Visuomenės dėmesys stabdo pinigų įsisavinimo mašiną
„Ateina didžiuliai europiniai pinigai, juos reikės įsisavinti“, – prieš kelerius metus nuskambėjusi Šilutės rajono politiko frazė šiandien parodo savo aktualumą. Belieka tik pasidžiaugti, kad Šilutės miesto gerovei bei infrastruktūrai gerinti yra skiriami pinigai. Matome ir atkeliavusių pinigų rezultatus – tvarkomos gatvės, statomi infrastruktūros objektai. Tik ar viskas yra išties daroma gyventojų patogumui, ar atsižvelgiama į mūsų pageidavimus?
Nepatinka, kad sumažinta stovėjimų vietų
Būtų visiškai neteisinga teigti, kad visų projektų įgyvendinimas vyksta be gyventojų išreikštos valios. Bet yra ir tam tikrų išimčių, apie kurias prisiminti paskatino Šilutės miesto gyventojas ir verslininkas Justinas Pranas Samoška, atsiuntęs į redakciją atvirą laišką dėl automobilio stovėjimo vietų sumažinimo Lietuvininkų gatvėje.
Žinoma ir suprantama, kad jis, kaip verslininkas, turi savanaudiškų interesų, bet su kai kuriais argumentais negalima nesutikti. O tuo labiau, kad šio žmogaus keliama problema parodo ir tokius dalykus, kaip tarnautojų požiūrį į įstatymus ir į pačią visuomenę. Tačiau pradėkime nuo pradžių, o išvadas skaitytojui teks daryti pačiam.
Nupirktos projektavimo paslaugos
Kone prieš ketverius metus Šilutės rajono savivaldybės administracija paskelbė paslaugų pirkimą dėl „Šilutės miesto Lietuvininkų, Tilžės, K. Kalinausko gatvių, Atgimimo al. ir Laisvės al. rekonstrukcijos įrengiant eismo saugos priemones, techninio projekto parengimas“. Projektavimo darbų pirkimą laimėjo UAB „Sweco Lietuva“, pasiūliusi mažiausią kainą.
2017 metų kovo 3 dieną tuometis Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis pasirašė pirkimo sutartį 35 966,04 eurus. Sutarties techninėje užduotyje buvo nurodyta paruošti keturis techninius projektus išskaidant juos pagal gatves: Lietuvininkų ir Tilžės g. rekonstravimo, K. Kalinausko gatvės rekonstravimo, Atgimimo al. kapitalinio remonto ir Laisvės al. rekonstravimo techninius projektus.
Projektų įgyvendinimas stringa
Koks gi tolesnis šių projektų likimas? Šilutės rajono savivaldybės administracijos rašte, kurį pasirašė direktorius V. Pozingis teigiama, kad Laisvės al. projektas buvo sustabdytas gyventojams nepritarus dėl gatvės rekonstrukcijos. Jei kas negirdėjo ar primiršo, primename, kad tuomet buvo sugalvota pėsčiųjų Laisvės alėją paversti važiuojamąja gatve. Taip pat gyventojams nepritarus K. Kalinausko g. projektas bus koreguojamas. Lietuvininkų ir Tilžės gatvių pėsčiųjų bei dviračių takų rekonstravimas atliktas 2019 metais – buvo tvarkomi šaligatviai įrengiant aklųjų takelius šaligatviuose, vietomis naujai pakeista šaligatvių danga ir rekonstruotos trys automobilių stovėjimo vietos, praplatinat pėsčiųjų ir dviračių takus. Atgimimo alėjos kapitalinis remontas dar nepradėtas.
Taigi, į keturias dalis išskaidyto techninio projekto realiai įgyvendinama tik pusė jo. O projektuotojui už Lietuvininkų ir Tilžės g. pėsčiųjų bei dviračių takų rekonstravimo ir Atgimimo al. techninius projektus jau atseikėta 28 772,83 euro – didžiąją dalį nuo numatytos sutartyje.
Visuomenė prieštarauja sprendiniams
Jei atkreipsime dėmesį į šiuos projektus, išvysime vieną nemalonią tendenciją. Su techninių projektų sprendiniais gyventojai nenori sutikti. Vadinasi, projektuose įgyvendinami sprendiniai neatitinka visuomenės teisėtų lūkesčių.
Tai teigiama drąsiai, nes iš visų keturių techninių projektų vieši projektų svarstymai buvo tik dėl Laisvės al. ir K. Kalinausko g. rekonstravimo. Dėl Atgimimo al. ir Lietuvininkų bei Tilžės gatvių pėsčiųjų ir dviračių takų rekonstravimo vieši svarstymai nebuvo rengiami.
„Kadangi pagal tais metais galiojusio Statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas. Projekto ekspertizė“ 4 priedą nebuvo priskiriami prie visuomenei svarbių projektų, todėl viešinimo procedūros nebuvo atliktos“, – dabar teigia administracijos direktorius V. Pozingis raštiškame atsakyme į redakcijos paklausimą.
Užbėgdami įvykiams už akių galime V. Pozingiui ir paprieštarauti. Nes tarp skelbiamų Statybos techninio reglamento pakeitimų neradome, kad nurodyto dokumento 4 priedas būtų keičiamas po 2017 metų. O gal dokumentinių prievolių visumoje jau yra surasta spraga, leidžianti neatlikti projekto viešinimo procedūros ir išvengti gyventojų nepritarimo, kaip pinigų įsisavinimo procedūros stabdžio?
Tačiau apie pikantiškus viešinimo procedūros dalykėlius jau skaitykite kitame „Šilokarčemos“ numeryje.