Pagėgiuose įgyvendintas dar vienas projektas

2020-12-31

2019 m. gegužės 28 d. Pagėgių savivaldybės administracija pasirašė paramos sutartį su Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija dėl projekto „Lietuvos-Lenkijos istorija iš trijų miestų perspektyvos“, Nr. LT-PL-3R-254 (pagal Interreg VA programos Lietuva-Polska programą), finansavimo. Projekto paramos gavėjas ir pagrindinis projekto partneris – Pagėgių savivaldybės administracija, projekto partneriai – Kėdainių krašto muziejus, Punsko valsčius (Lenkijos Respublika).

Bendras projekto tikslas: stiprinti Punsko, Pagėgių ir Kėdainių savivaldybių bendradarbiavimą, palaikant, plėtojant ir didinant susidomėjimą bendru kultūros paveldu, siekiant pritraukti daugiau turistų iš LT ir PL regiono ir išsaugoti kultūros paveldą ateities kartoms.

Bendra projekto trukmė – 24 mėnesiai. Numatyta projekto pabaiga buvo 2020 metų rugsėjo 30 d., tačiau paskelbus COVID-19 pandemiją, taip pat atsižvelgiant į susiklosčiusią epidemiologinę situaciją visoje šalyje ir Pagėgių savivaldybėje, nepavyko laiku įgyvendinti numatytų veiklų, todėl projekto įgyvendinimo laikotarpis buvo pratęstas ir projekto pabaiga pratęsta iki 2021 m. kovo 31d.

Įgyvendintas projektas prisidėjo prie tvarių ryšių tarp Punsko, Kėdainių ir Pagėgių muziejų bei savivaldybių turizmo srityje kultūrinio vystymosi ir mainų sukūrimo. Pagrindinės projekto veiklos Pagėgiuose: sutvarkyta M. Jankaus muziejaus teritorija, surengtos jaunimo ir suaugusių kūrybinės dirbtuvės, suorganizuoti popieriaus marmuravimo ir knygrišystės mokymai M. Jankaus muziejuje, įvykdyti bendradarbiavimo renginiai, partnerių susitikimai.

Pagėgiuose per projekto įgyvendinimo laikotarpį vyko du didesni renginiai. 2019 m. rugpjūčio 19–23 dienomis Pagėgių savivaldybėje, kaimo turizmo sodyboje UAB „Senasis Rambynas“, vyko suaugusių ir jaunimo kūrybinės dirbtuvės. Jose dalyvavo po 6 kiekvieno partnerio atstovus. Kūrybinių dirbtuvių metu projekto dalyviai ne tik tapė, bet ir vyko į pažintinę kelionę po Mažąją Lietuvą, aplankė Šilutėje esantį H. Šojaus dvarą ir kitas rajono įžymias vietas, dalyvavo įvairiose vakarinėse užimtumo veiklose, lankėsi Bardinų pasienio užkardoje. Šios veiklos metu projekto dalyviai daug sužinojo apie mūsų kraštą, susipažino vieni su kitais, susidraugavo, užsimezgė tarpusavio ryšiai. Sukurti paveikslai buvo pristatyti uždarymo metu. Toliau jie buvo eksponuojami Pagėgių bei projekto partnerių savivaldybėse.

2020 m. spalio 14–18 dienomis, kaimo turizmo sodyboje UAB „Senasis Rambynas“, vyko popieriaus marmuravimo ir knygrišystės mokymai. Mokymuose dalyvavo 12 dalyvių iš Pagėgių, 10 dalyvių iš Punsko ir 8 dalyviai iš Kėdainių. Mokymų metu dalyviai išklausė teorinius pristatymus apie popieriaus marmuravimo bei knygrišystės ištakas. Vyko ir praktiniai užsiėmimai, kurių metu buvo išmokta popieriaus marmuravimo technikų bei kitų subtilybių. Marmuruotas popierius pasitarnavo knygrišystėje įrišinėjant knygas. Mokymus vainikavo uždarymo metu eksponuotos knygos ir jų pristatymai. Marmuruoto popieriaus ir įrištų knygų parodą galima apžiūrėti Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje iki š. m. gruodžio 31 d. Vėliau ekspozicija bus eksponuojama Kėdainiuose bei Punske.

