Naujo apžvalgos bokšto startas Nemuno deltos regioniniame parke

2021-02-12, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Nemuno deltos regioniniame parke, kur Atmata įteka į Kuršių marias, greitai prasidės 30 metrų aukščio apžvalgos bokšto „Burė“ statybos darbai, nes statybvietė jau perduota rangovams. Apžvalgos bokšto iniciatorė – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM.

Nemuno deltos regioninio parko apžvalgos bokšto projektavimas ir statyba vykdoma pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų.

Naujo apžvalgos bokšto statybos darbus vykdys UAB „Kavesta“. Darbų vertė –  779 929,82 Eur su PVM.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, pagal sutartį su rangovais statybos terminas yra 15 mėnesių, tad Nemuno deltos regioniniame parke naujasis apžvalgos bokštas turėtų būti pastatytas iki 2022 metų vasaros.

Kadangi būsimo bokšto vieta - NATURA 2000 teritorija, čia nuo kovo 15 iki liepos 30 dienos nebus galima vykdyti darbų, tačiau galima atlikti paruošiamuosius darbus, konstrukcijų gamybą.

Apžvalgos bokšto dizainas primena didelę burę, šią idėją pasiūlė architektai iš VšĮ „Studija 501“. Nuo Atmatos žiočių atsiveria pagrindiniai žiūrėjimo taškai – upė, Kuršių marios, kitoje pusėje esantis Kuršių nerijos krantas. Burė tarsi įsitempia nuo čia dažnai šėlstančių vėjų. Architektai patikino, kad dėl atšiauresnių oro sąlygų statyboms bus naudojami specialūs metalai.

Bokštas nebus aukščiausias, nes jo aukštis – 30 metrų, bet stovės išties unikalioje vietoje. Saugomų teritorijų lankytojai turės unikalią galimybę susipažinti net su kelias ypatingais bei skirtingais kraštovaizdžiais, gamtos vertybėmis Nemuno deltos regioniniame parke ir Kuršių nerijos nacionaliniame parke.

Nuo apžvalgos bokšto matysis dalis Rusnės salos, Nemuno atšaka Atmata, Krokų lanka, Ventės ragas, Kuršių marių platybės ir Kuršių nerijos juosta su puikiai matomomis kopomis ir t.t.

Šiuo metu saugomose teritorijose yra daugiau kaip 20 apžvalgos bokštų, kurie gausiai lankomi. Apžvalgos bokštai skirti apžvelgti unikalius mūsų nacionalinių ir regioninių parkų kraštovaizdžius, grožėtis bei pažinti mūsų krašto įvairialypę gamtą. Ar tai būtų Biržų regioninio parko apžvalgos bokštas prie karstinių ežerėlių, ar Labanoro regioninio parko bokštas prie Labanoro girios, ar aukščiausias 36 metrų Nemuno kilpų regioninio parko bokštas prie kilpinėjančio Nemuno...

Nemuno deltos regioninio parko apžvalgos bokštas bus paskutinis, pastatytas per pastarąjį dešimtmetį saugomose teritorijose. Artimiausiu metu daugiau statyti apžvalgos bokštų nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose neplanuojama.


Straipsnio komentarai

..2021-02-13
nu čia prieš desėtką metų buvo iškėlę klausimą kaimiečių kaimenių turizmų užsiimantys kažkokie varovai. Tai buvo žiemą. Jiems buvo reikalingas priėjimas prie marių kur jie galėtų parkuoti savo džipus ir panašią techniką iš rusnės pusės tam kad vežti žvejus žvejoti ant ledo. Tai yra "pavežėjimo" paslaugos į marias buvo labai išvystytos iš kintų pusės, bet rusnėje viską ribojo rezervatas. Viena vieta kur galima buvo privažiuoti kad užlipti ant marių buvo prie naikupės kur stovi pasieniečių bokštas. Tada tie vežėjai buvo pakėlę širšalą, kad atseit kaip čia drįsta įstatymai uždrausti jiems parkuoti jų smaluotus trandalietus rezervato teritorijoje. Nu jie atseit nieko nepešė, bet jeigu žiūrėti iš kažkokių karinių žaidimų manevrų pusės, tai jau buvo viešųjų ryšių kompanija, kur buvo padaryti atitinkami ėjimai. Tai kažkokie jau iš anksto atvėsinti "pėdsakai", kur ir dabar kažką galima pažiūrėti. Nu dabar tie vežėjai galės žiemą naudotis ne tik ta aplink bokštą sukurta turistine infrastruktūra, bet čia dar svarbiau sumažintas priešakinės deltos gamtinio rezervato plotas. Gal prie bokštelio tuojau didelių išmierų gražulio kelnininkai ruošia projektus bodeliams, angarams, garažams, tt. Kaip galvojate kodėl tarybų sąjungoje krepšinio žaidimas skaitėsi kaip karinė tarnyba? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pofik2021-02-13
jūra, pofik marios, pofik mėlynas dangus. Nėr didesnės palaimos, kaip pamyšt iš aukštumos... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Gamtininkas2021-02-12
Bokštas 30m aukščio?? statomas pagal projektą “Kraštovaizdžio vertybių apsauga??…ir pritaikymas pažinti” . Paaiškinkit kas nors kokių vertybių čia apsauga, jei gražiausiam mūsų rajono natūralios gamtos kampelyje įkišim ,dvigubai aukštesnį nei aplinkiniai medžiai , geležinį monstrą. Tai tokio aukščio statomus metalinius bokštus antenoms sukabinti gal irgi reiktu statyti kaip kraštovaizdžio vertybių apsaugos elementus? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-02-12
Tai ne NATURA vieta. Tai buvo Nemuno priešakinės deltos gamtinis rezervatas, kurį jie dėl to bokštelio ir sumažino kad galima būtų "plėtoti (ugninio) vandens turizmą". Tenais anksčiau nebūdavo galima net kojos įkelti žmonėms. Bet dėl ugningai pilstomo vandenėlio iš tuščio į kiaurą, kažkaip ta gamta nuėjo į antrą planą. Va pastatys bokštelį kad galėtumėte pažiūrėti į sunaikintą gamtą. Kažkas panašaus būtų jeigu sugalvotų statyti apžvalgos bokštelį prie stelmužės ąžuolo kad galima būtų pažiūrėti į stelmužės ąžuolą iš viršaus. Bet dėl statybos nukirstų stelmužės ąžuolą, nes bokšteliui reikalinga mediena. Nu tai vienas iš metodų kur ir atpažįstami kur savi ir kur savi kurie šaudo į savus. Kas liečia "Burė" tai čia patyčios kur burtininkai, būrėjos, basos raganaitės ir smagiai trypiantys velniai pasistatė paminklą savo antavilistiniams rageliams ir kanopoms. Bet matot įdomybę su ta nemuno delta? Nemunas baigiasi ties rusne. Nes po to nemuno nebelieka. Yra atmata, skirvytė, pakalnė, naikupė, vorusnė, tt. Tiek visokių upių rusnėje, bet nemuno nebėra nei kvapo. Panašiai ir su minija. Už mingės minija įteka į upaitį. Komentaras patinka Komentaras nepatinka