Austėja Aučiūtė privertė ringe trauktis pasaulio profesionalių čempionę
Šilutės boksui istorinė nuotrauka: pasaulio profesionalių bokso čempionė lenkė Karolina Koszevska (kairėje) ir jos varžovė Austėja Aučiūtė po kovos.
Penkis kartus Lietuvos bokso čempionė šilutiškė Austėja Aučiūtė (treneris Vincas Murauskas) treniruočių stovykloje Zakopanėje (Lenkija) išmėgino jėgas su garsiausia šios šalies boksininke, pasaulio profesionalių čempione, du kartus Europos čempione Karolina Koszevska (Koszewska). Ilgarankė lenkė neįgijo pranašumo, atvirkščiai – 2-3 raunduose grėsmingiau atakavo lietuvė.
Treniruočių stovykla Zakopanėje surengta vasario 12-20 dienomis. Į ją išvyko septynios pajėgiausios Lietuvos jaunimo ir suaugusiųjų rinktinės narės iš Vilniaus (3), Kauno (1), Klaipėdos (1), Šilutės (1), Tauragės (1). Beje, tauragiškė Iveta Lešinskytė (svorio kategorija iki 75 kg) 3 dienas per savaitę treniruojasi Šilutėje. Jos pagrindinis treneris – V. Murauskas.
Lietuvos kariuomenėje dirbanti mergina į boksą atėjo prieš 8 metus. 2019 metų pasaulio čempionate Rusijoje I. Lešinskytė užėmė 5 vietą. Aukščiau pakilti sutrukdė peties trauma, be to, šalia nebuvo V. Murausko, kuris savo auklėtinei gavo patarinėti mobiliojo telefono žinutėmis.
Iveta pasižymi ne tik stipriu dešinės rankos smūgiu, bet ir stipriu charakteriu, moka kovoti sukandusi dantis. Ji ir A. Aučiūtė (iki 69 kg), taip pat Panevėžio atstovė Gabrielė Stonkutė (iki 75 kg) – Lietuvos rinktinės kandidatės į Tokijo (Japonija) vasaros olimpines žaidynes. Iš Kretingos kilusi G. Stonkutė bokso pradžiamokslį pradėjo Šilutėje, kur treniravosi nepilnus metus. Gabrielę paviliojo Panevėžys. Ji yra 2019 metų Europos jaunimo čempionė. Dabar debiutuoja suaugusiųjų ringe.
Pasaulinis atrankos turnyras dėl olimpinių kelialapių buvo numatytas birželio mėnesį Paryžiuje. Ten turėjo kovoti ir 6 Lietuvos vyrai (treneris Vidas Bružas), tarp kurių ir du gerai vertinami buvę trenerio V. Murausko auklėtiniai - Kaune studijuojantys šilutiškis Edgaras Skurdelis (iki 63 kg) ir švėkšniškis Vytautas Balsys (iki 75 kg). Bet sugrįžkime į Zakopanę.
Zakopanės sparingai – pasisėmė naudos lietuvės ir lenkės
Zakopanė – kalnų slidininkų Meka. Turistų tirštynė netrukdo draugiškai atmosferai, kaip ir gera virtuvė. Lenkai nuoširdžiai sutiko Lietuvos boksininkes. Treniruočių stovykloje kartu su lietuvaitėmis triūsė ir pajėgiausios lenkaitės. Įdomu tai, kad Lenkijos bokso lyderėms paskirti automobiliai, kuriais naudojasi iki sportinės karjeros pabaigos.
