10 įdomiausių faktų apie kavą ir kavos rinką

2021-08-31, Pranešimas spaudai

Kava yra daugiau nei gėrimas. Tai – kultūrinis reiškinys. Nuo seno kava yra neatsiejama nuo socialinių susibūrimų, o jos vartojimas prilyginamas tam tikram ritualui. 

Kiek daug žinote apie kavą, jos istoriją, tradicijas, rinkos ypatumus? Šiame straipsnyje pateikiame dešimt įdomiausių faktų apie kavą bei jos rinką, kurie praskaidrins dieną ir leis pagilinti žinias.

 

  1. Kava – populiariausia agrikultūrinė prekė visame pasaulyje

2021 metų duomenimis, kavos pupelės yra labiausiai parduodamas ir vartojamas žemės ūkio produktas globaliu mastu. Brazilija, Vietnamas ir Kolumbija yra pagrindiniai kavos pupelių eksportuotojai. Taip pat kava užima aštuntą vietą tarp labiausiai parduodamų prekių visame pasaulyje – ją lenkia tik žaliavinė nafta ir taurieji, pramoniniai metalai.

Vien JAV, mažmeninės kavos industrijos vertė siekia 18 milijardų JAV dolerių. Prognozuojama, jog dėl kasmet augančios pasaulinės kavos paklausos (ypač besivystančiuose regionuose), kava ir toliau išliks viena iš lyderiaujančių prekių globalioje rinkoje.

 

  1. Kavą „atrado“ Etiopijos ožkos

Istoriniai šaltiniai byloja, kad kavą pirmąkart atrado ožkų ganytojas Etiopijoje, maždaug XVI a. pirmajame dešimtmetyje. Jis pastebėjo, kad jo ganomos ožkos, suvalgiusios raudonųjų uogų, tampa itin energingos ir netgi nemiega visą naktį. Ganytojas pasidalijo savo atradimu su vietiniais vienuoliais.

Vienuoliai nusprendė išvirti gėrimą iš tų uogų – tuomet dar nepažintų kavos pupelių. Išgėrę gėrimo jie pajuto, kad gali visą naktį neužmigti ir melstis. Žinia apie ypatingąsias uogas paplito po kitus Etiopijos vienuolynus ir netrukus pasklido po civilizuotą pasaulį.

 

  1. Kavos pupelės yra sėklos

Kavamedis priklauso žydinčių augalų genčiai ir yra laikomas krūmu arba nedideliu medžiu. Kavamedžio užauginami vaisiai yra vadinami „kavos vyšniomis“, kurių viduje randamos sėklos – kavos pupelės.

Išlukštentos ir neapdorotos kavos pupelės gali būti raudonos, žalios arba geltonos spalvos. Jos yra tinkamos vartoti tik po apdorojimo. Kuo ilgiau kavos pupelės yra skrudinamos, tuo jos skanesnės ir sveikesnės žmogaus organizmui.

 

  1. Havajai yra unikaliausias regionas, kur auginami kavamedžiai

Globaliu mastu yra išskiriami pagrindiniai kavamedžių regionai – Centrinė ir Pietų Amerika, Afrika, Vidurinieji Rytai ir Pietryčių Azija.

Mažiau yra žinoma apie dar vieną kavos regioną, padovanojantį pasaulinei rinkai unikalias rūšines arabikos kavos pupeles. Tai – tropinės Havajų salos, ilgą laiką buvusi vienintele vieta JAV, tinkama auginti kavamedžiams. Kavamedžiai neseniai pradėti auginti ir Kalifornijos valstijoje.

Konos kava – taip vadinama Havajuose užaugintų kavos pupelių kava – viena autentiškiausių ir brangiausių kavų rūšių visame pasaulyje. Įstabiame Havajų salyne Konos kava pradėta auginti XVIII a. 3 dešimtmetyje, kada į Konos regioną iš Gvatemalos buvo importuotos kavamedžių sėklos.

„Havajų kava“ žymi ne tik dėl subtiliai švelnaus skonio, tačiau ir išskirtinių auginimo sąlygų. Lyginant su kitais kavos regionais, Havajuose kavamedžiai auga santykinai mažesniame aukštyje ir vėsesnėje temperatūroje. Specifinis regiono klimatas, mineralais turtingi vulkaniniai dirvožemiai leidžia užauginti vieną unikaliausių kavų rūšių pasaulyje.

 

  1. „Jura“ – vieninteliai pasaulyje, gaminantys tik aukščiausios kokybės automatinius kavos aparatus

Kavos aparatų rinka išsiskiria gamintojų ir prekės ženklų įvairove. Tačiau tik nedaugelis jų pasiekia pripažinimą ir populiarumą visame pasaulyje.

