Valdžia griebiasi už neprižiūrimų pastatų turėtojų

2021-02-26, Sergėjus GVILDYS
Savivaldybės administracijos panosėje stūkso netvarkomas ir nenaudojamas pastatas, tačiau jo savininkui nenumatoma taikyti 3 procentų mokesčio tarifo.
Savivaldybės administracijos panosėje stūkso netvarkomas ir nenaudojamas pastatas, tačiau jo savininkui nenumatoma taikyti 3 procentų mokesčio tarifo.
Panašu, kad Šilutės rajono savivaldybės administracija rimtai ketina imtis savininkų, kurie neprižiūri savo nekilnojamojo turto. Kaip pranešta Ekonomikos ir finansų komiteto nariams, siekiama nustatyti, kaip ir kiek sumokama neprižiūrimo nekilnojamojo turto mokesčio. Apie tai ir kitus taikomo nekilnojamojo turto mokesčio aspektus buvo galima sužinoti šio komiteto posėdžio metu.

Paruoštas pastatų sąrašas

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymu, Savivaldybės taryba kasmet nustato nekilnojamojo turto mokesčio tarifą, kuris galioja Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje mokestiniu laikotarpiu. Pastaruoju metu tokio mokesčio tarifo dydis yra nustatytas nuo 0,5 iki 3 procentų. Šilutės rajono savivaldybės administracija, vadovaudamasi Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2020 m. birželio mėnesio sprendimu „Dėl 2021 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifų“ teikia patvirtinti nekilnojamojo turto, kuriam taikomas 3 procentų mokesčio tarifas, sąrašą.

Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtinta nuolat veikianti darbo grupė sudarė apleisto, neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą, kuriam 2021 metais numatoma taikyti 3 procentų mokesčio tarifą. Į šį sąrašą įtrauktas tas nekilnojamasis turtas, esantis rajone, kuris, kaip yra nustatyta, naudojamas ne pagal paskirtį arba yra apleistas ir nenaudojamas. 

Dėl šios priežasties šiam nekilnojamajam turtui 2021 metais bus taikomas 3 procentų mokesčio tarifas. Numatoma, kad toks 3 procentų nekilnojamojo turto mokestinės vertės tarifas turėtų skatinti turto savininkus jį tinkamai prižiūrėti.

Sumokami mažesni mokesčiai

Ekonomikos ir finansų komiteto posėdžio metu buvo suabejota, ar tokia priemonė pasiekia tikslą. Komiteto nariams kilo klausimų dėl mokesčio surinkimo ir kiek realiai pinigų pasiekia Savivaldybės biudžetą.

Ir ties šia vieta atsiveria įdomūs dalykai. Pasirodo, kad neprižiūrimo nekilnojamojo turto savininkai greičiausiai sumoka mokestį... savo nuožiūra. Neprižiūrimo ir apleisto nekilnojamo turto mokestis skaičiuojamas nuo mokestinės vertės, kurią vertinimo būdu nustato Registrų centras. Pavyzdžiu tapo Rusnėje esamas ir jau daugelį metų nenaudojamas turtas, priklausantis Vokietijos ir Lietuvos uždarajai akcinei bendrovei „Rusnė fish“. Įmonė 2018 metais sumokėjo 380 eurų nekilnojamo turto mokesčio. Tačiau vien pažiūrėjus į esamą mokestinę vertę, ši suma turėtų padidėti bent dešimt kartų.

Daroma išvada, kad Valstybinė mokesčių inspekcija galimai nepakankamai atlieka jai priskirtą kontrolės funkciją. Taip pat Savivaldybės administracija turi duomenų, kad ne visi savininkai yra sumokėję nustatytą 3 procentų dydžio mokestį už 2020 metus arba sumokėjo nepilną sumą.

Administracija imasi veiksmų

„Yra tokios įmonės, kurios turi nedidelį turtą, susimoka mokestį ir toliau nieko nedaro su juo“, – teigė administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Jo nuomone, padėtis keistųsi, jei būtų didinamas mokestis, tačiau administracija to padaryti negali, nes suvaržyta įstatymo raide.

„Kita veiksminga ir geriausia išeitis, tai turto nacionalizavimas“, – mano V. Pozingis. Dabar Administracija tik siunčia pranešimus Mokesčių inspekcijai ir nekilnojamojo turto turėtojams. Tuo ir pasibaigia šis procesas. Tačiau su esama padėtimi nesiruošiama taikstytis. Todėl Savivaldybės administracija jau kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją su paklausimu dėl sumokėto nekilnojamojo turto mokesčio per penkerių metų laikotarpį. Taip siekiama išsiaiškinti esamą padėtį ir užkirsti kelią tiems, kurie piktnaudžiauja ir nemoka mokesčių.

