Socialinių paslaugų galvosūkis Pagėgiuose
Pagėgių savivaldybės vadovų užmojis pertvarkyti socialinių paslaugų teikimo įstaigas netenkina vienos įstaigos direktorės. S. Gvildžio nuotr.
Numatyta Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centro pertvarka ir toliau kursto aistras. Šio centro darbo taryba išplatino straipsnį portale „Regionų naujienos“, pavadintą „Pagėgių politikai užsimojo sunaikinti socialines paslaugas teikiančią įstaigą“, kuriame Savivaldybės vadovai kaltinami „kerštavimu, pykčio bei galios demonstravimu“. Taip pat socialiniuose tinkluose netrūksta centro direktorės Nijolės Kovaliovos karčių žodžių Savivaldybės vadovų atžvilgiu.
Politikas kaltinamas nepotizmu
Nereikia daug aiškintis, kad suprastume, kodėl įstaigos darbo tarybai neįtinka paskelbta reorganizacija. Kas yra darbo taryba įstaigoje? Kiekvienas, bent minimaliai susipažinęs su įstaigų darbo organizavimu, supranta, kad toks organas, ypač sudarytas iš lojalių darbuotojų, yra patogus ir patikimas vadovo pagalbininkas. Ir toliau skaitant šiame straipsnyje pateiktus argumentus šis teiginys įgauna visapusišką prasmę ir padeda suvokti, kas yra kas iš tikrųjų.
Tačiau grįžkime prie straipsnio - matome, kad aštrios kritikos strėlės ir į Pagėgių savivaldybės tarybos mero pavaduotoją Edgarą Kuturį. Politiko veikla yra siejama su autoritarizmu bei polinkiu į nepotizmą: „E. Kuturio veiksmai ir elgesys darosi panašūs į ketinimus Pagėgių kraštą nugramzdinti į liūdną švogerizmo, baimės ir susidorojimo laikmetį.“ Nesigilinant į tolesnių įvykių eigos aprašymą dėl socialinių paslaugų centro reorganizacijos, straipsnyje yra keliamas klausimas dėl reorganizacijos tikslingumo. O ir argumentai prieš dviejų įmonių sujungimą pateikti pakankamai svarūs.
Centro darbo taryba baiminasi, kad bus sunaikinta 17 metų sėkmingai dirbanti įstaiga, kuri teikia plataus profilio socialines paslaugas, įgyvendinusi ne vieną svarbų europinį projektą, aptarnaujant iki 400 socialinių paslaugų gavėjų per metus.
Tad susipažinkime su Pagėgių socialinių paslaugų centru ir jo veikla iš arčiau. Kažkodėl vidinė nuojauta kužda, jog kažkas daugiau slypi visame šiame šurmulyje.
Projektai sulaukė finansavimo
Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centras, kuriam vadovauja socialdemokratų partijos narė pagėgiškė Nijolė Kovaliova, skaičiuoja aštuonioliktus darbo metus. Įstaigoje pastaruoju metu dirba 43 darbuotojai. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, vidutinis darbuotojų atlyginimas Pagėgių socialinių paslaugų centre sudaro 785 eurus, neatskaičius mokesčių. Savivaldybei priklausanti įmonė teikia socialines paslaugas: informuoja ir konsultuoja gyventojus apie teikiamas socialines paslaugas, organizuoja ir teikia socialinę pagalbą namuose, laikinai apgyvendina asmenis iškilus įvairioms socialinėms problemoms, organizuoja aprūpinimą techninės pagalbos priemonėmis, teikia transporto paslaugas, organizuoja ir teikia pagalbą neįgaliems asmenims, teikia paslaugas šeimoms ir vaikams, rūpinasi vaikų užimtumu.
