Daugiabučio namo gyventoja „kiša koją“ kaimynams?

2015-02-25, Karolina KIRTIKLYTĖ
<f> Šilutėje esančio Miško g. 4 namo gyventoja nepatenkinta, kad už name sudėtas duris ir langus visiems reikia mokėti vienodą 12 Eur mokestį.
Šilutėje esančio Miško g. 4 namo gyventoja nepatenkinta, kad už name sudėtas duris ir langus visiems reikia mokėti vienodą 12 Eur mokestį.
Į „Šilokarčemos“ redakciją kreipėsi Miško gatvės 4 numeriu pažymėto namo gyventoja. Moteris skundėsi, kad už naujai sudėtus laiptinės langus apskaičiuotas, jos manymu, neteisingas mokestis. Su laiptinės gyventojais asmeniškai kalbėjęs UAB „Šilutės būstas“  vadybininkas M. Stankus sutarė, kad mokestis bus skaičiuojamas nuo kiekvieno buto imtinai, o ne pagal buto plotą. Ar taip gali būti? Suskubome aiškintis.

Negyvena. Nesidomi. Tai ko bando išsireikalauti?

Miško gatvės 4-uoju numeriu pažymėtas namas, 3-ioji laiptinė. Naujos, koduotos durys ir gražūs nauji langai. Įėjus į laiptinę vaizdas nuteikia maloniai – visur tvarkinga, švaru ir labai šilta. Pasibendėme į pirmo pasitaikiusio buto duris, o jas atidarė maloni senučiukė. Klausėme jos, ar žino, kiek moka už tuos naujus, gražius laiptinės langus? „Mokėsiu. Nežinau, čia visi tarpusavyje susitarė, rinko parašus ir nusprendė dėl to mokesčio. Aš net nėjau pasirašyti, ką tas mano parašas būtų nulėmęs. Iš „Šilutės būsto“ buvo kažkoks vadybininkas atėjęs, klausinėjo dėl mokesčio, su viskuo sutikau. O kas belieka. Įsistatėm naujus langus – reikia mokėti“, – pasakojo senolė. Pasibeldus į dar kelių butų duris išgirdome panašų atsakymą. Senoliai geranoriškai su viskuo sutinka ir tvarkingai mokės mokestį. Pakilus iki ketvirto aukšto ir pabeldus į buto duris sutikome malonią moterį, kuri paaiškino visą situaciją. „Mes visi norėjome gyventi švariai, tvarkingai bei šiltai. Neseniai įsistatėme naujas koduotas laiptinės duris, dabar pakeitėme laiptinės langus. Iškart pasijuto, jog laiptinėje šilčiau. UAB „Šilutės būstas“ vadybininkas susirinkimo su gyventojais nesušaukė, tačiau pats asmeniškai beldėsi į kiekvieną butą ir kalbėjosi. Nematau jokios problemos mokėti šį 12 eurų mokestį, reikės – mokėsiu ir pagal buto plotą, nors ir gyvenu trijų kambarių bute, – sakė moteris. Įdomu, kodėl kaimynė, pati čia negyvendama ir įleidusi į butą nuomininkus taip rūpinasi tais laiptinės langais? Ar pati yra kada valiusi laiptinę? Langus? Ne. Buvau pakabinusi ir laiptinės valymo grafiką – kažkas nuplėšė. Laiptinę valau pati, stengiuosi, kad būtų švaru, tvarkinga. Daugiausia šiukšlių yra pirmuosiuose aukštuose, o jų valyti nėra kam. Tad dabar pasisamdėme valytoją. Jai kiekvienas butas mokės apie 3 eurus. O ketvirtą–penktą aukštus išplauti man nėra jokios problemos“. Laiptinėje bent 6 butuose gyvena nuomininkai, kituose – pensinio amžiaus žmonės. Gyventojai nemato jokios problemos dėl nustatyto mokesčio ir sutartinai klausia, kodėl ta kaimynė taip spirga? 

Ko paisoma: gyventojų sprendimo ar įstatymų?

