Valdžia griebiasi už neprižiūrimų pastatų turėtojų
Savivaldybės administracijos panosėje stūkso netvarkomas ir nenaudojamas pastatas, tačiau jo savininkui nenumatoma taikyti 3 procentų mokesčio tarifo.
Panašu, kad Šilutės rajono savivaldybės administracija rimtai ketina imtis savininkų, kurie neprižiūri savo nekilnojamojo turto. Kaip pranešta Ekonomikos ir finansų komiteto nariams, siekiama nustatyti, kaip ir kiek sumokama neprižiūrimo nekilnojamojo turto mokesčio. Apie tai ir kitus taikomo nekilnojamojo turto mokesčio aspektus buvo galima sužinoti šio komiteto posėdžio metu.
Paruoštas pastatų sąrašas
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymu, Savivaldybės taryba kasmet nustato nekilnojamojo turto mokesčio tarifą, kuris galioja Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje mokestiniu laikotarpiu. Pastaruoju metu tokio mokesčio tarifo dydis yra nustatytas nuo 0,5 iki 3 procentų. Šilutės rajono savivaldybės administracija, vadovaudamasi Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2020 m. birželio mėnesio sprendimu „Dėl 2021 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifų“ teikia patvirtinti nekilnojamojo turto, kuriam taikomas 3 procentų mokesčio tarifas, sąrašą.
Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtinta nuolat veikianti darbo grupė sudarė apleisto, neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą, kuriam 2021 metais numatoma taikyti 3 procentų mokesčio tarifą. Į šį sąrašą įtrauktas tas nekilnojamasis turtas, esantis rajone, kuris, kaip yra nustatyta, naudojamas ne pagal paskirtį arba yra apleistas ir nenaudojamas.
Dėl šios priežasties šiam nekilnojamajam turtui 2021 metais bus taikomas 3 procentų mokesčio tarifas. Numatoma, kad toks 3 procentų nekilnojamojo turto mokestinės vertės tarifas turėtų skatinti turto savininkus jį tinkamai prižiūrėti.
Sumokami mažesni mokesčiai
Ekonomikos ir finansų komiteto posėdžio metu buvo suabejota, ar tokia priemonė pasiekia tikslą. Komiteto nariams kilo klausimų dėl mokesčio surinkimo ir kiek realiai pinigų pasiekia Savivaldybės biudžetą.
Ir ties šia vieta atsiveria įdomūs dalykai. Pasirodo, kad neprižiūrimo nekilnojamojo turto savininkai greičiausiai sumoka mokestį... savo nuožiūra. Neprižiūrimo ir apleisto nekilnojamo turto mokestis skaičiuojamas nuo mokestinės vertės, kurią vertinimo būdu nustato Registrų centras. Pavyzdžiu tapo Rusnėje esamas ir jau daugelį metų nenaudojamas turtas, priklausantis Vokietijos ir Lietuvos uždarajai akcinei bendrovei „Rusnė fish“. Įmonė 2018 metais sumokėjo 380 eurų nekilnojamo turto mokesčio. Tačiau vien pažiūrėjus į esamą mokestinę vertę, ši suma turėtų padidėti bent dešimt kartų.
Daroma išvada, kad Valstybinė mokesčių inspekcija galimai nepakankamai atlieka jai priskirtą kontrolės funkciją. Taip pat Savivaldybės administracija turi duomenų, kad ne visi savininkai yra sumokėję nustatytą 3 procentų dydžio mokestį už 2020 metus arba sumokėjo nepilną sumą.
Administracija imasi veiksmų
„Yra tokios įmonės, kurios turi nedidelį turtą, susimoka mokestį ir toliau nieko nedaro su juo“, – teigė administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Jo nuomone, padėtis keistųsi, jei būtų didinamas mokestis, tačiau administracija to padaryti negali, nes suvaržyta įstatymo raide.
„Kita veiksminga ir geriausia išeitis, tai turto nacionalizavimas“, – mano V. Pozingis. Dabar Administracija tik siunčia pranešimus Mokesčių inspekcijai ir nekilnojamojo turto turėtojams. Tuo ir pasibaigia šis procesas. Tačiau su esama padėtimi nesiruošiama taikstytis. Todėl Savivaldybės administracija jau kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją su paklausimu dėl sumokėto nekilnojamojo turto mokesčio per penkerių metų laikotarpį. Taip siekiama išsiaiškinti esamą padėtį ir užkirsti kelią tiems, kurie piktnaudžiauja ir nemoka mokesčių.
Neprižiūrimų ir apleistų pastatų skaičius per einamus metus nesikeitė. Pateiktame svarstymui sąraše yra nurodyti dvidešimt šeši apleisti pastatai, kuriems ketinama taikyti maksimalius – 3 procentų dydžio – nekilnojamojo turto mokesčius.
Ne visi pastatai apmokestinami
Yra ir kitos kategorijos apleistų ir neprižiūrimų pastatų. Tačiau Savivaldybės administracija neturi jokių poveikio priemonių, kad galėtų priversti tokių pastatų savininkus tvarkytis. Tokių statinių, kaip K. Kalinausko gatvėje esantis buvusios suaugusiųjų mokyklos pastatas, į šį sąrašą neįtraukiama, kadangi tai yra gyvenamosios paskirties pastatas. Tam pačiam savininkui taip pat priklauso ir namas, esantis Liepų gatvėje, ir abu pastatai yra apleisti. Jie tikrai žavesio istoriniam Šilutės kraštovaizdžiui neprideda.
Paaiškėja faktas, kad gyvenamosios paskirties apleisto nekilnojamo turto savininkams Savivaldybės administracija visiškai neturi poveikio priemonių, nes tai nėra mokesčio objektas. Dar vienu pavyzdžiu buvo pateiktas turtas, priklausantis ir religinei bendruomenei Rusnėje.
„Tokiam turtui tai pat netaikomas nekilnojamojo turto mokestis, todėl belieka apeliuoti į sąžinę“, – teigė Ekonomikos ir finansų komiteto primininkas Vygantas Kamarauskas. Kiek radikalesnis šiuo klausimu Tarybos narys Steponas Kazlauskas, pasisakęs už tokio turto pardavimą: „Tegul pardavinėja ir susitvarkys“.
Peržvelgę teikiamą sąrašą pamatysime tik keturis apleistus pastatus, esančius Šilutės miesto ribose, kuriems numatomas padidintas nekilnojamo turto mokestis šiais metais. Tai trys pastatai Nemuno skersgatvyje ir vienas Dariaus ir Girėno gatvėje. O juk apleistų pastatų turime gerokai daugiau. Tik gal ne į kiekvieną atgręžtas principingas požiūris?