Ar Priekulė bus prijungta prie Šilutės rajono?
Priekulės tiltas šiuo metu rekonstruojamas. Gal todėl, kad būtų patogiau susisiekti su Šilutės rajonu, jeigu Priekulė taptų jo dalimi?
Vilkyčių ir aplinkinių kaimų pavyzdžiu atsiskirti nuo Saugų seniūnijos ir įsteigti savą seniūniją jau pasekė ir Klaipėdos rajono Priekulės seniūnijos Dituvos kaimo gyventojai. Tik pastarųjų noras ne įkurti seniūniją, o būti Šilutės rajono teritorijoje. Jų argumentai tokie patys – gyventojams turi būti kuo trumpesnis kelias iki savivaldos ir kitokių valdžios institucijų.
Žinią, jog būsimoji Vilkyčių seniūnija gali nebebūti užkampiu, tai yra išsidėsčiusi pačiame rajono pakraštyje, ir kad prie Šilutės rajono savivaldybės gali būti prijungta Priekulės seniūnija su Priekulės miestu, Vilkyčių gyventojams džiaugsmingai pranešė neseniai ten lankęsis Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.
Beje, šitą naujieną jau galime išgirsti visi, apsilankę internetinėje svetainėje „YouTube“. Meras filmuotame siužete sako, kad dar nekalbėjęs su Klaipėdos bei Kretingos rajonų savivaldybių merais ir nežino jų nuomonės apie Dituvos gyventojų prašymą. Tai padarysime mes, merų nuomones V. Laurinaitis sužinos perskaitęs šį straipsnį „Šilokarčemoje“.
Bet apie viską iš pradžių. Praėjusių metų gruodžio 15 dieną Dituvos kaimo gyventojai parašė prašymą Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimo Pirmininkei ir Ministrui Pirmininkui. Prezidento kanceliarijos Asmenų aptarnavimo skyriaus vedėja Asta Bogušienė dituviškių laišką su prašymu įvertinti pagal kompetenciją persiuntė Vidaus reikalų ministerijai. O pastaroji išsiuntinėjo Klaipėdos, Šilutės ir Kretingos savivaldybėms siūlydama apsvarstyti bei įvertinti Dituvos kaimo gyventojų pasiūlymą ir apie nagrinėjimo rezultatus informuoti Vidaus reikalų ministeriją.
Tad ko gi nori Dituvos gyventojai? „Gyvendami nuo 1963 metų Klaipėdos rajono Priekulės apylinkėje ir bendraudami su kaimynais ir pažįstamais nuolat girdime nusiskundimus dėl blogo susisiekimo su rajono centru – Gargždais, nutolusiu nuo kai kurių kaimų per 40-50 kilometrų, - teigiama prašyme. – Tai Priekulės seniūnijos Svencelės, Venckų, Drevernos ir kiti kaimai, Kretingalės seniūnijos Girkalių, Letekų, Karklės kaimai. Tiesioginiai autobusai iš atokesnių kaimų (ypač Priekulės ir Kretingalės seniūnijų), kaip važiuodavo tarybiniais metais, į Gargždus nebevažiuoja. Todėl norint nuvykti į Gargždus būtina persėsti į kitą autobusą Klaipėdoje ar kitoje vietoje. Tokia kelionė su persėdimais į rajono centrą, į Gargždus, (į Žemėtvarkos skyrių, Savivaldybę ir kt.) ne tik varginanti, bet ir nepagrįstai išlaidi“.
Dituvos gyventojų manymu, Klaipėdos rajono savivaldybę būtina pertvarkyti į Gargždų savivaldybę (Rietavo savivaldybės pavyzdžiu), o nutolusius pakraščius, neturinčius gero susisiekimo su Gargždais, prijungti prie Šilutės ir Kretingos rajonų savivaldybių, turinčių gerą susisiekimą ne tik autobusais, bet geležinkeliu.
Pavyzdžiui, visą Priekulės miestą ir seniūniją bei dalį Veiviržėnų seniūnijos (Pėžaičių, Aisėnų, Skomantų ir Dvylių kaimus, priklaususius lietuvininkų arealui), esančius netoli automagistralės Klaipėda-Kaunas per Priekulę, Šilutę, kuria bet kuriuo paros metu važiuoja autobusai, reikėtų prijungti prie Šilutės rajono savivaldybės.
Siūloma visą Kretingalės seniūniją ir dalį Sendvario seniūnijos prijungti prie Kretingos rajono savivaldybės. Tada šitų vietovių gyventojai galėtų įsėsti į traukinį Klaipėda-Radviliškis Girulių bei Kalotės geležinkelio stotyse ir saugiai važiuoti iki Kretingos. Atkreipiamas dėmesys, kad nuo Kretingalės miestelio iki Kretingos centro vos 5-6 km, o iki Gargždų per Klaipėdą – apie 40 km.
Dituviškių prašyme teigiama: „Mūsų aprašyti pavyzdžiai patvirtina istoriškai susiklosčiusį geriausią susisiekimą su Šilutės ir Kretingos miestais, todėl jį reikėtų panaudoti gyventojų patogumui. Šis mūsų prašymas šalies aukščiausiajai valdžiai nėra pirmutinis. Žinome, kad panašų prašymą šalies valdžiai Klaipėdos rajono Priekulės ir Kretingalės apylinkių gyventojai yra rašę ir prie tarybų valdžios, ir po 1990 metų, po Nepriklausomybės atkūrimo, tačiau jie nebuvo išgirsti“.