Susisiekus su UAB „Šilutės būstas” pastatų administravimo vadybininku M. Stankumi išsiaiškinome, kad pretenzijas reikšti ar dėti parašą sutinkant su atliekamais darbais name ar laiptinėje gali tik butų savininkai arba įgalioti asmenys, turintys raštišką įgaliojimą. Šiuo konkrečiu atveju, pasak vadybininko, buvo sušauktas gyventojų susirinkimas ir didžioji dauguma pritarė, kad mokėti už naujus laiptinės langus reikia lygiomis dalimis visiems butams. „Duomenų bazėje matau, kad ne ši moteris yra buto savininkė. Jei ji turi įgaliojimą tvarkyti visus su butu susijusius reikalus, gali rašyti prašymą ir prašyti perskaičiuoti mokestį”, – teigė M. Stankus.

Dar kartą susisiekus su besiskundžiančia moterimi išsiaiškinome, kad ji yra tik įgaliotas asmuo, kuris gali tvarkyti visus klausimus, susijusius su šiuo butu. Ji sakė, kad bandys susisiekti su buto savininke ir rašys prašymą UAB „Šilutės būstui”, kad mokestis būtų perskaičiuojamas.

Paskambinome pačiam UAB „Šilutės būstas“ direktoriui A. Kvederiui ir pasiteiravome dėl šio konkretaus atvejo – ar kas pasikeis, jei moteris pateiks prašymą kainos perskaičiavimui? „Įstatymai yra įstatymai ir mes turime jų paisyti. Moteriai pateikus prašymą mes perskaičiuosime įmokas už laiptinės langus pagal butų plotą“, – sakė A. Kvederis.

Tuomet kyla natūralus klausimas – ar per žmogų, negyvenantį tame name ir konkrečiai – šioje laiptinėje, turi nukentėti visi likę gyventojai, kurie jau susitarė dėl jiems patogaus mokesčio? Žinoma, kai kam būtų patogiau mokėti pagal buto plotą – tai 1 kambario bute gyvenantiems žmonėms.


Straipsnio komentarai

Aurelija2015-03-02
4.82.3. Butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti.

Nesileiskite kvailinami ir laikykitės įstatymų.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aurelija2015-03-02
Kaip aš galiu nesidomėti savo turtu. Įstatymas yra įstatymas, o ne bobučių ir nuominikų apklausa, įstatymai galioja ir tiems, kurie jų nežino ir dėl nežinojimo niekas neatleidžia. Mokėsime pagal įstatymą, o ne pagal piktų poniučių ir didelės kvardaratūros butų "nuomonę". Nepatinka įstatymas kreipkitės į jų leidėjus.
Pagarbiai,
1 kambario buto savininkė Aurelija
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
GITA2015-02-27
NORIU PRIDURTI JUK NE KVADRATAI ŠIUKŠLINA ,KAD UŽ KOLIDORIŲ TVARKYMĄ MOKĖTŲ PAGAL KVADRATŪRA.AR GYVENTOJAS KURIS TURI DAUGIAU KVADRATU JAM LANGŲ DAUGIAU REIKIA,TAS ĮSTATYMAS YRA NETEISINGAS.MASTYKITE ŽMONĖS. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Karolina2015-02-27
Straipsnyje ir yra paminėta,kad mokama ne paskaičiavus kvadratūrą,o tiesiog nuo butų skaičiaus. Nemanau,jog straipsnis debilavotas. Tiesiog situacija tokia "nepatogi", kai name nuo 1992 metų negyvenanti moteris, reiškia pretenzijas dėl laiptinės langų,ir dabar vienas žmogus "kiša" koją kitiems gyventojams. Taip,teisę domėtis kas vyksta name ji turi,bet yra ir kiti faktoriai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Donatas2015-02-26
Straipsnis yra debilavotas ir pilnas neteisybės.
LR Civilinis kodeksas bei Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas aiškiai nurodo, kad namo savininkai (t.y. gyventojai) už bendrai valdomo turto (tai yra namo pamatai, rūsiai, laiptinės, laiptinių durys, langai, išorinės sienos, palėpės, stogas) remontą, priežiūrą moka pagal pagal valdomo turto dalį. Tai yra pagal turimo buto plotą.
Sistema labai paprasta, sumontavo naujus langus, visą langų sumą padalini iš bendros namo kvadratūros (gyvenamo ploto kvadratūros) taip gauni vieno kvadrato kainą ir ją padaugini iš kiekvieno gyventojo turimo buto ploto. Tokia pati schema ir su laiptinių bei aplinkos valymu. Moka "kvadratai" o ne gyventojų skaičiai ar buto vienetai.

Žmonės kovokite už savo teises.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Už ką balsuotumėte?