Usėnuose baudėjos liko sėdėti Veižo melduose
Didžiulė Usėnų vasaros šventė „Laumių dovanos“, subūrusi gausų būrį vietos gyventojų ir svečių, ne tik praskaidrino nuotaikas, bet ir papildė žiniomis. Laumės – dvilypės būtybės. Jos gali žmogų apdovanoti, gali nubausti. Usėnų šventėje karaliavusios laumės buvo dovanotojos.
Prižiūrėjo laumės
Tradiciškai šventė prasidėjo Usėnų vėliavos pakėlimu. Šis atsakingas darbas pavestas Usėnų šeimininkui Algirdui Raukčiui bei dviem nuostabioms laumėms.
Ant vasaros kaklo šermukšniai jau noksta.
Pažvelk į gamtos besikeičiantį mostą,
į pritilusį paukštį, į augalo rimtį,
į viską, ką galima skint arba rinkti:
o, vargšas pasauli, o blunkančios spalvos
– kaip dygo, kaip kilo, žydėjo, sūpavos!
Tai kelios eilutės eilių, kuriomis šventės renginio vedėja Jūratė Daugalienė kreipėsi į žiūrovus ir svečius bei keliais štrichais pristatė vieną įtakingiausių pasaulio archeologių Mariją Gimbutienę.
„Džiugu visus matyti susirinkusius į Usėnų vasaros šventę „Laumių dovanos“. Šįmet Europa mini Marijos Gimbutienės 100-ąsias gimimo metines. Mokslininkė laikoma viena įtakingiausių pasaulio archeologų. Savo darbuose ji atskleidė Europos tautų, tarp jų ir baltų, priešistorės evoliuciją. Iš kur į mūsų kasdienybę atkeliavo tikėjimas, kalendorinės šventės, Dievai ir dievybės, kurių tiek daug mūsų gyvenime, lydi mus nuo gimimo iki mirties. Kodėl mes minime Vėlines, Kalėdas, Jurgines ir Jonines, kodėl kartais vaikus pagąsdiname raganomis, laumėmis, velniais, tikime burtais, nespjauname į ugnį, garbiname žemę? Jei viso to nebūtų, prarastumėme savo ateitį, pradingtų dvasiniai orientyrai. Šįvakar mus prižiūrės laumės, kurios yra dvilypės asmenybės: dovanotojos ir baudėjos. Paslaptingosios būtybės yra labai gražios, ilgais plaukais, jos gyvena prie vandenų, melduose ir pasirodo tik tada, kada mano, jog reikia įsikišti į žmogaus gyvenimą“, - pradėjo renginį Jūratė.
Tarė sveikinimo žodį
Kaip dera pirmasis visus pasveikino A. Rauktys. Jis dėkojo visiems, padėjusiems organizuoti renginį, priminė, kad kitąmet Usėnai švęs neva kuklią sukaktį – 300 metų paminėjimą rašytiniuose šaltiniuose.
Netrukus sveikinimo žodį pakviesti tarti svečiai. Sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Zigmantas Balčytis. Jis pasidžiaugė sugrįžęs į Usėnų kraštą ir galintis džiaugtis iki šiol čia gyvenančiais buvusiais jo mokytojais, klasės draugais. Padėkojęs už renginį atminimo dovanas įteikė bendruomenės pirmininkei Aldonai Rauktienei bei Usėnų seniūnui A. Raukčiui.
Žodį tarė ir meras Vytautas Laurinaitis. Jis pasidžiaugė puikiai organizuota švente, dėkojo jos organizatoriams. Pasak jo, Usėnai ateityje taps rojumi, todėl ir dovanojo Rojaus obelį. Įteikė jis ir paveikslą, kuriame užfiksuotas Usėnų vaizdas.
Šilutės rajono savivaldybės tarybos narė Lijana Jagintavičienė, perdavusi sveikinimų puokštę į sceną, pakvietė neseniai įsikūrusius naujakurius Simoną ir Egidijų Vičkus. Jiems politikė padovanojo trispalvę ir linkėjo, kad šeimoje būtų puoselėjamos mūsų tautos tradicijos, mat ten kur tradicijos, ten tvirtos šeimos, kur auginamos stiprios atžalos, kurios vėliau gali atlikti didelius darbus savo šalies naudai.
Vėliavą priėmusi S. Vičkienė džiaugėsi dovana ir teigė, kad šeima jos dar nebuvo spėjusi įsigyti. Moteris teigė, kad ji tikrai puoš jų sodybą.
Apdovanoti varžybų nugalėtojai
Tądien dovanų netrūko. Pirmiausia apdovanoti įvairių varžybų nugalėtojai. Jaunųjų žvejukų varžybose didžiausią, 43 cm. ilgio, žuvį sugavo Mantas Gedvila. Čempionu tapo Matas Krepštekys, II vietoje liko Mantas Gedvila, III - Benas Jankauskas.
Dėl krepšinio varžybų Usėnų Dėduko taurei laimėti susikovė 7 komandos. I vietą ir Dėduko taurę iškovojo komanda „Vieta jūsų reklamai“. II vieta džiaugėsi komanda „Seneliai“, o trečioje vietoje liko komanda „Efka“.