Savivaldybių vadovų nuomonės - skirtingos
Mero V. Laurinaičio pasirašytame rašte, adresuotame Vidaus reikalų ministerijai, teigiama, kad Šilutės rajono savivaldybė iš esmės neprieštarauja Priekulės seniūnijos Dituvos kaimo gyventojų pasiūlymui keisti Klaipėdos, Šilutės ir Kretingos savivaldybių teritorijų ribas. Tai yra prie Šilutės rajono savivaldybės teritorijos prijungti Priekulės seniūniją su Priekulės miestu. O štai Veiviržėnų seniūnijos siūloma neskaidyti ir palikti būsimai Gargždų savivaldybei.
„Akcentuojame tai, kad dėl minimų savivaldybių naujų ribų nustatymo reikėtų atsiklausti pačių gyventojų organizuojant jų apklausas, - rašoma atsakyme minėtajai ministerijai. – Atkreipiame dėmesį į tai, kad siekiant užtikrinti subalansuotą pertvarkomų teritorijų plėtrą, privalu atsakingai įvertinti išlaidas, kurias sukels toks administracinių vienetų pertvarkymas. Taip pat būtina įvertinti savivaldybių strateginių plėtros planų, teritorijų planavimo dokumentų, ypač bendrųjų, specialiųjų planų, infrastruktūros plėtros planų perdarymo išlaidas. Šilutės rajono savivaldybė negalės prisiimti jokių papildomų finansinių įsipareigojimų, jei jie nebus kompensuojami tikslinėmis valstybės biudžeto lėšomis“.
Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika „Šilokarčemai“ sakė, kad Dituvos kaimo gyventojų prašymas buvo pristatytas Tarybos nariams. „Mes atsakėme labai trumpai – pritariame savivaldybių teritorijų ribų peržiūrai, - teigė meras. - Bet nenurodėme nieko, ką mes norėtume pasiimti ar pan. Mes tik nurodėme, ką norėtume atiduoti Palangos savivaldybei. Nesikėsiname į kitų savivaldybių teritorijas ir nieko neprašome iš kitų. Tegul būna sprendžiama aukštesniame lygmenyje, jeigu tai reikia spręsti“.
Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė „Šilokarčemai“ teigė, kad jokio rašto apie tai negavusi, o apie dituviškių pasiūlymą sužinojusi tik iš Vilkyčių kaimo gyventojų, kuriems šią žinią pasakęs Šilutės meras V. Laurinaitis. „Priekulės seniūnija jokio raštiško prašymo, jokių pasiūlymų iš bendruomenių nėra gavusi, - sakė D. Bliūdžiuvienė. – Iki 1959 metų yra buvęs Priekulės rajonas, jeigu vėl būtų įkurta Priekulės savivaldybė, tai tikriausiai artimesni Šilutės rajono kaimai, kaip, pavyzdžiui, Vilkyčiai, norėtų vėl priklausyti Priekulei. Daugiau nei prieš dešimtmetį buvo bandyta steigti Priekulės savivaldybę, Pagėgiuose, Rietave ir kitur tai buvo padaryta, o pas mus kažkodėl nepavyko. Nežinau, kodėl organizuojami tokie triukai, išbandymai, kai yra tokia padėtis aplinkinėse šalyse, o gal tai susiję su rinkimais – sunku komentuoti, kodėl taip atsitiko“.
Priekulės seniūnė sakė praėjusį ketvirtadienį kalbėjusi su meru Vaclovu Dačkausku, kuris teigė, kad jokio rašto dėl dituviškių prašymo nėra gavęs.
Pabandėme išsiaiškinti, ar meras apie Dituvos kaimo gyventojų prašymą tikrai nieko nežino. Pasirodo, kad žino. Gal jis nenorėjo sugadinti seniūnės nuotaikos? Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Aldona Šėmienė surado raštą, kurį vasario 13 dieną pasirašė pats meras.
Atsakyme Vidaus reikalų ministerijai rašoma: „Buvo sudaryta darbo grupė, kurios posėdyje, vykusiame vasario 4 dieną, nuspręsta, kad Priekulės seniūnijos Dituvos kaimo gyventojų prašymo tolimesnis svarstymas yra netikslingas, nes prašyme iškeltos problemos neatitinka tikrovės“.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas „Šilokarčemai“ išsamiau pakomentavo šį atsakymą: „Aš irgi nepritariu tokiam dituviškių prašymui. Jau 12 metų dirbu meru, važinėju po rajoną, susitikinėju su gyventojais, kiekvienais metais atsiskaitau rajono rinkėjams. Lankausi ir Dituvoje, ir Priekulėje, ir pan. Nė karto per 12 metų žmonės neiškėlė tos teritorinės problemos, kad nepatogu susisiekti su rajono centru. Nuo 2000-ųjų, kas ketveri metai, prieš rinkimus kai kurios politinės partijos vis pasiūlo keisti rajono pavadinimą, pavadinant jį Gargždų rajonu. Bet tai būdavo daroma viešai, oficialiai. Buvo renkami gyventojų parašai, kad jie nori pakeisti rajono pavadinimą. Dabar Dituvos kaimo gyventojų prašymas irgi parašytas prieš rinkimus, bet tai padaryta neoficialiai, prašymas be jokių parašų. Kai 2011 metų vasario mėnesį svarstėme Klaipėdos rajono teritorijos bendrąjį planą, buvo pateiktos koncepcijos su galimybe skirstyti rajono teritoriją, atiduodant kai kurias dalis kitoms savivaldybėms. Tai Savivaldybės tarybos nariai vieningai pasisakė, kad rajono teritorija turi būti nedaloma, nei ateityje, nei dabar“.
...Gal ir gerai, jei Priekulės seniūnija, kurioje yra 44 kaimai ir apie 9 tūkst. gyventojų, būtų prijungta prie mūsų rajono teritorijos. Tada į Šilutės rajono savivaldybės biudžetą būtų surenkama daugiau mokesčių.