Centras dalyvauja Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programoje – vykdo socialinius projektus. Apie du tokius projektus skelbiama įstaigos internetinėje svetainėje. Šių projektų įgyvendinimui buvo skirta 492 838,99 eurų, kurių įgyvendinimo metu paslaugas gavo 453 asmenys. Belieka pasidžiaugti, kad socialinių paslaugų poreikiams įgyvendinti gauta apvali, kone pusės milijono eurų suma. Tik analizuojant šiuos skaičius išryškėja ir kiti dalykėliai. Neveltui paminėjau įstaigos darbuotojų vidutinį atlyginimą. Pasirodo šis skaičius gali parodyti ne tik piniginę išraišką, bet ir dar kai ką. Be kita ko, toks Pagėgių socialinių paslaugų centro darbuotojų vidutinis atlyginimas fiksuojamas nuo 2019 metų. Netrukus suprasite, kodėl atkreiptas mano dėmesys į šį skaičių, kuomet pradėsime pažintį su projektų pagrindiniu partneriu - viešąja įstaiga „Sudoku“.
Laikas spręsti galvosūkius
Sudoku – tai galvosūkiai, kuriuose reikia surasti ir įrašyti skaitmenis nuo 1 iki 9 taip, kad skaitmenys nesikartotų eilutėse, stulpeliuose bei paryškintuose 9 langelių (3×3) kvadratuose. Dažniausiai sudoku sprendžiami 9 eilučių ir stulpelių galvosūkiai, kuriuose įrašyta keletas pradinių skaitmenų. Šie galvosūkiai į mūsų kraštus atkeliavo iš tolimosios Japonijos. Ką gali turėti bendra viešosios įstaigos, kuri nesiekia pelno ir yra paramos gavėjas, turintis licenciją verstis socialine globa vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims namuose. Gal būt įstaiga siejama su sudoku galvosūkių sprendimo trijų strategijų deriniu?
Gal būt ir klystu, bet kažkokia reikšmė turi būti šiame pavadinime. Na, bent jau narpliojant socialinių paslaugų teikimo ypatumus Pagėgiuose, galima prilyginti galvosūkio sprendimui. Kad būtų skaitytojui aiškiau ir netektų žengti mano keliu trumpam sugrįšiu prie projektų, kuriuose dalyvavo ir VšĮ „Sudoku“.
Susiję su vienos šeimos privačiu verslu?
2016 metų spalio mėnesį buvo pradėtas projektas „Integrali pagalba į namus Pagėgių savivaldybėje“, pagal kurį Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centrui iš ES investicinių fondų išmokėta 388 673,24 eurų suma. Projekto tikslas - suteikti integralią pagalbą (socialinę globą ir slaugą) namuose neįgaliems vaikams, neįgaliems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenims bei konsultacinę pagalbą jų šeimos nariams. Projekto vykdymo metu VšĮ „Sudoku“ kaip partneris ir vykdytojas suburs tris mobilias darbuotojų komandas, aprūpins jas darbui reikalingais automobiliais, įranga, sanitarinėmis ir higienos prekėmis. Projekto partneris integralią pagalbą teiks Pagėgių mieste ir jo prieigose, projekto vykdytojas – Pagėgių savivaldybės (kaimiškų vietovių) gyventojams. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu integrali pagalba bus suteikta 35 asmenims. Projekto pabaiga numatyta 2021 metų gruodžio 30 d.
2017 metų rugpjūčio 21 dieną pasirašytas ketverių metų projektas „Bendruomeninės kompleksinės paslaugos šeimai Pagėgių savivaldybėje“. Tikslinė grupė – šeimos, gyvenančios Pagėgių savivaldybėje ir atitinkančios nors vieną iš atrankos kriterijų: tėvai ir jų vaikai, nesantys socialinės rizikos šeimų apskaitoje, tačiau stokojantys socialinių ir tėvystės įgūdžių, tėvai ir jų vaikai: nepilnos šeimos (kai sutuoktiniai išsiskyrę arba vienas iš jų miręs, kai dėl kitų priežasčių vaiką (-us) augina vienas iš tėvų), daugiavaikės šeimos, auginančios 3 ir daugiau vaikų, smurtauti linkę asmenys ar smurtą patiriantys asmenys, šeimos, turinčios sunkumų dėl vaiko (-ų) elgesio, išgyvenantys ankstyvąją krizę dėl šeimos ir darbo įsipareigojimų nesuderinamumo, pajamų netekimo, įvykusių ar gresiančių skyrybų, netekčių.
Numatyta, kad šio projekto partneris iš NVO sektoriaus VšĮ „Sudoku“ vykdys veiklas: šeimos įgūdžių ugdymas ir sociokultūrinės paslaugos, pozityvios tėvystės mokymai, vaikų priežiūros, pavėžėjimo paslaugos, mediacijos paslaugos. Projektas finansuotas 104 165,75 eurų suma.
