Osteoporozė – tylioji liga

2021-02-05, Gydytoja reumatologė Rūta Laučiuvienė
Siekiant užkirsti kelia osteoporozės atsiradimui, svarbi ligos profilaktika.
Siekiant užkirsti kelia osteoporozės atsiradimui, svarbi ligos profilaktika.
Osteoporozė – tai sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kūno masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką.

Viena iš trijų moterų bei vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų, dėl osteoporozės patiria kaulų lūžius. Liga iš pradžių nesukelia jokių juntamų pokyčių ir kaulo lūžimas dažnai būna pirmas, bet vėlyvos ligos pasireiškimo požymis. Ligai progresuojant, kai kaulai jau nėra tokie tvirti, kad atlaikytų kasdieninės veiklos krūvį, jie lūžta dėl menkos traumos. Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, dilbio kaulai, šlaunikaulis ir žastikaulis.

Kaulų mineralinio tankio (KMT) mažėjimą skatinantys veiksniai yra amžius, lytis, paveldimumas, endokrininės ir reumatinės ligos, mitybos ir virškinimo sutrikimai, mažas kalcio suvartojimas, vaistai, mažas fizinis aktyvumas, gyvenimo būdo veiksniai (žalingi įpročiai).

Osteoporoziniai riešo ir šlaunikaulio lūžimai yra skausmingi, sukelia deformacijas, sutrinka funkcija. Skirtingai nuo ilgųjų kaulų lūžių, slankstelių lūžiai dažnai būna besimptomiai, todėl diagnozuojami pavėluotai. Slankstelių lūžimo požymiai yra ūmus arba lėtinis nugaros skausmas, ūgio mažėjimas, laikysenos pokyčiai. Slanksteliai susiploja, deformuojasi, dažnai jie lūžta pakartotinai ir stuburas krypsta toliau. Progresuojant ligai, didėja kupra, išnyksta talija, atsikiša pilvas, sumažėjus krūtinės ląstos ir pilvo ertmei gali atsirasti kvėpavimo ir virškinimo sutrikimų. Tikslinga tirti dėl osteoporozės visas moteris po menopauzės iki 65 metų ir vyrus virš 50 metų, jeigu kaulų lūžių rizika yra padidėjusi, arba visas moteris virš 65 metų ir vyrus virš 70 metų, neatsižvelgiant į tai, ar yra kitų rizikos veiksnių; asmenis, kurie po 40 metų patyrė kaulų lūžimą; sergančiuosius reumatoidiniu artritu.

Osteoporozė diagnozuojama išmatavus kaulų mineralinį tankį. Dažniausiai atliekama DEXA tyrimas (dvisrautės radioabsorbcijos metodas). Kompiuterio valdomu rentgeno spindulių pluošteliu skenuojant kaulus nustatomas kaulų mineralinis tankis. Tyrimo trukmė 2–4 min. Skenuojami stuburo juosmeninės dalies slanksteliai bei šlaunikaulio viršutinė dalis (centrinis tyrimas). Kaulų tankio tyrimai tiriant kulnakaulio sritį (periferinis tyrimas), dažniausiai atliekami vaistinėse, yra neinformatyvūs ir praktiškai nevertinami, kadangi neatspindi tikrojo kaulų mineralinio tankio. Tikslinga įvertinti laboratorinių tyrimų rezultatus – kalcio, fosforo, vitamino D kiekį kraujyje. Esant galimybei ištiriami kaulinio audinio apykaitos biocheminiai žymenys, padedantys įvertinti gydymo efektyvumą. Osteoporozė yra lėtinė liga, jos gydymas yra ilgalaikis.

Vaistai nuo osteoporozės yra skiriami labai individualiai, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas. Siekiant užkirsti kelia osteoporozės atsiradimui, svarbi ligos profilaktika: koreguoti mitybą – valgyti daugiau kalcio, vitamino D turinčių maisto produktų (sūris, pienas, jogurtas, džiovinti vaisiai, žuvis), daugiau judėti, nustoti rūkyti, nevartoti alkoholio.