Jei sudarytume prabangos klasės kavos aparatų gamintojų sąrašą, pirmoje vietoje neabejotinai atsirastų šveicarų kompanija „Jura Elektroapparate“. Tai – vienintelis pasaulyje prekės ženklas, besispecializuojantis tik aukščiausios kokybės automatinių kavos aparatų gamyboje. Šveicarijoje „Jura“ yra pirmieji, pradėję gaminti automatinius kavos aparatus. Šiandien dauguma jų gaminamos produkcijos yra priskiriama super automatiniams kavos aparatams.

Per beveik šimtą metų siekiančią veiklos patirtį, „Jura“ užsitarnavo nepriekaištingą reputaciją visame pasaulyje. Šio prekės ženklo kavos aparatai išskiria tvarumu, elegantišku šveicarišku dizainu, funkcionalumu, dideliu pajėgumu ir paprastu naudojimu. Jie yra ilgaamžiški ir reikalaujantys mažai priežiūros, todėl gali tarnauti ne vieną dešimtmetį. „Jura“ automatinių kavos aparatų Lietuvoje galima įsigyti čia: https://coffeeloft.lt/kategorija/jura-kavos-aparatai-namams/ .

 

  1. Istoriškai kava – ne kartą uždraustas produktas

Įvairiais istoriniais laikotarpiais, skirtinguose pasaulio regionuose, ne kartą bandyta uždrausti kavos vartojimą.

Pavyzdžiui, 1511 metais Mekoje priimtas draudimas vartoti kavą buvo grindžiamas tuo, jog kava skatina radikalų mąstymą. XVI amžiuje popiežius Klementas VIII Italijoje uždraudė kavą, pavadinęs ją „šėtonišku gėrimu“. 1623 m. Osmanų imperijos lyderis Muradas IV paskelbė įstatymą, pagal kurį kavos gėrėjai buvo baudžiami fizinėmis bausmėmis.

1756-1817 metais Švedijoje kava buvo uždrausta net penkis kartus. Draudimai grįsti tuo, jog kava gali sukelti įvairius žarnyno sutrikimus, paskatinti senėjimo procesus ar netgi sukelti mirtį. Taip pat Švedijos valdžia manė, jog kava – pernelyg svetimas gėrimas, galintis neigiamai paveikti Švedijos kultūrą ir ekonomiką.

1777 metais Prūsijos karalius Frydrichas Didysis paskelbė manifestą, kuriame apibrėžė alaus pranašumą prieš kavą. Jis teigė, kad plintantis kavos vartojimas trukdo šalies alaus kultūrai, bei tikėjosi, kad prūsai, užuot rytą pradėję su kavos puodeliu, ir toliau pusryčiautų gerdami alų.

 

  1. Kava „atvėrė kelią“ Brazilijos sportininkams dalyvauti 1932 metų Olimpinėse žaidynėse

Brazilija neturėjo pakankamai finansinių lėšų, kad galėtų išleisti vandensvydžio komandą dalyvauti 1932 metų Olimpinėse žaidynėse Los Andžele. Valdžia nusprendė kartu su sportininkais išsiųsti laivą, pilną kavos pupelių, kurios buvo parduodamos uostuose kelionės metu vandenynu. Tai padėjo surinkti reikiamą sumą kelionėms išlaidoms.

 

  1. Brangiausia kava pasaulyje išgaunama iš laukinių kačių išmatų

Brangiausia pasaulyje kava – „Kopi Luwak” – kainuoja iki 100 eurų už 100 gramų. Ji yra kilusi iš Indonezijos ir išsiskiria gavimo būdu. Gurmaniškoji „Kopi Kuwak“ yra gaminama iš kavos pupelių, surinktų iš palminių civetų (musangų) išmatų. Šios laukinės katės valgo kavamedžio vaisius – kavos „vyšnias“ – ir jas suvirškina organizme iki kavos pupelių.

 

  1. Daugiausiai kavos suvartojama Suomijoje

Statistika rodo, jog daugiausiai kavos eksportuojama į Europos žemyną. Tuo tarpu daugiausiai kavos suvartojama Suomijoje (6 proc. suomių moterų ir 14 proc. suomių vyrų per dieną išgeria daugiau kaip dešimt puodelių kavos). Kitos daugiausiai kavos suvartojančios šalys – Norvegija, Islandija ir Danija.

 

  1. Kavos tirščiai – vienas geriausių natūralių odos šveitiklių

Neskubėkite išmesti kavos tirščių, išgėrę kavos puodelį. Kavos tirščiai – natūralus kūno odos šveitiklis, kuris efektyviai pašalina negyvas odos ląsteles, suteikia odai lygumo, švelnumo, skaistumo ir spindesio. Be to, manoma, kad kofeinas pagerina odos kraujotaką ir stangrina odą.

Kavos tirščiais švelniai įtrinkite drėgną odą, nuplaukite drungnu vandeniu ir patepkite kūno losjonu, kremu, sviestu ar aliejumi. Taip pat kavos tirščius galite sumaišyti su natūraliu alyvuogių, migdolų ar kitu augaliniu aliejumi – toks šveitiklis odą papildomai pamaitins ir sudrėkins.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!