Treniruočių stovykloje buvo šlifuojama bokso smūgių technika, lavinama kovos taktika, vedamos mokomosios tarpusavio kovos. Tai davė naudos ir šeimininkėms, ir viešnioms. Abiejų šalių sportininkės sapnuoja Tokijo olimpines žaidynes. Stovyklos dalyvės dirbo negailėdamos savęs. Netrūko ir atkaklių sparingų. Jau antrą treniruočių dieną Austėją Aučiūtę egzaminavo labiausiai tituluota Karolina Koszevska – pasaulio profesionalių čempionė, du kartus Europos čempionė, kartą Europos vicečempionė. Aukštaūgei lenkei (daugiau nei 180 cm) Austėja buvo iki peties. Atrodė, lietuvaitė neturi šansų prieš ilgarankę varžovę. Bet ir Austėja, kuri boksininkės karjerą pradėjo Airijoje, būdama paaugle – ne naujokė ringe: 9 kartus Airijos ir 5 kartus Lietuvos čempionė. Lietuvoje ji neturi sau lygios varžovės. Šalies nusipelnęs treneris V. Murauskas neigiamai vertina šią aplinkybę, trukdančią tobulėti jo 25-erių metų auklėtinei, Klaipėdos universiteto studentei - neakivaizdininkei.
Kitąmet Austėja įgis fizinio aktyvumo ir sporto pedagogikos specialistės diplomą. Universiteto vadovybė gerai vertina stropią studentę. O ringe Austėjos stichija – ataka. Įsprausti varžovę ringo virvių kampan ir apvanoti. Dvikovoje su K. Koszevska Austėja pirmą raundą leido atakuoti varžovei, tikėdamasi ją nuvarginti. Pasirinkta taktika pasiteisino. 2-3 raunduose daugelio nuostabai ringe karaliavo Austėja. Žinoma, tai buvo mokomojo pobūdžio susirėmimas, po kurio varžovės apsikabino ir nusifotografavo.
Vieną dieną siela dainuoja, kitą dieną – rauda...
Sportininkams nuotaikų kaita gal dažnesnė nei nesportuojantiems. Po pergalių džiūgaujama, po pralaimėjimų liūdima, kol atsitiesiama. Tai pavieniai atvejai. Gi oficiali žinia bokso mėgėjams, pasiųsta iš Tarptautinio olimpinio komiteto, kad atšaukiamas birželio mėnesį Paryžiuje turėjęs vykti pasaulio atrankos turnyras dėl olimpinių kelialapių, trenkė perkūnu iš giedro dangaus. Likę kelialapiai bus dalinami Europos zonos atrankos turnyre, į kurį sportininkus kvies pagal sudaromus reitingus.
Šis sprendimas skaudžiai atsilieps mažų šalių rinktinėms. Olimpinio komiteto organizacijos skelbiami reitingai smarkiai skiriasi nuo Tarptautinės bokso federacijos (AIBA) reitingų. Paryžiuje turėjo kovoti 9 Lietuvos atstovai, kurių bent keli pretendavo į olimpinius kelialapius. Dabar jie išbraukti. Europos atrankos zonoje beliko konkuruoti tik G. Stonkutė.
„Lietuva apvogta“, - taip šią žinią įvardijo šalies rinktinės treneris Vidas Bružas. Kelis metus ruoštasi olimpinei atrankai, rengtos stovyklos, varžybos, dalyvauta mačuose, turnyruose Danijoje, Vengrijoje, Lenkijoje – ir viskas per nieką. Suprantamas sportininkų geros nuotaikos atoslūgis. Bokso mėgėjai nekovoja dėl reitingo taškų. Kas taps laimingaisiais olimpiečiais dabar spręs ne ringas, o skaičiai popieriuje, nelabai aišku, iš kur atitempti. Neteisinga, niekaip nesuderinama su olimpiniais principais. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas kreipsis į Tarptautinį olimpinį komitetą, kad, skirstant kelialapius, būtų atsižvelgiama į kvotas valstybėms. Lietuvos boksininkai po nepriklausomybės atkūrimo dalyvavo visose vasaros olimpinėse žaidynėse.
Kovo 10-13 dienomis Vilniuje vyks Dano Pozniako XVI tarptautinis jaunimo turnyras, kuriame Šilutei atstovaus Karina Seminauskaitė ir Džiugas Liutkus. Tarptautiniame Algirdo Šociko turnyre gegužės mėnesį Kaune pergalių sieks Austėja Aučiūtė ir Iveta Lešinskaitė.