Tautodailės ir tapybos darbai eksponuojami parodoje „Šaktarpis“

2021-04-03, Virginija Degutienė, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkė
Margučiai puošiami pagal lietuvių kultūros paveldo tradicijas. Autorės nuotr.
Margučiai puošiami pagal lietuvių kultūros paveldo tradicijas. Autorės nuotr.
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos parodų salėje veikia Lietuvoje gerai žinomų tautodailininkų Angelės ir Vytauto Raukčių darbų paroda „Šaktarpis“, skirta veiklos 45-mečiui. Parodoje savo darbus eksponuoja ir jų dukra Anita Pikčė, gyvenanti Vilniuje.

Angelė ir Vytautas Raukčiai jau keturiasdešimt penkerius metus yra neišskiriami kūrybiniame procese, parodose, mugėse ir šventėse. Jie viską daro kartu, vienas kitą papildydami savo kūrybinėmis idėjomis. Anot Angelės, idėjos gimsta ryte, dviese geriant arbatą.

A. Rauktienė margina margučius, dekoruoja skrynias, kuria nuostabius paveikslus iš džiovintų gėlių. V. Rauktys drožia medžio skulptūras, sietynus, indus, kraičio skrynias, tekina medinius margučius ir vykdo daug kitų įvairių projektų. Šie menininkai pirmieji pamario krašte margučius puošia pagal lietuvių kultūros paveldo tradicijas. Jie yra aktyvūs respublikinių, Klaipėdos krašto parodų dalyviai.

Tautodailininkai yra pelnę Lietuvos tautinio paveldo meistrų, „Kaimo meistro“, „Lietuvos kaimo spindulio“ vardus, apdovanoti Šilutės rajono savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premija, garbingu tautodailės apdovanojimu – „Aukso vainiku“. Jie yra vienintelio Lietuvoje privataus muziejaus „Buities ir margučių palėpė“, esančio Balčių kaime (Šilutės r.), įkūrėjai. Lietuvos nacionalinis muziejus išleido gausiai iliustruotą albumą „Liaudies meistrai Angelė ir Vytautas Raukčiai“, kuriame rašoma apie tautodailininkų kūrybą, eksponuojamos nuotraukos.

Angelei ir Vytautui ypač malonu, kad jų kūrybos pėdomis seka ir dukra Anita. Ji tapo jau senokai, bet jos darbai viešai eksponuojami pirmą kartą. Paveiksluose įamžinti šilti vaikystės prisiminimai iš močiutės Barboros vaikystės namų  Kiškių kaime (Kintų sen., Šilutės r.).

Kviečiame apsilankyti Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje (I aukštas, Tilžės g. 10) veikiančioje parodoje!


Straipsnio komentarai

..2021-04-03
Gal rimtai gyvename uždaryti kažkokioje mažojoje lietuvos cypėje, kad va atseit lietuvoje gerai žinoma, bet aš nežinojau nieko nei gero nei blogo apie šituos "tautodailininkus", kur pats žodis kažkoks nesuprantamas. Ar jie dailina tautą ar jie gali daro tai ką daro visa tauta, bet geriau, dailiau, nagingiau, tt.. Nu kad jie tautodailininkai dėl kažkokios natūralios (dalios) atrankos vykstančios tautoje. Ir dabar klausimas kam tai reikalinga? Tai tautos atstovavimas dailumo srityje tarp kitų tautų? Nu ar nekvaila lyginti ratus ir batus? Labai neina suprasti išsireiškimo "lietuvių kultūros paveldo tradicijas", "tautinio paveldo meistrų", tt. Kas čia ką iš ko paveldi? Tarsi kalba eina apie mirtį. Jeigu tai lietuvių kultūra tai joks ne paveldas. ar čia turima omenyje "atgimimą" kuris kažką paveldi lietuvių kultūrai? Atgimimas teisiškai nesiskaito kaip gimimas, ten negalioja paveldėjimo teisė, nesvarbu kokiais gerais ketinimais būtų iškloti testamentų patvoriai (good will, grateful dead, etc). Komentaras patinka Komentaras nepatinka