Neprižiūrimų ir apleistų pastatų skaičius per einamus metus nesikeitė. Pateiktame svarstymui sąraše yra nurodyti dvidešimt šeši apleisti pastatai, kuriems ketinama taikyti maksimalius – 3 procentų dydžio – nekilnojamojo turto mokesčius.

Ne visi pastatai apmokestinami

Yra ir kitos kategorijos apleistų ir neprižiūrimų pastatų. Tačiau Savivaldybės administracija neturi jokių poveikio priemonių, kad galėtų priversti tokių pastatų savininkus tvarkytis. Tokių statinių, kaip K. Kalinausko gatvėje esantis buvusios suaugusiųjų mokyklos pastatas, į šį sąrašą neįtraukiama, kadangi tai yra gyvenamosios paskirties pastatas. Tam pačiam savininkui taip pat priklauso ir namas, esantis Liepų gatvėje, ir abu pastatai yra apleisti. Jie tikrai žavesio istoriniam Šilutės kraštovaizdžiui neprideda.

Paaiškėja faktas, kad gyvenamosios paskirties apleisto nekilnojamo turto savininkams Savivaldybės administracija visiškai neturi poveikio priemonių, nes tai nėra mokesčio objektas. Dar vienu pavyzdžiu buvo pateiktas turtas, priklausantis ir religinei bendruomenei Rusnėje.

„Tokiam turtui tai pat netaikomas nekilnojamojo turto mokestis, todėl belieka apeliuoti į sąžinę“, – teigė Ekonomikos ir finansų komiteto primininkas Vygantas Kamarauskas. Kiek radikalesnis šiuo klausimu Tarybos narys Steponas Kazlauskas, pasisakęs už tokio turto pardavimą: „Tegul pardavinėja ir susitvarkys“.

Peržvelgę teikiamą sąrašą pamatysime tik keturis apleistus pastatus, esančius Šilutės miesto ribose, kuriems numatomas padidintas nekilnojamo turto mokestis šiais metais. Tai trys pastatai Nemuno skersgatvyje ir vienas Dariaus ir Girėno gatvėje. O juk apleistų pastatų turime gerokai daugiau. Tik gal ne į kiekvieną atgręžtas principingas požiūris?


