Ilgametės trinties purtoma skilo šalies dziudo bendruomenė
Skandalas, ne kitaip. Kas įvyko? Šilutės dziudo klubas „Kumikata“ (prezidentas Žilvinas Lukošius, treneris Rimvydas Lukošius) atsisakė narystės Lietuvos dziudo federacijoje (prezidentas Vigmantas Sinkevičius). Tą patį padarė dar 6 klubai. Ilgai brendęs dziudo bendruomenės susiskaldymas atskleidė LDF darbo trūkumus, susijusius su vienvaldiškais sprendimais, geriausiųjų sportininku ignoravimu. Atsiskyrėliai įkūrė Nacionalinę dziudo asociaciją (prezidentas Marius Paškevičius), kuri jau vienija 48 klubus.
LDF paliko Kauno klubai „Danas“, „Ryto saulė“, „Plungės dziudo“, Šiaulių „Mangustas“, Skuodo „Randori“, Šilutės „Kumikata“ ir Jurbarjo „Sfinksas“. Šiuo metu pamariškių klube treniruojasi apie 40 sportininkų. Kas mėnesį „Kumikata“ mokėjo federacijai 100 eurų mokestį. Garsiausi klubo sportininkai, juodų diržų savininkai broliai dvyniai Edvardas ir Ernestas Sagalec, Lietuvos SU (sporto universitetas) Kaune studentai.
Dziudo sportininkų meistriškumą rodo jų kimono šešių spalvų diržai: baltas simbolizuoja baltą, švarų lapą (pradedančiojo mokinio pirma pakopa). Kitos spalvos (geltona, oranžinė, žalia, mėlyna, juoda) rodo sportininko brendimą, imtynių technikos augimą. Juodo diržo savininkas yra pasiekęs kūno ir dvasios harmoniją, jis – dziudo riteris. Tai ilgas kelias, reikalaujantis iš sportininko kantrybės, gebėjimų, tvirtybės. Beje, įsisenėjęs LDF konfliktas dėl vadovų savivalės pernai sukėlė dalies sportininkų pasipiktinimą. Protestuodami prieš užsitęsusią situaciją jie pareiškė grąžinantys savo juodus diržus. Juk apmaudu, kai šalies čempionai nepakviečiami į rinktinę, o joje atsiduria žemesnes vietas užėmę sportininkai. Tokią neteisybę patyrė Edvardas Sagalec ir Dominykas Šantaras, turėję vykti į Europos dziudo U23 čempionatą Kroatijoje. Kritikų gėdintas ir ragintas atsistatydinti LDF prezidentas V. Sinkevičius liko poste.
Anot trenerio R. Lukošiaus, LDF progreso keliu nežengė. Nuo 2002 metų federacijai vadovaujantis V. Sinkevičius tvarkosi vienvaldiškai, tarsi savo UAB‘e. Nesiskaitoma su trenerių, sportininkų nuomone, pajėgiausieji neįtraukiami į šalies rinktines, kartais netgi kliudyta dalyvauti tarptautinėse varžybose. Vieni klubai proteguojami, kiti ne. Kai įsigali vadovybės požiūris, jog yra jai lojalūs ir nelojalūs nariai, tuomet nebeišvengiama blogų paskatų antrųjų nenaudai.
Pasekmės: kenčia sporto šakos prestižas, krinta sportinis meistriškumas. Suprantama, 7 klubų atsiskyrimas ir alternatyvios LDF struktūros NDA įkūrimas – skandalas, susipriešinimas viduje. NDA organizatoriai kito kelio nebematė. Pritraukti net 48 klubai – faktas kalbantis pats už save. Pasak R. Lukošiaus, garsiausieji dziudo meistrai jų pusėje. NDA prezidentu išrinktas pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas Marius Paškevičius. Jam 41-eri.
Diplomatiškas LDF atsakas pasitraukusiems
Federacijos prezidentas V. Sinkevičius apgailestauja, jog, sprendžiant tarpusavio nesutarimus, pasirinktas ne dialogo, o ultimatumų kelias. Užsimenama apie užgautas asmenines ambicijas. LDF vykdomasis komitetas vienbalsiai pritarė 6 klubų pageidavimui atsiskirti. Tai nuspręsta nuotoliniu būdu. Jurbarko klubo „Sfinksas“ prašymas nesvarstytas, nes dėl įstatų pažeidimų šis klubas jau 2020 metais nebebuvo LDF nariu.
Nors išvardyti klubai nutraukė narystę federacijoje, tačiau jiems nebus kliūčių dalyvauti Lietuvos čempionatuose bei kituose oficialiuose turnyruose. Šiemet vyks Europos bei pasaulio pirmenybės, Tokijo olimpiada. O 49-asis Lietuvos dziudo čempionatas nukeltas iš sausio 22 dienos į vasario 12-13 dienas. Pasak Šilutės sporto mokyklos ir klubo „Kumikata“ trenerio R. Lukošiaus, geriausieji NDA meistrai dalyvaus Lietuvos čempionatuose, nes pagal tokių varžybų organizacijos teisę – LDF viršenybė. Federacijos veikla yra finansuojama valstybės. LDF būstinė yra Kaune. Tarptautinė dziudo federacija (IJF) ir Europos dziudo federacija (EJF) dėl sąmyšio Lietuvos dziudo bendruomenėje palaikė LDF vadovybę.