Privati įmonė Pagėgiuose augina pajamas biudžetinės įstaigos fone?
VšĮ „Sudoku“ steigėjas ir vienintelis akcininkas yra Pagėgių socialinių paslaugų centro direktorės N. Kovaliovos (nuotraukoje) anūkė.
Tęsiame pradėtą apžvalgą apie socialinių paslaugų įmonės veiklą, kurios steigėjas yra Pagėgių savivaldybė. Tik dabar jau kalbėsime apie jau buvusios vadovės sąsajas su privačia įstaiga, nes sausio 8-ąją Nijolė Kovaliova buvo atleista iš Pagėgių socialinių paslaugų centro direktorės pareigų. Tolesnį domėjimąsi vis tik skatina esantys glaudūs socialinių paslaugų centro partnerystės ryšiai su privačia, pelno nesiekiančia įstaiga, kuri dalyvauja partnerystės pagrindais visuose centro europiniuose projektuose. Nieko nebūtų keista, jei ne viena mažytė detalė...
Direktorė savanoriauja sau?
Oficialioje Pagėgių socialinių paslaugų centro interneto svetainėje pristatoma įstaigos veikla ir vadovas. Čia teigiama, kad vadovė linkusi savanoriauti nevyriausybiniame sektoriuje, teikti konsultacijas. Dėl šios priežasties dirbanti projektų vadove VšĮ „Sudoku“. Kyla natūralus klausimas - ar tik savanorystė ir noras padėti kitam skatina papildomai dirbti projektų vadove privačioje viešojoje įstaigoje ir už kokį atlygį ar be jo visiškai?
Deja, tokia informacija apie darbuotojus privačiose įmonėse nėra viešinama. Tačiau, remiantis Registrų centro duomenis, sužinome, kad šias įstaigas sieja giminystės ryšys. Pasirodo, kad VšĮ „Sudoku“ steigėjas ir vienintelis akcininkas yra Pagėgių socialinių paslaugų centro direktorės N. Kovaliovos anūkė. Tai galbūt ir paaiškina tikrąją savanorystės priežastį nevyriausybinėje organizacijoje. Tačiau nekvestionuodami šito fakto žvelgiame toliau.
Atlyginimai auga
Praėjusiame numeryje paminėjome apie skelbiamus vidutinius atlyginimus įmonėse. Taigi, Pagėgių socialinių paslaugų centro skelbiamas vidutinis atlyginimas yra 785 eurai, neatskaičiavus mokesčių pastaraisiais metais buvo stabilus. Vidutinis darbuotojų skaičius taip pat pastaruosius metus buvo stabilus: centre dirba 44 darbuotojai.
O dabar palyginkime su tokia pat VšĮ „Sudoku“ oficialia informacija. Vidutinis darbuotojų skaičius šioje įmonėje nebuvo stabilus. Iki 2020 metų vidurio šioje įmonėje, teikiančioje socialines paslaugas, darbavosi 36 žmonės. O štai per mėnesį šis skaičius išaugo iki 50 darbuotojų, o nuo spalio mėnesio darbuojasi jau 56. Vidutinis atlyginimas šioje įstaigoje taip pat pakilo nuo 495 eurų metų pradžioje iki 840 eurų metų pabaigoje. Iš tikrųjų tai nėra blogai, reikia tik pasidžiaugti, kad Pagėgių miestelyje socialiniams darbuotojams auga atlyginimai. Bet tik dirbantiems privačiame versle.
Tačiau jei norėsite atvykti į VšĮ „Sudoku“ nurodytu adresu, teks nusivilti. Įmonės būstinė deklaruojama adresu: Nemuno g. 44, Panemunė. Tačiau pastaruoju metu šios įstaigos darbuotojų čia nerasite. O kur glaudžiasi šios įstaigos darbuotojai, informacijos nėra.
Staigus darbuotojų skaičiaus augimas
Tačiau kaip paaiškinti staigų VšĮ „Sudoku“ darbuotojų skaičiaus augimą, kai per vieną mėnesį įdarbinama 14 darbuotojų? Manyčiau, kad ne taip paprasta Pagėgiuose įdarbinti tiek daug socialinių darbuotojų. Tuomet kyla dvejopos mintys apie fiktyvų įdarbinamą arba galbūt paslaugų centro darbuotojai dirba antraeilėse pareigose.
Tai jeigu yra poreikis socialinėms paslaugoms teikti, kodėl neplečiama savivaldybės įmonės veikla? Mes nežinome, kokia projektų finansinė dalis atitenka VšĮ „Sudoku“, tačiau pagal teikiamą įmonės finansinę ataskaitą už 2019 metus matome, kad pardavimo pajamos VšĮ „Sudoku“ sudarė 252 512 eurų. Iš jų pajamos už parduotas paslaugas – tik 23 844 eurai. Iš valstybės biudžeto finansuota 68 022 eurai, o didžiausia dalis - 160 522 eurų suma - greičiausi gauta iš kitų finansavimų šaltinių, galbūt tai yra pajamos iš partnerystės projektuose.
Darbuotojams išlaikyti šioje įmonėje skiriama 151 531 euras, čia įskaitomos ir darbo užmokesčio sąnaudos.
