Darbas iš namų – kas padeda išlikti produktyviam?
Darbas namuose didžiajai daliai žmonių šiais laikais jau tapo kasdienybės dalimi. Galimybė negaišti laiko kamščiuose važiuojant į darbą, susikurti jaukią darbo aplinką ir planuotis savo laiką individualiai gali atrodyti kaip idealios aplinkybės maksimaliam produktyvumui pasiekti. Vis dėlto ta laisvė kartais pakiša koją. Namuose gali atsirasti daug faktorių, kurie blaško dėmesį ir trukdo susikaupti, o laiko planavimas, kuris priklauso tik nuo mūsų, gali virsti į pernelyg ilgai užsitęsiančias pertraukėles ar namų ruošos darbų atlikimą visai ne laiku. Kokie dalykai padeda išlaikyti discipliną ir produktyvumą dirbant iš namų?
Darbo erdvė – tik darbui
Svarbiausias patarimas dirbant namuose – atskirkite darbo erdvę nuo likusios namų erdvės. Geriausiu atveju tai būtų atskiras darbo kambarys, o jei tokios galimybės nėra, reikėtų bent jau vienos kambario erdvės, pavyzdžiui, rašomojo stalo, kuris būtų skirtas tik darbui. Taip jūsų darbas netrikdys kitų šeimos narių ir atvirkščiai, galėsite ramiai susikaupti. Darbo erdvė turėtų asocijuotis su tyla ir ramybe, o produktyvumui tikrai nepadės laiškų atsakinėjimas prie televizoriaus ekrano ar šalia džiūstančių skalbinių.
Kokybiškos kavos puodelis
Kai susikursite tinkamą erdvę, darbo dieną pradėti padės skanios kavos puodelis, nuteiksiantis žvaliai ir produktyviai. Dažnai namuose geriama kava neprilygsta biuro kavai, ruoštai su aparatu, tad kodėl neapsvarsčius galimybės įsigyti nuosavą kavos aparatą, kuris padės sukurti darbingą nuotaiką net ir namuose? Delonghi kavos aparatai – puikus pasirinkimas, norint į namus įnešti šiek tiek biuro atmosferos. Delonghi aparatai atkeliauja iš Italijos – šalies, garsėjančios kokybiška kava ir stiliaus pojūčiu, todėl jie ne tik patvarūs ir patogūs naudoti, bet ir stilingo dizaino, lengvai rasiančio vietą jūsų virtuvėje. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad kofeino vartojimas visada turi būti saikingas, o mūsų produktyvumą lemia dar daugybė kitų veiksnių, kuriuos taip pat galime kontroliuoti, siekdami puikių rezultatų.
Jokių pižamų darbe
Jei dirbate iš namų – lengva aptingti ir „eiti“ į darbą su drabužiais, skirtais nešioti namuose, nes nebelieka jokios būtinybės rengtis oficialiau. Vis dėlto daug specialistų pataria darbo dienomis namuose nešioti tokius drabužius, su kokiais ir eitumėte į darbą, taip smegenys lengviau įsisąmonins faktą, kad nors ir esate namų erdvėje, šiuo metu yra darbo valandos. Tinkama apranga suteiks tinkamą nusiteikimą, kuris ir lems produktyvumą darbo metu. Žinoma, tai nereiškia, kad būtina kas rytą įsisprausti į kostiumėlį ir avėti aukštakulnius, bet pižamas ir laisvalaikio aprangą rekomenduojama palikti spintoje.
Griežta dienotvarkė – raktas į sėkmę
Dirbant nuotoliniu būdu svarbu nemaišyti ne tik darbo ir namų erdvės bei aprangos, bet ir laiko, todėl nusistatykite tikslias valandas, kad pradedate darbo dieną, kada ją baigiate ir kada turite pertraukas, tik taip išliksite produktyvūs. Nepaprastai lengva dirbant namuose ištęsti darbo dieną iki vėlyvo vakaro, nes visada atsiranda užduočių, kurias dar galima atlikti, tačiau poilsis produktyvumui toks pats svarbus kaip ir darbas. Neskaičiuojant darbo valandų labai lengva perdegti, todėl jeigu jaučiate, kad užbaigti darbą laiku sunku, susitarkite su kolega, draugu ar vadovu susiskambinti darbo dienos pabaigoje, taip oficialiai ją užbaigiant, aptariant rezultatus.
Nesinaudokite socialiniais tinklais
Maksimaliam produktyvumui pasiekti ši taisyklė galioja ne tik dirbant iš namų, bet ir biure. Mūsų laikais socialiniai tinklai yra turbūt viena iš pagrindinių išsiblaškymo priežasčių. Jie sukurti taip, kad nuolat jaustume poreikį tikrinti, ar nieko nepraleidome, ar niekas neparašė ir t.t. Darbe nuolatinis blaškymasis ir žiūrėjimas į telefono ekraną lems darbo našumo mažėjimą. Norint to išvengti, rekomenduojama telefone išjungti visus mobiliųjų programėlių pranešimus, o kompiuterio naršyklėje ištrinti socialinių tinklų nuorodas ir įsijungti tik tas programas, kurios būtinos darbui. Didinti sąmoningumą socialinių tinklų naudojimo atžvilgiu gali padėti ir ekrano laiko (angl. screen time) naudojimo limito aktyvavimas. Taip galėsite sekti, kiek valandų per dieną praleidžiate tam tikroje programėlėje, o kai viršysite nurodytą limitą, ekrane pasirodys užsklanda.
Pertraukos nereiškia tingėjimo
Kaip jau minėta anksčiau, produktyvumui svarbios ne tik darbo valandos, bet ir pertraukos. Jas galima išnaudoti ne nieko neveikimui, bet malonioms veikloms, kurios leis trumpam pailsėti nuo darbo, maloniai prablaškys ir vėliau grįšite į darbus su nauja energija. Svarbiausia, ką reikėtų padaryti pertraukos metu – atsitraukti nuo darbo stalo ir bent minimaliai pakeisti aplinką. Sveiki pietūs, skani kava, ruošta su Delonghi aparatu, įdomi knyga ar skambutis draugui puikiai tiks praleisti pertraukos laiką. Vis dėlto, jeigu prie darbo stalo praleidžiate itin daug laiko, būtina per pertraukas nors minimaliai pasportuoti. Galite pradėti nuo paprasčiausių stuburo tempimo pratimų ir akių mankštos. Kitas variantas – per pandemiją išpopuliarėjusios virtualios treniruotės. Pusvalandį per dieną skirkite intensyvesnei treniruotei ar jogai ir iš karto pajausite laimės hormonų ir energijos antplūdį kūne.
Darbas iš namų gali tapti raktu į produktyvesnį gyvenimą ir galimybę planuoti savo laiką taip, kaip atrodo geriausia, tam tereikia susikurti jaukią ir ramią darbo erdvę, malonią rutiną, kurios laikysitės, ir nepamiršti kokybiško poilsio.