Nukentėjusysis muštynių neprisiminė
Muštynes matė daug žmonių, taip pat praeiviai, buvę kitoje gatvės pusėje – parkelyje. Asociatyvi nuotr.
Po sočių išgertuvių keturi vaikinai ir mergina traukė namų link judria Tilžės gatve. Neblaivūs, vadinasi, nenuspėjamo elgesio. Bene girčiausias iš jų kelis kartus pastūmė kompanioną nuo šaligatvio į gatvę, kuria važiavo automobiliai ir taip išprovokavo tarpusavio peštynes. Už tai nuo pastumtojo ir jo draugo gavo tiek pylos, jog griuvo be sąmonės ir atsipeikėjo su sulaužyta nosimi supamas greitosios medicinos pagalbos darbuotojų bei policijos pareigūnų.
Muštynės nufilmuotos iš gatvėje stovėjusio automobilio. Įrašas parodė smurtautojus ir tapo akivaizdžiu įkalčiu byloje. Praeiviai į peštukų konfliktą nesikišo. Juos galima suprasti: kuriam galui rizikuoti sveikata. Juk girti jaunuoliai gali susivienyti ir nukreipti savo pyktį prieš taikdarius. Taigi, du vaikinai „atskalbė“ trečiąjį. Vienu kartu buvo pažeista viešoji tvarka (BK 284 str.) ir nesunkiai sutrikdyta nukentėjusio sveikata (BK 138 str.1 d.).
Šie nusikaltimai traktuojami nesunkiais. Už viešosios tvarkos pažeidimą gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Už nesunkų sveikatos sutrikdymą baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Muštynės įvyko pernai, gegužės 15 dieną, apie 21 valandą Šilutėje, Tilžės , prie pastato Nr. 9. Nors įtariamieji D. B. ir M. G. iš nusikaltimo vietos paspruko, bet baudžiamosios atsakomybės neišvengė.
D. B. yra baigęs 10 klasių, dirba, neteistas. 21-erių M. G. baigęs 11 klasių, nedirba, anksčiau teistas 13 kartų. Abu visiškai prisipažino kalti tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek viešame teismo posėdyje. Jų baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose šiemet, vasario 3 dieną (teisėjas Robertas Povilaitis, prokurorė Loreta Irena Baguckienė). Kaltinamuosius gynė Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos koordinatorės sprendimu parinkti advokatai Vytautas Kelpšas ir Rimvidas Valančius.
Sulaužė nosį
Nukentėjusiojo A. G. parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo metu, pagarsinti teisiamajame posėdyje. Jie nebuvo ilgi. 2020 metais, gegužės 15 dieną, apie 19 valandą, jis kartu su M. G., D. B. ir pastarojo drauge vartojo alkoholinius gėrimus Šilutėje prie Šyšos upės, vėliau girtavo miškelyje. Prisiminė ėję iki parduotuvės „Lidl“, tačiau dėl girtumo (1,56 promilių girtumas nustatytas 2020-05-15, 21 val. 20 min.) kitų įvykio aplinkybių, taip pat ir muštynių, neprisiminė. Atsitokėjęs po sąmonės netekimo pamatė, kad prie jo stovi policijos pareigūnai ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojai.
Dėl sulaužyto nosies kaulo buvo nuvežtas į Šilutės ligoninę. Kiti patirti sužalojimai: kraujosruvos akių vokuose, paakiuose, nugaros kairės pusės odos nubrozdinimai bei kraujosruvos. Sulaužyta nosis sukėlė nesunkų sveikatos sutrikdymą. Nukentėjusysis A. G. gydytas Šilutės ligoninėje ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Medikai suteikė gydymo paslaugų už 937,14 euro. Už jas sumokėjo Valstybinė ligonių kasa iš PSDF biudžeto lėšų.
Stumdydamiesi atsidūrė važiuojamoje kelio dalyje
Kaltinamasis D. B. įvykį prisiminė tiksliau. Alkoholinius gėrimus kompanija vartojo nuo 15 valandos. Girtauta prie nakvynės namų, taip pat miškelyje prie geležinkelio. Konfliktas kilo Tilžės gatvėje prie parduotuvės „A. B.“, einant namų link. Girtas A. G. gal iš „mandrumo“ sudavė smūgį jam į nugarą, stvėrė už kaklo. D. B. nepasidavė. Besistumdydami abu atsidūrė važiuojamoje kelio dalyje ir ten pargriuvo. Atsistojęs nuo asfalto D. B. supykęs du ar tris kartus trenkė kumščiu A. G. į galvą. Daugiau smūgių nesudavė. Šalia stovėjęs M. G. irgi „pavaišino“ A. G. kumščiu. D. B. nematė, į kurią kūno vietą trenkė M. G., bet nuo pastarojo smūgių nukentėjusysis nugriuvo. Tuomet M. G. gulintį nukentėjusįjį apspardė į įvairias kūno vietas.