Straipsnio komentarai

.. @ ai skauda2021-02-05
nu apie tai ir eina kalba kad svetimo skausmo nebūna pas daktarų grupuotę. čia yra ir svarbu ir nesvarbu. Nu jeigu kalba eina apie daktarų grupuotę kaip drakoną su daug galvų. Jeigu skauda vienai drakono galvai tai vienu metu skauda visoms drakono galvoms. Nu ir jeigu tos galvos gali ataugti kaip pas hidrą tai drakonas gali net suorganizuoti kad specialiai tą galvą nukirstų kažkas pvz koks durnelis don kihotas. Tame ir esmė kad lietuva vis tiek nesiskaito viename lygyje kaip likusi "išsivysčiusi" europa, tai yra visur deklaruojama kad lietuva yra protiškai ir visaip kitaip atsilikusi. Lietuvoje galioja "vytis". Paimkite pvz kažką is laisvinančiųjų vidurių partijos programos pvz eutanaziją. Lietuvoje tai nėra legalu, bet tai labai legalu tose "pažangesnėse" europos valstybėse, kurios kaip nekeista tais įstatymais prisidengdamos labai daug veikia ir lietuvoje ir kitose valstybėse ir ta veikla pirmiausia reglamentuojama ne vietos bet "savo" tais pažangesniais įstatymais, kur jie ir diegia ir dalijasi "gerąja patirtimi". Pvz olandijoje eutanazija galima legaliai daryti vaikams iki 1 metų ir vaikams ir suaugusiems nuo 12 metų. Ir kas įdomiasia kad jau ir įstatymiškai persišviečia "pilkos" masės pilkos teritorijos, nes nors ir bandoma sudaryti įspūdį kad kalba eina apie nepagydomas ligas ar traumas, bet naudojami žodžiai "kančios", "beviltiška situacija", tt. Nu va benamis kankinasi šaltyje ant suoliuko. Jokių prošvaiščių nenusimato kad jam atsiras butas ar namas. Eutanazija yra puiki išeitis valančiams valyti etniškai savo kiemus, patvorius, tt. Kažkas panašaus vyksta ir lietuvoje, nes bet kokia socialinio verslo veikla nėra nei vieno vietinio. Tai stogas, karinė kriptologija ir kriptografija. Tas socialinis verslas kaip ir medicina nieko niekam nepadeda. Tai kažkoks monstras, kurio reikia vis daugiau ir daugiau. Nes kažkaip tas apetitas auga bevalgant. Tai tarsi "priklausomybė" nuo kurios kenčia valstybės aparatas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ai skauda2021-02-05
smegenų osteoporozė dar baisiau Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-02-05
va antrašte deklaruoja kažką apie tai kad yra kažkokia liga, kuri yra "tylioji". Bet parašytas ilgiausias straipsnis, bet visiškai nepaaiškinta kodėl antraštėje buvo pavartotas būtent tas būdvardis. Kas čia per garsai būna pas ligas? Kaip daktarų grupuotė pamatuoja ir išreiškia ligų garsumą? Pagal decibelus? Gal turima omenyje kad ligos tai kaip natos kurios sugrojamos "ligoniui". Nu žinot kaip kad raganos užkalba užkeikimus, subado su adatomis voodoo lėlytes, tt. Gal taip ir yra su medicina. Va daktarui trūksta ligonių tas išsitraukia dūdelę pagroja ir klipatos subėga gydytis "simptomų". Rodė mitų griovėjai kad treniruotas operos solistas vien paprastai su savo balsu gali sudaužyti vyno taurę. Kitas reikalas su osteoporoze tai kad daktarė kažkaip nepamini kiečiausių žmogaus kaulų, tarsi žmogaus dantys nesiskaito kaip kaulai. Jugi turbūt ir krematoriume dantys sudega vėliausiai. Aišku senatvėje paprastai visi tie dantys būna jau daktarų grupuotės išspardyti ir išbarstyti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka