Bedarbio pašalpa didesnė už minimalų atlyginimą!

2015-02-22, Karolina KIRTIKLYTĖ
Asociatyvi balsas.lt nuotrauka
Asociatyvi balsas.lt nuotrauka
Dauguma žmonių piktinasi, kad šiuolaikinis jaunimas – auganti potencialių „lodorių“ tauta. O kaip pavadinti tuos, kurie gyvena iš bedarbio pašalpų, nors dauguma jų tikrai yra darbingi ir galėtų būti naudingi visuomenei? Inkstais taukuose. Tokias sąlygas sudaro Lietuvos Respublikos įstatymų tobulintojai ir leidėjai. Šlovė ir garbė jiems!

Nuo 2015 m. sausio 1 d. bedarbio išmoka pakilo net iki 302 eurų (1042,75 Lt). Ši suma yra didesnė už minimalią algą. Ar tai rojus žemėje tingintiems dirbti? O galbūt atokvėpis už minimalų atlyginimą dirbantiems žmonėms? Išskubėjome į Klaipėdos  teritorinės darbo biržos Šilutės skyrių kalbinti ten ateinančių bedarbių.

Įėjus į Šilutėje esantį Darbo biržos pastatą pasitiko nejauki tuštuma. Vis dėlto bekalbant su Darbo biržos vyriausiąja specialiste apie tai, kokia situacija yra darbo rinkoje po Naujųjų metų, už nugarų po truputį pradėjo rikiuotis lankytojai. Dauguma atėjusiųjų buvo vidutinio amžiaus. Vyriausioji specialistė D. Mongirdienė teigė, jog bedarbio išmokos dydis priklauso nuo išdirbtų metų – stažo. „Jei žmogus yra išdirbęs, pavyzdžiui, 10 metų, tai ir ta bedarbio išmoka nebus didelė. Kuo daugiau yra išdirbta, kuo didesnis darbo stažas, automatiškai kyla išmokos suma“, - pasakojo D. Mongirdienė.

Pakalbinome ir keletą asmenų, registruotų Darbo biržoje. Mantas sakė: „Į Darbo biržą įstojau norėdamas įgyti profesiją. Kasdien autobusu keliauju keliasdešimt kilometrų už Šilutės, kur mokausi apdailininko specialybės. Smagu, man patinka, o ir iš Darbo biržos gaunu stipendiją,  dar kompensuoja važinėjimo išlaidas“. Kiti vyrai, išgirdę apie ką klausiame, atitarė, kad nuo Naujųjų metų dėl sveikatos problemų tiek vienam, tiek kitam teko palikti darbovietes. Antanui šiuo metu yra 48-eri metai, o Jonui – 50. „Mūsų amžius dar darbingas ir darbus mylimus turėjome, bet nežiūrint į viską sveikata yra brangiau. Tad dabar esame bedarbiai, sakyčiau, labai neblogai besiverčiantys. Ačiū valstybei, kad priėmė tokį sprendimą“, – teigė vyrai. Jonas dar pridūrė, jog dabar galės visą savo laisvą laiką skirti dvejų metukų anūkei. Skardžiabalsis Edvardas – šilutiškis. Jis, pasirodo, pyksta ant Darbo biržos specialistų, jog jie jį vis siunčia dirbti. Pasiteiravome jo, gal jam nori pakelti kvalifikaciją? „Nesuprantu, kam aš dar galiu būti naudingas? Dabar siūlo eiti dirbti į „Šilutės baldų“ įmonę, nors ir žino, jog turiu gydytojų pažymas apie mano sveikatos problemas“, - skundėsi jis. Šlubčiojantis vyras sakė, kad neužilgo teks keisti kelio sąnarį. O po to laukia visiškas nedarbingumas. Jis dar ironiškai pajuokavo, jog gal pagaliau pavyks išeiti į užtarnautą poilsį.

Apsilankius pas Klaipėdos teritorinės darbo biržos Šilutės skyriaus vedėją Andrių Šašilkiną išgirdome, jog išmokų klausimais turėtume kreiptis į Šilutėje esantį „Sodros“ skyrių.

Vis dėlto pasiteiravus, ar po Naujųjų metų, kai bedarbio išmoka padidėjo, Darbo birža pajuto besiregistruojančių bedarbių antplūdį – teigiamo atsakymo neišgirdome. A. Šašilkinas pasakojo, kad pusę užsiregistravusių bedarbių sudaro nekvalifikuoti darbuotojai. Kita dalis – jaunimas, o paskutinė grupė – 55+. „Mūsų įstaigos klientai turi būti suinteresuoti darbo rinkai, mes suinteresuoti – juos integruoti, mokyti ir įtraukti į dirbančiųjų gretas“, - kalbėjo Šilutės skyriaus vedėjas. Šių metų sausio mėnesio rodikliai tokie: įregistruota bedarbių – 672, įregistruota laisvų darbo vietų – 157, įdarbinta – 256, nusiųsta į aktyvias darbo rinkos politines priemones – 38, užsiimančiųjų veikla pagal verslo liudijimus – 43.

Patarlė sako: „Verkia duonelė tinginio valgoma“. Tad gal reikėtų pradėti atskirti pelus nuo grūdų, t. y. tikrai ilgą darbo stažą turinčiuosius nuo tinginių, kurie tik ir ieško lengvai „ateinančių“ pinigų?


Foto galerija

Klaipėdos teritorinės darbo biržos Šilutės skyriaus vedėjas A. Šašilkinas.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!