Muštynes matė daug žmonių, taip pat praeiviai, buvę kitoje gatvės pusėje – parkelyje. Netrūko ir važiuojančių automobilių. Sumuštą A. G., kuris buvo netekęs sąmonės, nunešė atokiau prie garažų ir paguldė ant žolės. Nešė M. G. ir jo brolis. Pastarasis muštynėse nedalyvavo. Greitosios medicinos pagalbos nekvietė, tai padarė kažkas iš prašalaičių. Jie, nelaukdami policijos, pabėgo. D. B. nuoširdžiai gailėjosi dėl savo nusikalstamų veiksmų, padarytų girtumo būsenoje.
Norėjo išskirti susipykusius...
Kaltinamasis M. G. teisme buvo atviras, kaip ir apklausiamas ikiteisminiame tyrime. Byloje minimą dieną keliose vietose vaišinosi alumi ir degtine. Jis su būsimu nukentėjusiuoju A. G. gėrė degtinę. Einant namų link Tilžės gatve, prie parduotuvės „A. B.“ girtas A. G. kelis kartus stūmė D. B. į važiuojamąją kelio dalį. Abu pargriuvo ant asfalto. Jis priėjo jų skirti, bet A. G. trenkė delnu jam į galvą. Nesusivaldęs atsakė nemažiau kaip penkiais smūgiais kumščiu ir kojomis į galvą bei kitas kūno vietas. A. G. nugriuvo ant šaligatvio, prarado sąmonę.
M. G. pripažino gindamasis „perlenkęs lazdą“, veikęs per intensyviai. Būdamas blaivus taip nebūtų pasielgęs. Kartu su broliu nunešė nukentėjusįjį už garažų, paguldė ant žolės, kad atsigautų. Iš įvykio vietos pasišalino. Kaltinamasis M. G. teigė, jog nuoširdžiai gailisi dėl savo nusikalstamo poelgio.
Konfliktą išprovokavo kibęs prie draugų girtutėlis nukentėjusysis
Teisme pagarsinti kompanijos dalyvės, įvykio liudytojos parodymai. Mergina nusikaltimo dieną vaišinosi alumi. Buvo išgėrusi 5 skardines 5 procentų stiprumo alaus. Jautėsi truputį apsvaigusi. Gi būsimasis nukentėjusysis buvo visiškai girtas. Išgertuvių metu Barzdūnų miškelyje griuvinėjo, užkabinėjo draugus. Vėliau, einant Tilžės gatve, jis kelis kartus pastūmė D. B. link važiuojamosios kelio dalies. Šis nugriuvo ant kelio vos nekliudytas pravažiuojančio automobilio. Atsistojęs D. B. pargriovė A. G. ant šaligatvio. Priėjęs M. G. sugriebė A. G. už rūbų, ramino jį, bet pastarasis alkūne sudavė ramintojui smūgį į veidą.
Susinervinęs M. G. užvožė vieną smūgį A. G. į krūtinę. Ji bandė išskirti susikibusius vyrus, deja, nepavyko. Muštasi šviesiu paros metu, matant pašaliniams žmonėms, kurių buvo nemažai. Taip ikiteisminio tyrimo metu liudijo mergina.
Bausmė
Kaltinamųjų D. B. ir M. G. atsakomybę lengvino visiškas prisipažinimas, sunkino – veikė bendrininkų grupe, apsvaigę nuo alkoholio. M. G. padėtį sunkino ir kriminalinė praeitis, recidyvisto reputacija. Jis nusikalto praėjus vos trims mėnesiams po paleidimo iš pataisos įstaigos, atlikęs terminuotą laisvės atėmimo bausmę. Išvada peršasi savaime: tinkamų išvadų nepadarė, toliau elgiasi nusikalstamai.
Nusikalstamais veiksmais padarytos turtinės žalos Valstybinei ligonių kasai teisiamieji neatlygino. Abu pripažinti kaltais dėl jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų. Nukentėjusysis nereikalavo griežtos bausmės, nepareiškė byloje civilinio ieškinio. Nagrinėjant baudžiamąją bylą neliko nepastebėtas ir nukentėjusiojo elgesys, padėjęs išprovokuoti kaltinamųjų chuliganiškus veiksmus. Teismas atsižvelgė į padarytų nusikaltimų pavojingumo laipsnį, kaltės formą, rūšį, motyvus, nusikaltimų stadijas, nusikalstamų veiksmų trukmę, kaltinamųjų asmenybes. Viskas kruopščiai pasverta.
Galutinė bausmė D. B. – laisvės apribojimas aštuoniems mėnesiams. Skirtas įpareigojimas: 4 mėnesius nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, bausmės atlikimo laikotarpiu pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje.
Galutinė subendrinta bausmė M. G. – laisvės atėmimas vieneriems metams. Jis suimtas nuosprendžio paskelbimo dieną, tai yra vasario 3-iąją.
Nuteistieji privalės solidariai atlyginti 937,14 euro žalą už nukentėjusiojo gydymą Valstybinei ligonių kasai. Teismas netenkino Valstybės garantuojamos teisės pagalbos tarnybos Klaipėdos skyriaus prašymo priteisti iš kaltinamojo D. B. 72 eurus, iš M. G. - 180 eurų valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų dėl būtino gynėjo dalyvavimo. Atmetimo motyvas: byloje nėra duomenų apie kaltinamųjų realią turtinę padėtį, be to, pastarasis, įsiteisėjus nuosprendžiui, turės atlikti jam paskirtą laisvės atėmimo bausmę.