Dėl tinklinio varžybų Usėnų seniūno taurei laimėti varžėsi 10 tinklinio komandų. Usėnų seniūno taurę išsivežė kaimynų komanda „Pagėgiai2“. II vieta atiteko komandai „Iš Pajūrio“, III vietą užėmė „Komanda X“.
Aplankė gandrai
Baltų balionų, laumių dovanų jūroje „maudėsi“ gausus būrys per pastaruosius dvejus metus gimusių naujagimių. Džiugu – gandrai aplankė 22 šeimas.
„Ką laumės lėmė mūsų mažiesiems usėniškiams, sunku sužinoti – tai didžiulė paslaptis...
Kitą kartą buvusios laumės. Tai jos kiekvieną žmogų, tuoj užgimusį, palaimindavusios. Kartais, kūdikiui užgimus, išgirsdavę po langu balsą: „Lai bus toks, kokia aš dabar esu!“
O tos laumės kasdien mainydavusios: vienądien turtinga, kitądien vidutinė, dar kitądien su visu nieko neturėdavusi. Tai tas žmogus tokiu ir būdavęs lig numirštąs, kokia būdama laumė, jį palaimindavusi. Todėl ir dabar sakoma: „Taip laimė lėmė!“, - kviesdama prie scenos mažiausius Usėnų gyventojus ir jų tėvelius priminė J. Daugalienė.
Čia išsirikiavo gausus būrys mažylių, kurie gimė 2019, 2020 ir 2021 metais. Tai Anusas Aronas, Arnašius Adas, Bajorinaitė Arielė, Bardauskis Leonas, Ciparytė Enrika, Endriulaitis Rėjus, Jakaitė Liepa, Juščiūtė Ugnė, Lolat Paula, Lotužys Lukas, Mauricas Markas, Milevičius Matas, Paalksnis Kęstas, Paalksnis Mantas, Petrauskas Dominykas, Pudinskaitė Kotryna, Sabonis Neitas, Sudeikytė Tėja, Stražnickaitė Milita, Tiriūnas Gustas, Vičkutė Marija, Zagorskaitė Aurėja.
Usėnų Garbės piliečių knygoje pasirašė Rūta ir Vytautas Plačai. Šeimai dėkota už aktyvią visuomeninę, kultūrinę veiklą, aktyvų dalyvavimą seniūnijos ir bendruomenės gyvenime.
Taigi, šiemet laumės buvo dovanotojos. Paslaptingosios mitinės būtybės viską girdi, viską mato. Šį kartą baudėjos liko sėdėti Veižo melduose.
Šventės dalyviai galėjo atsigaivinti itin skania šalta imbierų ir mėtų arbata, paskanauti troškinio, sriubų. Išpuoštose pavėsinėse, kiemeliuose kiekvieną priėmė Usėnų daugiabučio, Žemaitkiemio darbštuolės šeimininkės.
Vakaro nuotaiką kūrė Juknaičių šokių kolektyvas „Juknaičiai“ bei Priekulės kultūros centro liaudiškos muzikos kaimo kapela „Bingeliai“. Į šokio sūkurį visus įtraukė Matas Jančauskas. Dainas dovanojo ir grupės „Karčema“ bei „Belkanto“.
Tradiciškai Usėnų šventė buvo užklupta lietaus. Bet nepavyko sugadinti čia susirinkusiųjų geros nuotaikos. Renginys baigėsi fejerverku nušviestu dangumi.
Atsakymai bibliotekoje
Kaip jau minėjome, šventė ,,Laumių dovanos“ skirta Marijos Gimbutienės metams paminėti. Daugelis trūkčiojo pečiais ir klausė, kodėl laumių dovanos. Visus atsakymus galima išgirsti ir pamatyti Šilutės r. Fridricho Bajoraičio bibliotekos Usėnų filiale, kur lankytojų laukia bibliotekininkių Onutės Miliauskienės ir Aldonos Rauktienės parengtas stendas-paroda ,,Marijai Gimbutienei – 100‘‘.
Pristatant stendą-parodą akcentuotas mokslininkės indėlis į baltų kultūrą, jos ištakas. Tyrinėtoja atvėrė kelius archeomitologijai – naujai mokslo šakai, sujungusiai archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą.
Jūratė Daugalienė, Salos etnokultūros ir informacijos centro etnografė, parengė ir pristatė pranešimą ,,Senovės lietuvių deivės ir dievai‘‘. Jame buvo apžvelgtos baltų mitinės būtybės ir jų įtaka žmogaus gyvenimui. Anot literatūrologės Viktorijos Daujotytės, žmonija visiškai prarastų orientyrus, jei neatsirastų žmonių, turinčių ypatingą dvasinę įžvalgą, kylančią iš dvasinės sutelkties, vedančią į atvertį. M. Gimbutienės įžvalga yra begalinė. Aiškiaregės žvilgsniu ji yra perskrodusi ne tik tebeegzistuojančias, bet giliai po žeme nuėjusias civilizacijas…