Vadovai nekomentuoja
Tačiau norisi paklausti, kodėl Savivaldybei priklausančioje įstaigoje atlyginimai nekilo? Kodėl Savivaldybei priklausančioje įstaigoje nebuvo įdarbinama daugiau darbuotojų? O galbūt Pagėgių paslaugų centro vadovė, deklaruojanti savanorystę nevyriausybinėje organizacijoje, iš tikrųjų yra faktinis organizacijos vadovas? Šie ir daugiau kylančių klausimų apie dviejų įstaigų veiklą tikrai domina ne vieną gyventoją.
Deja, susisiekti su VšĮ „Sudoku“ direktore Danute Merkeliene telefonu, nurodytu Registrų centre nepavyks niekam, kadangi tokio numerio nėra. Taip teigia operatoriaus pranešimas. N. Kovaliova ką nors komentuoti atsisakė dėl pablogėjusios sveikatos. Linkime jai kuo greičiau pasveikti.
Šeimyninis verslas valstybės įmonėje?
Ką atskleidžia tokia išsami finansinės ataskaitos analizė? Ogi tai, kad šios įmonės veikla geresnė nei tos, kurios steigėja yra Pagėgių savivaldybė. Ir dar klausimas - kaip VšĮ „Sudoku“ projektų vadovė N. Kovaliova yra deklaravusi viešus ir privačius interesus? Tačiau visa tai netrukdo jai kartu su dukromis įsteigti dar vieną viešąją įstaigą „Namai prie Rambyno“, kurios pagrindinė veikla - socialinės pagalbos teikimas ir užimtumo skatinimas, švietimas ir prevencija įvairiose srityje. Šios įstaigos vadovė prieš pat Naujuosius metus Savivaldybei pateikė paraišką vaikų dienos centro veiklai vykdyti...
Ir dar trumpam grįžkime prie švogerizmo ir giminystės ryšių. Vieša paslaptis, kad Pagėgių socialinių paslaugų centre dirba pačios N. Kovaliovos giminaičiai. Štai vyr. socialinių darbuotojų pareigas užima brolio duktė, o socialinio darbuotojo padėjėja yra jos sesuo. Kita giminaitė taip pat sėkmingai darbuojasi už beveik tūkstančio eurų atlyginimą. O štai VšĮ „Sudoku“ buhalterinę apskaitą tvarko to paties Pagėgių socialinių paslaugų centro buhalterė. Galbūt tuo ir reikėtų užbaigti nesudėtingą socialinių įmonių–partnerių giminių ir prijaučiančių asmenų sąsajų analizę. Paliksime skaitytojui pačiam spręsti, kas yra kas.
Kur švogerizmas?
Tačiau ir plika akimi akivaizdu, kad direktorės šeimai priklausanti įmonė verslą daro su akivaizdžia jos protekcija, pasitelkiant valstybės įstaigą. Mes nežinome, kokia visų projektų finansavimo dalis buvo atseikėta šeimos verslui, bet tikėtina, kad nemaža.
Tai Pagėgių mero pavaduotoją E. Kuturį kaltinant spaudoje švogerizmu, ar nevertėtų truputį atsigręžti ir į save. Kaip toje liaudies patarlėje: „Juokiasi puodas, kad katilas juodas“. Beje, pats E. Kuturys telefonu patikino, kad jo giminaičiai nedirba Pagėgių savivaldybėje. Tačiau akivaizdus faktas, kad Pagėgių savivaldybės administracijai reikėtų daugiau dėmesio skirti pavaldžių įstaigų veiklos kontrolei. Tada ir šių įstaigų veiklos optimizavimas galbūt praeitų sklandžiau.
Straipsnio komentarai
1. Būdama opozicijoje socdemų atstovė kėlė pernelyg didelius reikalavimus partneriams;
2. Dėl to ,,išdūrė'' partnerius, sudarant pirmąją perversmininkų koaliciją;
3. Kai ,,perversminikai '' susimetė su neoliberalais- socdemai buvo patys ,,išdurti'' ir palikti ,,ant ledo'', dėl ko ir tapo aršūs opozicionieriai;
4. Visi šie socdemų ,,viražai'' didžiai papiktino ir įžedė permainų meistrus, kas tapo jų tolimesnės politikos moto - ,,nebegyvenims jums dabar- šekit reorganizaciją'';
5. ,,Šekit reorganizaciją'' patiriantys, dar labiau isižeidė ir ėmė iš paskutinių priešintis;
6. Tas paipriešinimas iššaukė grandininę reakciją iš savivaldybės baltųjų rūmų kabinetų ir posėdžių salių;
7. O kare kaip kare: naudojamos visos taktikos ir straregijos, viešoji nuomonė, apklausos, skundai, teismai, spaudos konferencijos, žiniasklaida, asmeniniai FB ir etc.
8. Karai dėl lovio yra žiaurūs ir negailestingi, tačiau akvaizdu, kad pirmąkart buvo sulaužytas ,,Tabu'' nesikapstyti po ankstesnių kadencijų istorijas ir sprendimus būnant valdžioje. Precedentas įdomus ir nenuspėjamas, nes pradėjus kasti atgal, tą ims daryti visi ir prieš visus. Tik laiko klausimas kada ateis eilė ir ir dabartiniam merui. :)