Kodėl „Pagėgių komunalinis ūkis“ nenupirko visoms šalies savivaldybėms biokuro katilų?
Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas: „Geras klausimas, bet tiesaus atsakymo nenorėčiau dabar duoti“
2013 metais šalies savivaldybės su Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondu (LAAIF) pasirašė sutartis dėl visuomeninių pastatų katilinių rekonstrukcijos ir kūrenimo biokuru. Tose sutartyse savivaldybės įsipareigojo atlikti projektavimo darbus. Katilų pirkimu turėjo pasirūpinti Centrinė perkančioji organizacija. Bet tai padaryti tuometis aplinkos viceministras Almantas Petkus kažkodėl pasiūlė UAB „Pagėgių komunaliniam ūkiui“. Atlikti tokio darbo ši bendrovė neįstengė iki šiol. Kodėl?
Jau yra pažeisti pasirašyti paramos sutarčių grafikai. Paramos sutartys yra trejiems metams. Nežinia, ar bus tos katilinės rekonstruotos – juk jau ir pinigai sumokėti už investicinius projektus.
Tokią problemą praėjusį antradienį Šilutėje apsilankiusiam aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui išsakė Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.
Ministras tiktai ištarė: „Geras klausimas, aš ir kitose savivaldybėse tokį gaunu. Bet tokio tiesaus atsakymo nenorėčiau ir dabar duoti, todėl, kad yra keletas dalykų – iš tikrųjų vėluojama su terminais. Yra bėda, kad pirkimas buvo patikėtas organizacijai, nežinant jos pajėgumų ir galimybių. Nežinau, ar specialiai, ar netyčia taip išėjo – „Pagėgių komunalininko“ veikla buvo sustabdyta, sąskaitos areštuotos. Dabar katilų pirkimą iš tos įmonės atėmėme, vykdysime patys. Tuos katilus turime įsigyti ir pastatyti, nes čia yra ne tik jų problema – čia yra visas kompleksas darbų, mes turime pateikę užduotis urėdijoms ir privatiems verslininkams dėl biokuro gamybos. Atsakymą pateiksime artimiausiu metu“.
Kontroliuojančios institucijos pažeidimų nenustatė
Primename, kad 2013 metų gegužę Seimo narys konservatorius Kęstutis Masiulis paskelbė pranešimą „Aplinkos ministerijos viešuosius pirkimus perima „tvarkiečių“ kontroliuojama Pagėgių įmonė”. K. Masiulis tuomet piktinosi, kad aplinkos viceministras „tvarkietis” Almantas Petkus paskyrė UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ vykdyti Centrinės perkančiosios organizacijos funkcijas pagal Klimato kaitos specialiosios programos priemonę „Biokuro katilų iki 500 kW galingumo įrengimas visuomenės pastatuose“. Visoje Lietuvoje esančioms viešosioms įstaigoms minėtoji bendrovė turėjo nupirkti katilus, kurių vertė gali siekti iki 10 mln. litų (2,9 mln. eurų).
Parlamentaras K. Masiulis pernai savo pareiškime teigė:
„Pagėgių įmonės metinė apyvarta vos perkopia 1 mln. litų, o darbuotojų tėra apie 30. Tai - duobkasiai, kūrikai, santechnikai, tvarkytojai. Pats įmonės direktorius Bronius Vaitkus (direktoriumi jau nebedirba, - red. pastaba) yra įgijęs veterinarijos techniko išsilavinimą. Todėl kyla didelių abejonių, ar Pagėgių įmonė yra pajėgi kvalifikuotai, skaidriai ir kompetentingai vykdyti tokį pirkimą. Ar nėra tai tik priedanga kontroliuoti pirkimą?
UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 100 proc. akcijų priklauso Pagėgių savivaldybei.