Straipsnio komentarai

? 2021-02-28
O tai tie pastatai kam priklauso, tas ir turi rūpintis, ir atsakyti už juos. O jeigu ne, tegu saniunija parduoda. Atsiras norinčių nupirkti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Rimvildas2021-02-28
O kur Rusnės gatvėje apleista visa virtinė padtatų...kam priklauso tikrai yra žinoma ir kodėl savivaldybės atstovai jų neįtraukia į tą juodąjį sąrašą. O todėl, kad ranka ranką plauna... Rado kelis pastatukus ir parodys, kad darbą atlieka. Klaunų kompanija... Gaila bet tokia "tvarka" :)
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Aš2021-02-28
va nekilnojamo turto portaluose pardavinėjama dvaro teritorijoje kavinė. Iš nuotraukų akivaizdu kad reikalinga labai laki ar prisilakusi vaizduotė kad naudoti žodį "kavinė". Kas įdomu tai kad žemė ant kurios stovi objektas yra išnuomuota nuo 2012 iki 2076 metų. Nu ir įdomu kokios sutarties sąlygos. Nes nuo nuomos sutarties pradžios praėjo jau beveik dvi piatiletkos. Ar "vyksta" kažkokios netesybos, ar nepažeidinėjami kažkokie įsipareigojimai, tt. Jeigu išnuomuota abstrakčiai, bet ne konkrečiai, tai kam toks konkretus nuomos terminas: 64 metai, vienas mėnuo ir 25 dienos? Nu ir yra daug tokio "turto" kuris kažkaip yra nusėdęs visų tų vystytojų ir aktyvistų "globoje" ir "rūpyboje". Nu žinot tie kurie gražina šilutę gražindami į akmens amžių. Jeigu jiems kažkas nepriklauso vadinasi tai kažkas negražaus. reikia gražinti. Nu pvz tas gestapinio talibano aparteidinis artistas kur drąsos keliais risniavo ir atseit rūpinosi visokiais jaunos kartos riedutininkais ir fotografais. Ir čia kalba eina apie "privatizacija", kuri ir yra lėta, nes joje dalyvauja labai nedaug žmonių. Nors jeigu turint galvoje juridinius asmenis tai turbūt tik vienas asmuo - ein reich. Nu reich tai vokiečių kalboje yra būdvardis ir daiktavardis - turtingas, imperija, tt. Nu žinot jeigu naudojama žodis "kartos" tai nebūtinai nesityčiojama iš jūsų apie neišmoktos istorijos kartojimą, korimus, deguto šaukštų kartumą, tt. Aišku 2012 metais buvo kitas meras. Bet negalima kažkaip galvoti apie žodžius tarsi žodis "meras" kažką reiškia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
klausimas,2021-02-28
ar šita problema Savivaldybės kompetencija? Manau tai Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus rūpestis, kad miesto namai būtų sutvarkyti bent išoriškai. Ir visiškai neįdomu, ar turi tam lėšų pastato savininkas ir kokia NT paskirtis. Jei pastate niekas negyvena, viskas paprasta. Įspėjimas, terminas susitvarkyti, nesitvarko protokolas - bauda. Nemoka baudos, išieškos arba nacionalizuos ir parduos kažkam. H. Šojaus dvaro kieme buvusi "Žvejų užeiga" berods priklauso vienai medikų šeimai, tai ką ir šitie pinigų neturi? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2021-02-27
O kaip buvusi "Źvejų užeiga" Šilutės dvare.Nematoma panosėje... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2021-02-26
kažkaip neina suprasti sąvokų, sanpratų, apibrėžimų, tt.. Ką reiškia "apleistas"? Kaip nustatoma pastato "nepriežiūros" lygis? Gal va savininkas taip suvokia "priežiūrą". Va jis labai prižiūri kas diena ateina nuvalo dulkęs nuo griuvėsių, bet tas nepadeda. Jugi atrodo pilna tų apleistų pastatų sovietinių laikų įmonių , įstaigų ir gamyklų teritorijose tt.. Ir dar labiau neina suprasti dvigubo standarto jeigu kalba rimtai eina apie skolas. Jugi jeigu panagrinėti teismų praktiką tai ten paima kažkas greitą kreditą nesugeba gražinti, tuojau skola operatyviai perduodama "karuselei" kur sukasi iš karto vystytojai, draudikai, perdraudikai, antstoliai, notarai, teismams, tt.. Aišku ten turbūt viskas tuščiomis už akių, bet vis tiek yra visur algoritmai kaip ir ką daryti su skolomis ir skolininkais. Aišku tenais visur rūmai ir su tuo susieti rūmunai: teismo rūmai, antstolių rūmai, notarų rūmai, tt. Ir va kas įdomiausia kad visur atseit reikalinga jiems savivalda, nes įstatymo "raidės" neužtenka. Ir va notarų ir anstolių lietuvoje bendrai yra apie 400. Ir turbūt per nepriklausomybės laikotarpį per tą saujelės stalininių kumščių savivaldą vienaip ar kitaip yra praėjęs visas lietuvos nekilnojamas turtas, jau nekalbant apie visokius su tuo susietus ryšių ir tinklo "reikalus" paveldėjimus, šeimos teisę, tt.. Ir va notarai save vadina notariatu, tarsi kažkoks proletariatas. Ir visiems reikalinga jeigu ne profsąjungos tai bent "savivalda". Ir visi kaip komjaunuoliai moka nario mokestį tam kad ta savivaliavimo savivalda galėtų toliau žydėti vienybėje. Tame ir esmė kad negalima "išskirti" kažkokių grupių pagal etiketes, būdvardžius, tt. ir ne dėl to kad tai jau teritorija kur va "neapykantos kalba" nukreipta prieš pažeidžiamą grupę. Čia taip ir sugalvota su tomis visomis "grupėmis". Tai butaforiniai vėjo malūnai. Jie nieko nereiškia. Jugi panagrinėkit kaip jie patys kvailai jaučiasi ir atrodo dalyvaudami tuose "savivaldos" reikaluose. Nu taip tai kažkokie monarchijos bruožai, kur karaliai jaučiasi nuogi tuose garbėtroškiniuose paraduose. Problema ne apleistas nekilnojamas turtas, bet kad iš viso lietuvoje nėra tinkamo gyvenimui pastatų jau 50 metų. Nu viskas čia yra suklastota. Aferistų rojus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka