Gyventojai siekia keisti namo administratorių
Šilutės rajono savivaldybės administracija, gavusi daugiabučių namų gyventojų prašymus anksčiau laiko keisti namo administratorių, balandžio mėnesį organizuoja balsavimą raštu dėl naujo namo administratoriaus pasirinkimo. Reikia pažymėti, kad rajone šiuo metu vyksta balsavimas dėl dvylikos daugiabučių namų gyventojų pateiktų prašymų. Dešimt iš jų - vien Šilutės miesto ribose. Nedideliam Šilutės miestui tai nemažas skaičius. Kas gi galėjo lemti tokį šilutiškių žingsnį?
Gyvenamo namo priežiūra
Skaitytojams priminsime, kad pagal nustatytas teisės aktų tvarkas daugiabučio namo bendrųjų patalpų valdymas ir priežiūra vykdoma trimis būdais. Tai jungtinės veiklos sutarties pagrindu, kai visi namo butų savininkai susitaria dėl bendrųjų patalpų valdymo ir priežiūros. Kitas būdas – tai namo butų savininkai įkuria namo bendriją, jos valdymą patikėdami išrinktam valdymo organui. Jei daugiabučio namo butų savininkai neišsirenka iš aukščiau išvardintų būdų, jiems teisės aktų nustatyta tvarka savivaldybių administracijų vadovai paskiria namo administratorių.
Dėl administratoriaus paskyrimo tokiu būdu šaukiamas butų savininkų susirinkimas arba vykdomas balsavimas raštu. Atsižvelgiant į išreikštą gyventojų nuomonę ir yra paskiriamas namo administratorius. Tokias paslaugas gali teikti tik teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinti daugiabučių namų bendro naudojimo patalpų administratoriai.
Šilutės rajone yra patvirtinti trys juridiniai asmenys, kurie teikia tokias paslaugas gyventojams. Tai, UAB „In domu“ UAB „Inservis“ ir UAB „Mano būstas Vakarai“. Pastaroji užima didžiausią šių paslaugų teikimo rinkos dalį, pasak šios įmonės Šilalės, Pagėgių ir Šilutės regiono vadovo Alekso Kvederio, aptarnaujama daugiau nei 90 procentų rajono daugiabučių namų.
Vyksta balsavimas
Daugiabučio namo bendrųjų patalpų administratorius yra skiriamas penkerių metų laikotarpiui. Jei baigiantis šiam terminui, gyventojai neišreiškia valios keisti namo administratorių, tai jo veikla pratęsiama dar penkerių metų laikotarpiui. Tačiau gyventojai gali ir anksčiau numatyto termino pakeisti bendro naudojimo paslaugų administratorių. Jei namo butų savininkų netenkina teikiamų paslaugų kokybė ar dėl kitokių aplinkybių išreiškiamas pageidavimas pakeisti bendro naudojimo paslaugų administratorių, tuomet yra teikiamas motyvuotas prašymas Savivaldybės administracijos direktoriui. Šis, atsižvelgdamas į tokį pageidavimą, organizuoja gyventojų susirinkimą ar balsavimą raštu.
Didžiausią rajono rinkos dalį valdančiam UAB „Mano būstas Vakarai“ prieš pusantrų metų buvo pratęstas administruojamų bendro naudojimo objektų namų sąrašas. Tačiau iš šio sąrašo net dešimties namų butų savininkų išreiškė pageidavimą anksčiau laiko pakeisti savo namo administratorių. Balsavimo raštu procedūra buvo paskelbta kovo 22-24 dienomis ir truks tris savaites. Kas gi lėmė tokį, kone „masinį bėgimą“ iš administratoriaus, priklausančio didžiausiai šalyje įmonių grupei, teikiančiai gyvenamųjų namų priežiūros paslaugas?
Situacija nesureikšminama
Savo pastebėjimais paprašėme pasidalinti UAB „Mano būstas Vakarai“ regiono vadovo A. Kvederio. Jis šio proceso nevadina „masiniu bėgimu“. Vadovo nuomone, tai nuo praėjusios vasaros susikaupę prašymai, tačiau Savivaldybės administracija dėl COVID-19 viruso plitimo ir paskelbto visuotinio karantino neturėjusi galimybių anksčiau suorganizuoti balsavimo, tik dabar jį atlieka. Pagrindine priežastimi, dėl ko prašoma keisti namo administratorių, A. Kvederis įvardina tai, kad dalis gyventojų nori gyvo bendravimo su namo vadybininku. Tačiau dabartinė situacija yra visiškai kitokia.
Investavusi į paslaugų teikimo optimizavimą bendrovė savo paslaugų administravimą labiau perkelia į virtualią erdvę. Tai lėmė ir mūsų gyvenimą keičianti pandemija. „Dabar visas paslaugas užsisakyti ir jas gauti galima sėdint ant sofos prie televizoriaus“, – teigė A. Kvederis. Jo nuomone, tai pakankamai patogu, tačiau ne visiems priimtina. Jis taip pat pažymėjo, kad ne visi namo gyventojai nori pakeisti administratorių. „Balsavimas organizuojamas prašant tik 20 procentų gyventojų, tai dar nereiškia, kad dauguma nori to keitimo“, - teigė A. Kvederis.
Jis taip pat pažymėjo, kad dalis gyventojų, pasinaudoję kitų administratorių paslaugomis, „atsikanda“ kokybės ir sugrįžta. „Turime kokius keturis namus, kurie vėl sugrįžo pas mus“, – telefonu pasidžiaugė A. Kvederis.
Yra ir nusiskundimų
Tačiau yra ir kitokių nuomonių. Patys butų savininkai, kurie išreiškė pageidavimą pasirinkti kitą administratorių, dalinosi ir nemalonia patirtimi. Štai vieno namo gyventoja Marija, nepanorusi viešumo (redakcijai žinomas tikras vardas), teigė, kad „Būsto“ papildomų paslaugų kainos yra tiesiog „žvėriškos‘. „Dviejų eurų vertės lemputės pakeitimas kainuoja per 30 eurų, – stebėjosi pašnekovė. – Tai yra nenormaliai brangu“.
Kito namo gyventojas, taip pat panorėjęs išlikti anonimu, buvo šokiruotas, kai iškviesta administratoriaus „Mano būstas Vakarai“ avarinė tarnyba atsisakė užlipti ir užtaisyti prakiurusį stogą. „Liepė laukti pirmadienio, kol atvyks specialistas, – teigė pašnekovas. – Teko patiems su kaimynais remontuotis, negi gyvensi kambaryje su bliūdais?“. Ir panašių nusiskundimų dėl problemų sprendimų proceso ir taikomų įkainių yra tikrai nemažai.
Tačiau bet kuriuo atveju gyventojai turi galimybę rinktis, kuriam administratoriui patikėti savo namo bendrųjų patalpų priežiūrą. Tai yra tas pranašumas, kai rinkoje yra pasirinkimas. Dėl paslaugų kokybės, dėl kainų įvairovės ir patogumo.
Paslaugos įvertinimas
Akivaizdžiausias administratoriaus darbo rodiklis – prižiūrimo namo būklė. Tai savotiškas lakmusas. Jei pastatas nors ir senas, bet yra tvarkingas, prižiūrėtas, gyventojai reguliariai išgirsta siūlymus atnaujinimams atlikti – galima manyti, kad administratorius darbą atlieka sąžiningai. Kitas labai svarbus momentas – administratoriaus bendravimas su gyventojais. Kaip greitai specialistai atsako į klausimus, ar registruoja į gyventojų paklausimus ir problemas, kaip į juos reaguoja?
Kiek susirinkimų su gyventojais, skirtų namo aktualijoms aptarti, yra organizuojama per metus? Ar gyventojai yra nuolat informuojami apie name atliekamus darbus? Atsakę į visus minėtus klausimus, gyventojai gali labai tiksliai įvertinti būsto administratoriaus veiklą. Nuo to ir priklauso pasirinkimas, kam bus patikėtas vieno ar kito namo administravimas.
Straipsnio komentarai
Dėl Būsto neveiklumo su skundu kreiptis į savivaldybės administratorių, kad jiems skirtų baudą. Atsibos mokėti baudas patys atsisakys daugelio namų....