Projektas ypač didelę naudą suteikė M. Jankaus muziejui atnaujinant jo infrastruktūrą. Atnaujinti pėsčiųjų takai, pastatyta lauko terasa, įrengti modernūs lauko tualetai su valymo įrenginiais, išgrįsti privažiavimo prie muziejaus takeliai ir seniai laukta nuovaža neįgaliesiems, kas suteikia dar daugiau prieinamumo šiam pagrindiniam krašto turizmo objektui. Dar laukia teritorijos apželdinimo darbai, mažosios architektūros atnaujinimas bei paveikslų sodo apšvietimas.

Š. m. gruodžio 22 d. vyko baigiamoji (nuotolinė) projekto konferencija, kurios formatas dėl šalyje paskelbto karantino taip pat buvo pakoreguotas. Baigiamąją konferenciją, kurioje dalyvavo atstovai iš kiekvieno projekto partnerio, nuotoliniu būdu per ZOOM platformą organizavo Kėdainių krašto muziejus. Konferencijos metu buvo pristatytos kiekvieno partnerio įgyvendintos veiklos ir pasiekti rezultatai.

Projekto vadovė Ilona Drukteinienė baigiamosios konferencijos metu pristatė įvykdytas projekto veiklas, pasidžiaugė pasiektais rezultatais, užsimezgusiais ryšiais tarp Punsko, Kėdainių ir Pagėgių muziejų bei savivaldybių. Kadangi Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius dalyvavo kitame svarbiame susitikime ir negalėjo prisijungti prie konferencijos, projekto vadovė perdavė Savivaldybės mero sveikinimą projekto partneriams, mero vardu padėkojo už Pagėgių krašto garsinimą, bendradarbiavimą,

Projekto biudžetas: 714.771,24 Eur, iš jų – ES dalis (iš ERDF 85 % ): 607.555,53 Eur. Projekto partnerių indėlis (15 %): 107.215,71 Eur.

Projekto vertė, tenkanti Pagėgių savivaldybės administracijai: 265.840,41 Eur paramos, iš jų – ES dalis (iš ERDF 85 %): 225.964,34 Eur, Pagėgių savivaldybės indėlis (15 %): 39.876,07 Eur.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

to ..2021-01-08
.I. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-01-02
Nu ir čia akivaizdžiai VRM viršija savo įgaliojimus aiškindama kad lenkijos respublikos punsko reikalai yra lietuvos vidaus reikalai. Ir kas įdomiausia tokių programų VRM vykdo ne vieną ir ne dvi pvz analogiškos programos vykdomos kur aiškinama kad tai kas vyksta baltarusijoje ar rusijoje yra vidiniai lietuvos reikalai tarsi lietuvos VRM būtų kažkoks naujasis Las Vegas pvz enpi-cbc.eu, arba kitas instrumentas apimantis visas valstybes kurios randasi palei baltijos jūrą (interreg-baltic.eu). Su Latvija irgi žydima vienybėje - http://www.latlit.eu/. Nu tada į VRM irgi reikalinga pradėti žiūrėti atitinkamai kad tai ne lietuvos vidaus reikalų ministerija, bet kažkokios kitos valstybės ar krašto ar organizacijos "vidaus" reikalų ministerija. Neaišku. gal EU, JT, NATO, UK, TSRS, tt. Va kas labai baisu kad tie kultūristai vis kalba naudodami visiškai nesuprantamus terminus pvz "paveldas". Nu jeigu jie būtų vietiniai tai į šitą vietos kultūrą jie neturėtų žiūrėti kaip į paveldą. Turėtų žiiūrėti kaip į "savo" kultūrą. Dabar tai tarsi kažkoks "palikimas" apie kurį jie sužinojo tik pasiskaitę testamentą. Kitas atvejis kad tai "paveldas" jums, kurį jie sukūrė su galingomis plunksnomis tam kad jūs turėtumėte kažkokį tai "pagrindą" nenupušėti ateityje. Nu pažiūrėkit į žemėlapį. Nubrėžus tiesią liniją tarp pagėgių, punsko ir kėdainių, gaunasi taisyklingas trikampis. Nesismulkina kaip naciai, dabar jau masinio naikimo ginklai. Bermudų trikampis. Nėra spalvotas kaip tuose nacių konclageriuose, nebent patys nuspalvosit pagal savo sugedimo laipsnį. Tad turbūt VRM neatsitiktinai įsikūrusi toje gatvėje kurios pavadinimas aiškina kad gyvuliniai raguočiai su kanopomis ir uodegomis tai yra kažkokie šventieji. Nu ir galima padaryti tik tokią išvadą, kad bet kurios lietuviškos trys raidelės V R M, U R M, V S D, tt išsiverčia į anglų kalbą kaip C I A. Komentaras patinka Komentaras nepatinka