiai tuojau užpuls ir suės viską. Gal dėl to žuvėjų kraštas ir linkęs menkintis vadina save mažaja lietuva. Gal 70 metrų sparnai yra kažkokie miniatiūriniai palyginus su tais malūnais prie kurių tie raguoti teletabiai yra įpratę. Nu jeigu toliau nagrinėti vėjo pabalnojimus. Dabar karantinas visų keliamas oro bangas užtvenkė bent jau viešoje vietoje su kaukėmis. Kodėl šitie proto bokštai nesugalvoja kažkokių vėjo malūnėlio įtaisyti į tas kaukes. Sukurti medžiagą kurioje įausta nano technologijų malūnėliai kurie nematomi plika akimi, bet su kiekvienu įkvėpimu ar iškvėpimu sugauna jūsų veltui švaistomą energiją. Įtaisyti dar kokį nors akumuliatorį ant pakaušio kur galėtų tą energiją krautis, su USB portais ir visais kitais pribumbasais. Nereikėtų tų monstrų statyti. Ir nebūtina sustoti. Va galima tada galvoti ir apie bezdėjimą kaip atsinaujinančią energiją. Pritaikyti tas pačias technologijas ir apatiniams drabužiams. Kažkokius įklotus ir vyrų ir moterų triusikams. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
na taip2020-12-01
tų monstrų sparnų ilgis bus virš 70 metrų...teletabiai... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-12-01
nu jo čia tas pats jeigu ateitų į gyvulių fermą konsultacijai apie tai kokia piemenų aprangą tiems gyvuliams būtų labiausiai priimtina. Jugi gyvuliai tikrai nesupranta kam reikalingi piemenys, bet gal gali kažkiek suprasti kam reikalingi drabužiai ir suknelės mergelėms. Va gal toks rankovės dizainas apribos rankos laisvę kai užsimoją muštis su bizūnu. Tai nereiškia kad piemuo nemuš gyvulių jeigu tai reikalinga piemeniui atlikti savo darbą. Piemuo panašiai toks pat darbininkas kaip ir gyvuliai už kuriuos jis yra atsakingas. Tai kažkoks kitoks pareigybės lygmuo. Matot gyvulių bandos dar nėra tiek išsivystę ar civilizuoti kad galėtų demokratiškai savo tarpe išsirinkti piemenis. Tai vyksta kažkaip automatiškai. Kas stipresnis, vikresnis, drąsesnis tas ir piemuo. Aš pavyzdžiui visiškai nesuprantu kaip veikia tie vėjo malūnai. Jeigu jie toks didelis stebuklas tai kodėl neparašo straipsnių kad kiekvienas lietuvos gyventojas galėtų pasigaminti vėjo malūnus sau namuose pasibalnoti savo bezdėjimų energiją, net ir naktį. Nu padarytų televizijos laidą panašiai kaip pragaro virtuvę tik beata vietoj to kad rodytų kaip pasitušinti raugintų kopūstų, mokintų kaip ieškoti nemokamos energijos kopūstų laukuose. Komentaras patinka Komentaras nepatinka