Politikų piniginės pūtėsi netolygiai
Valstybinė mokesčių inspekcija skelbia politikų deklaruotus duomenis apie jų turimą turtą ir pajamas 2020 metais. Žiniasklaida praneša, kad štai Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės šeimos turtas, lyginant su 2019 metais, padidėjo 58,8 tūkst. eurų. O ką rodo Šilutės rajono vadovų deklaracijos?
Domina politikų turtai
Dar visai neseniai pasidomėję apie vieno politiko turtus pastebėjome įdomių dalykų. Š. m. gegužės 18 dieną „Šilokarčemos“ 36-ajame numeryje su skaitytojais dalinomės savo įžvalgomis apie aitvarus, kurie galimai krauna Savivaldybės administracijos direktoriui Virgilijui Pozingiui turtus. Tuomet analizavome informaciją iš Valstybės registrų centro bei šio politiko deklaracijų turinį.
Sutapimas ar ne, bet atkreipėme dėmesį į politiko bei jo šeimos turto ir pajamų augimą 2019 metais, lyginant su ankstesniu laikotarpiu. Ypač tame fone išryškėjo ir žymiai padidėjęs nekilnojamo turto kiekis. Iš oficialių šaltinių sužinojome, kad administracijos direktorius ir jo šeima įsigijo keletą žemės sklypų naujai kuriamame individualių namų mikrorajone. Aplink jau turimą namą buvo įsigyta dar keletas sklypų.
Tokiu būdu politikas yra įsigijęs ir valdo šešių žemės sklypų teritoriją, užimančią didesnę Sekūnų gatvės dalį. Taip pat šalia jau gyvenamojo namo dygsta dar vienas gyvenamosios paskirties pastatas, jei tikėti išduotu statybos leidimu. Naujai paskelbti politikų deklaracijų duomenys it magnetas traukia vėl sugrįžti ir pasidomėti, ar yra pokyčių.
Sparčiai turtėjama
Pagal Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktus duomenis, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus V. Pozingio ir jo šeimos deklaruojamos pajamos ir turtas siekė 492 824 eurus. Gyvenamojo namo vertė sudaro 216 900 eurų, žemės sklypai, priklausantys politiko šeimai, įvertinti 130 538 eurais. Lyginant su 2019 metais, V. Pozingio ir jo šeimos turtas augo sparčiau nei Seimo Pirmininkės. Deklaruotas turtas ir pajamos išaugo 80 207 eurų.
Tačiau tai nėra pats didžiausias V. Pozingio turto augimo tempas. Buvo ir derlingesnių metų, jei atsigręžtume į netolimą praeitį. Štai 2018 metais, lyginant su 2017 metų pateikta deklaracija, šio politiko turimas turtas padidėjo net 226 000 eurų. Skaitytojams priminsime, kad 2015-2019 metų laikotarpiu V. Pozingis darbavosi administracijos direktoriaus pavaduotoju. O nuo 2019 metų įvairių partijų susitarimu jam buvo patikėtos administracijos direktoriaus pareigos.
Kiek toks praturtėjimas gali būti siejamas su politinio pasitikėjimo pareigomis, paliksime spręsti pačiam skaitytojui.
Kolegos kuklesni
Greičiausiai galėtume būti apkaltinti tendencingumu administracijos direktoriaus atžvilgiu, jei domėtumėmės tik jo deklaracijomis. Todėl vengiant tam tikrų interesų (tokių kaip asmeninių, – red. pastaba) galimo konflikto, šio straipsnio eilutėse skirsime dėmesio ir kietiems rajono vadovams. Neoficialiai, užkulisiuose dabartinės daugumos koalicijos vadovai dar būna pavadinami „šventąja trejybe”. Šventi jie ar ne, mums nėra žinoma, bet kad tai trejybė – faktas akivaizdus.
Pradėkime nuo Savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio deklaruoto turto ir pajamų. Deja, laukiančius intrigos ar kažkokio informacijos sprogimo užtaiso teks šiek tiek nuliūdinti. Nes Šilutės meras, kažkada pasivadinęs „tikru meru”, lyginant su administracijos direktoriumi, šiek tiek kuklesnis. Gal turi mažesnę materialinę priklausomybę? Mat jo ir turtas 2020 metais sudarė 246 060 eurų. V. Laurinaičio pajamų ir turto augimas per paskutinius metus dvigubai mažesnis nei koalicijos partnerio V. Pozingio. Pandemija ir visokie veiklų apribojimai nesutrukdė augimo, siekusio 39 500 eurų.
Na, ir paskutinis sąraše yra mero pavaduotojas Sigitas Šeputis. Pastaruosius metus šis politikas buvo kukliausias ir turtų nesusikrovė. Nė cento. Nes 2019 metais deklaruoto turto ir pajamų vertė išliko nepakitusi. 2020 metais vicemero deklaruotas turtas ir pajamos sudarė 409 000 eurų.
Kam turtėjimas - blogybė?
Tuos, kurie mano, kad mes domimės tik politikų piniginėmis ir jų išleidžiamomis sumomis, turėtume nuvilti. Visuomenės, o ir mūsų, kaip visuomenės informavimo priemonės, interesas slypi kitame aspekte. Juk politikai - tai tokie patys žmonės, tik pasišovę atstovauti visuomenės interesams, bent jau taip jie deklaruoja, viliodami rinkėjus. Tai ir žmogiški poslinkiai bei galimos ydos taip pat nelieka jų nuošalyje. O juk mums tikrai įdomu: kas atstovauja mums valdžioje, ar tai turintys gerų, ar neigiamų savybių žmonės. O ir polinkis į praturtėjimą negalėtų būti priskiriamas prie žmoniškųjų ydų. Jei nežiūrėtume į šio polinkio įgyvendinimo aplinkybes. Kaip tik tos aplinkybės kartais daugiau charakterizuoja asmenybę.
Tai ir spręskite, skaitytojai, ar visi mūsų politikos olimpe esantieji, kurie pagal visus jiems keliamus etikos ir kitokius reikalavimus, privalo gyventi tik iš valstybės biudžeto jiems skirto atlyginimo, taip ir gyvena. Ir kodėl vieni turtėja sparčiau, kiti ne, tai juk ne vien išlaidumo klausimas. Turbūt daugelis su tuo negalėtų nesutikti.