Tiesa, VšĮ „Sudoku“ vadovo numeris, nurodytas internete, neegzistuoja.
Tai kas slypi už VšĮ „Sudoku“, kuri sėkmingai partneriauja pagėgiškių socialinių paslaugų projektuose? Kažkaip nuojauta kužda, kad tai yra glaudžiai susiję su vienos šeimos privačiu verslu. Bet apie tai skaitykite straipsnio tęsinyje.
N. Kovaliova komentuoti atsisakė. Teigė, kad prastai jaučiasi. Žadėjo viską papasakoti ateityje. Tad jei tai padarys, apie tai taip pat informuosime.
Straipsnio komentarai
P.S. O koks skirtumas kokios spalvos raištĮ (žydrą, geltoną, rudą ar žalią) ant galvos esate užsimaukšlinę -vis tiek tikrojo vaizdo nematote, anei suprantatę. Apgailestauju.
1. Visi minimi paukščia - to pačio lizdo perėtiniai, prisimentat Pagėgių savivaldybės istoriją:
Kęstas Komskis. 2003–2008 m. Pagėgių savivaldybės meras. Buvęs TT partijos narys ir skyriaus pirmininkas.
Virginijus Komskis. 2008–2019 m. Pagėgių savivaldybės meras. Buvęs TT partijos narys.
Vaidas Bendaravičius. 2007–2014 m. Pagėgių savivaldybės administracijos direktorius. Buvęs TT partijos narys ir skyriaus pirmininkas.
Edgaras Kuturys. 2006–2011 m. ėjo Pagėgių savivaldybės Bendrojo ir juridinio skyriaus vedėjo pareigas. Buvęs Liberalų, Darbo partijos, dabar Valstiečių partijos narys.
Reziume: visi išvardinti anksčiau kartu ir darniai dirbo Pagėgių savivaldybės ir bendruomenės labui, vadovaujami legendinei TT partijai.
2. ,,Šilokarčiama'' ir ,,Pamarys''pasikeisdami tai liaupsino Pagėgių savivaldybę, tai kritikavo. Tai priklausė su kuriuo leidioniu Pagėgių savivaldybės administracija buvo sudariusi reklamos talpinimo sutartis. Perversk publikacijų archyvus ir įsitikinsi. Aišku, jei sugebi. :)
3. Gal paaiškintum, kas draudė ,,Šilokarčiamai'' atlikti tiriamąją analizę ir rašyti straipsnius apie Pagėgių socialinių paslaugų centro vykdomus projektus tuo tavo minimu ,,Šilokarčiamos'' persekiojimo laikaotarpių? Readakcija bijojo veterinoriaus Komskio , ar drebedama slėpesi kokiame Pagėgių parduotuvės užkampyje ir negalėjo atlikti savo misijos?
4. Jei turite tekto suvokimo problemų ir atmintį alzheimeris lanko - prašom- nesipravardžiuokite. :)
,,Ačiū, miela Nijolė Jums už gerą darbą su žmonėmis, už sukurtus projektus, už bendradarbiavimą su Pagėgių bendruomenė, už tai kad jūs labai graži ir stipri ir tai yra geras pavyzdys man. Sveikatos, optimizmo, supratimo" ,,Gerb. Nijole Kovaliova, Socialinių paslaugų centro kolektyvo vardu linkiu, kad gamtos stebuklas atneštų Jums ramybę, sveikatą ir polėkį tolimesnei veiklai.
Dėkojame Jums už puikų darbą, įgyvendintas idėjas už žmogiškumą, pasitikėjimą, ir pagarbą kiekvienam žmogui" ,,Miela NIjole, žinau, kad tai, tik dar vienas menkas iššūkis jūsų gyvenime, ir kad čia tikrai tik dar vienas sustiprinimas, juk mes puikiai žinome, kas nenužudo, tas sustiprina... žaviuosi jūsų begaline energija ir vidine stiprybe, žavesiu, kuriuo jūs tiesiog trykštate... esate pavyzdys mums ir tikrai mes turime į ką lygiuotis Pagėgiuose... "