Visi šioje istorijoje veikiantys asmenys: ministras Valentinas Mazuronis, viceministras A. Petkus (abu jau buvę, - red. pastaba), Pagėgių meras Virginijus Komskis, „Pagėgių komunalinio ūkio“ vadovas B. Vaitkus – partijos „Tvarkos ir teisingumas“ nariai. Kokiais kriterijais remiantis yra pasirinkta būtent Pagėgių įmonė, o kodėl ne Vilniaus, ne Šilutės, ne Radviliškio? Ar taip glaudžiai partijos naryste susiję politikai galės tinkamai atlikti savo darbą ir atsiriboti nuo su darbo santykiais nesusijusios veiklos? Ar skaidriai bus įvykdyti pirkimai?”.
K. Masiulis dėl lėšų skyrimo Pagėgių įmonei kreipėsi į Valstybės kontrolę, Viešųjų pirkimų tarnybą ir kitas valstybės institucijas. „Šilokarčemos“ žurnalistas telefonu susisiekė su K. Masiuliu ir pasiteiravo, kokius atsakymus jis gavo iš pastarųjų institucijų.
„Nieko rimto neatsakė, pažeidimų nenustatė, - teigė K. Masiulis. – Man tada V. Mazuronis įrodinėjo, kad tai – kažkokie ankstesni pirkimai ar dar kažkas. Aš tikrai nesigilinau į detales, tik pamaniau, kad taip yra daroma negerai, ir atkreipiau visuomenės dėmesį. Negaliu būti kažkokiu nurodytoju, tai ne mano funkcija. Vyriausybė privalo tuo rūpintis, tam ji yra skiriama”.
Apsimeta, kad nežino, kodėl taip atsitiko
Naujasis „Pagėgių komunalinio ūkio” direktorius Saugintas Vaičiūnas praėjusių metų gegužės mėnesį „Šilokarčemai” sakė iš Vilniaus vis negaunantis tų katilų techninių specifikacijų. „Visa informacija yra LAAIF-e, tie užstrigimai pas juos. Manau, kad tą informaciją iš fondo aš gausiu šios savaitės pabaigoje arba kitos savaitės pradžioje”, - teigė S. Vaičiūnas. Bet ir po mėnesio komunalininkų vadovas teigė, kad jokios žinios iš ten vis negaunantis…
Biokuro katilus gaminanti viena Ispanijos įmonė pageidavo, kad pirkimas vyktų centralizuotai – nereikėtų su kiekviena savivaldybe atskirai pasirašyti sutarčių. Pasak S. Vaičiūno, tokiu atveju katilai pigiau kainuotų.
„Pagėgių komunalinio ūkio” vadovas „Šilokarčemai” sakė, kad tuos įgaliojimus pirkti biokuro katilus iš savivaldybių jau seniai surinkęs.
LAAIF-o Bendrųjų reikalų ir registro skyriaus vedėjos Renatos Ambrazevičienės pasiteiravome, dėl kokių priežasčių per dvejus metus „Pagėgių komunalinis ūkis“ nesugebėjo nupirkti biokuro katilų. „Jų pačių reikėtų klausti, negaliu komentuoti, nes nelabai ir žinau, - sakė R. Ambrazevičienė. – Pati Aplinkos ministerija dabar atlieka tą darbą, jau yra gavusi visų perkančiųjų organizacijų įgaliojimus, kad galėtų vykdyti pirkimą. „Pagėgių komunalinis ūkis“ du kartus skelbė technines specifikacijas, bet pačių pirkimo sąlygų paskelbta nebuvo“.
Užtat S. Vaičiūnas žino, kodėl taip nutiko: „Neatitiko reikalavimų techninis projektas, todėl ir buvo sustabdytas biokuro katilų pirkimas. O katilai neatitiko techninių reikalavimų, darbo temperatūros ir pan. Kaip R. Ambrazevičienė gali nežinoti? LAAIF-e visus dalykus kuravo. Ir techninis projektas turėjo būti LAAIF-e parengtas“.