Šilutiškės pristatinėjo Lietuvą užsienyje

2013-09-05, Indrė VAITKUVIENĖ
Šilutiškės ir kiti projekto dalyviai iš Vokietijos, Šveicarijos, Olandijos bei Italijos.
Šilutiškės ir kiti projekto dalyviai iš Vokietijos, Šveicarijos, Olandijos bei Italijos.
Rugpjūčio 2–12 dienomis Italijoje, Sassinoro miestelyje, vyko jaunimo kultūrinių mainų programa „Nuo Viduržemio iki Baltijos, daugiau tautų – viena bendruomenė“ („From mediterranean to Baltic, more nations one community“).

Projekte dalyvavo 35 jauni ir aktyvūs žmonės iš skirtingų Europos valstybių. Ispanijos, Šveicarijos, Vokietijos, Olandijos ir Lietuvos delegacijos susirinko Sassinoro miestelyje, čia jas pasitiko projekto organizatoriai italai. Pagrindinis projekto tikslas buvo dalytis savo kultūra ir pasimokyti iš kitų tautų, patobulinti savo užsienio kalbų žinias ir suvokti, kad mes visi esame Europos piliečiai. Pagrindinė projekto kalba buvo anglų.
 
Lietuvai ir mūsų kraštui atstovavo keturios šilutiškės
 
Į Italijos miestelyje vykusį projektą buvo pakviestos ir keturios aktyvios šilutiškės, tai Giedrė Lukšaitė, Gintarė Ratkevičiūtė, Ingrida Slavickaitė ir Vilma Hirsch. Merginos jau seniai palaikė draugiškus santykius su šio projekto organizatoriais. Visą lietuvių delegaciją projekte sudarė net 17 žmonių.
 
Merginos pasakojo, jog programa buvo labai plati ir įtempta: nuo tradicinio meno perteikimo netradicinėje erdvėje, tradicinių patiekalų gaminimo, tarptautinių sporto varžybų ir laipiojimo po kalnus, kitų kultūrų pažinimo iki didžiųjų Italijos miestų lankymo, susipažįstant su jų istorija. Viso projekto metu vyko fotokonkursas „Mes daugiakultūrėje erdvėje“.

Projektas šilutiškių akimis
 
Lengvo ir malonaus pokalbio metu merginos atsakinėjo į pateiktus klausimus. Kaip pačios pabrėžė, tai puiki proga dar kartą sugrįžti į šauniausias dienas šiais metais.
 
Giedrė ir Vilma Italijoje svečiavosi jau ne primą kartą, todėl itališkas mentalitetas joms didelės nuostabos nesukėlė. „Pradžioje mums buvo labai keista, kaip galima vėluoti į susitikimus daugiau nei pusvalandį, ir dėl to nesijusti nepatogiai. Bet vėliau tai pradėjo patikti, ir pačios nebeskubėdavome susitikti su italais“, – besijuokdamos prisiminė Ingrida ir Gintarė, kurios Italijoje viešėjo pirmą kartą.

- Kokios buvo jūsų dienos projekte?
 
- Visos dienos buvo labai ilgos ir be galo įdomios. Keldavomės anksti ryte, o miegoti eidavome jau nakčiai įpusėjus. Veiklos buvo apsčiai – keliavom po kalnus, lankėm senovinius miestelius, mokėmės italų kalbos, bendravome su kitais europiečiais, kurie buvo tokie pat linksmi ir energingi kaip ir mes. Didelį įspūdį paliko vakarai, kurie labiausiai buvo orientuoti į mažo itališko miestelio kultūros pažinimą. Kiekvieną vakarą miestelio aikštėje koncertuodavo vietinė pučiamųjų grupė, miestelėnai sveikindavosi, vaišindavo užkandžiais, stengdavosi kuo daugiau bendrauti su visais svečiais.
 
- Kaip vyko Lietuvos pristatymas?
 
- Valstybių pristatymai vyko dvi dienas. Miestelio aikštėje susirinkę miestelėnai galėjo susipažinti su kiekviena iš projekto valstybių artimiau. Pirmoji pristatymų diena buvo skirta nacionalinės virtuvės pažinimui. Organizatoriai nurodė, kad visa lietuvių delegacija turi paruošti pirmą ir antrą patiekalus net 150-čiai žmonių. Susiskirstę į grupes lietuvaičiai puolė diskutuoti, kokius patiekalus patieks. Po ilgų ir įnirtingų diskusijų buvo nuspręsta pirmajam patiekalui gaminti žemaičių blynus su sūrio įdaru (dzūkijoje vadinamus švilpikus), o antrajam – kiaulienos kotletus su bulvių koše ir morkų salotomis. Paklausite,kodėl ne cepelinai, kugelis, bulviniai blynai ir pan.?Mums visiems pagailo italų skrandžių, nes ir ne kiekvienas lietuvis atlaiko tarkuotų bulvių patiekalus vidurnaktį.
 
Po visos dienos darbų virtuvėse mes visi paruošėmė 152 švilpikus ir iškepėme 161 kotletą, kurie buvo patiekti konkursiniam pristatymui. Po dienos „pragaro virtuvėse“ su nerimu laukėme komentarų ir, žinoma, rezultatų. Galiausiai paaiškėjo, jog mūsų švilpikai užėmė antrąją vietą, o naminiai kotletai – trečiąją. Mus pralenkė tik olandai su savo nacionaliniais ledais (jų užduotis buvo patiekti desertą).

Antroji pristatymo diena buvo skirta valstybių pristatymui multimedijos pagalba. Susirinkus miestelio gyventojams ir pasiruošus visų valstybių delegacijoms buvo pradėti pristatymai. Mūsų šalis buvo pristatyta kaip maža, graži ir seną istoriją turinti valstybė. Visi trumpam buvo nukelti į didžiuosius Lietuvos miestus, supažindinti su valstybine atributika, kultūra ir papročiais. Didžiausiomis ovacijomis buvo palydėtas sakinys „Lietuvoje vyrauja dvi religijos. Pirmoji vadinasi krikščionybė, o antroji – krepšinis".
 
- Visos esate sporto mėgėjos. Ką sportavote projekte?
 
- Viena iš projektinių dienų buvo skirta sporto rungtims. Visos delegacijos sukūrė komandas, ir varžėsi tarpusavyje tinklinio, krepšinio ir futbolo rungtyse. Tiesa, šios rungtys buvo kitokios nei įprastai – viskas vyko miestelio gatvėje, kuri specialiai buvo paruošta projekto dalyviams. Šiose rungtyse dalyviai turėjo puikią progą įsitikinti, kokia vieninga, stipri ir daininga tauta esame žaidimo aikštelėje. Lietuvaičiai, palaikomi tautiečių tokiomis dainomis, kaip „Ant kalno mūrai“ ar „Viens du trys – graži Lietuva“, laimėjo visas rungtis ir tapo nenuginčyjamais nugalėtojais. Tada viso miestelio gatvės prisipildė džiaugsmo šūksniais, o netrukus ir Tautinės giesmės skambesiu.
 
- Kas kiekvienai iš jūsų įstrigo labiausiai?
 
- Giedrė: „Niekada nepamiršiu, kai upėje, kuri teka apsupta uolų, užsigeidžiau nuo jų nušokti į vandenį. Užlipusi ant uolos pradėjau dvejoti, manyje virė milijardai minčių, o baimės jausmas pynėsi su azartu. Net pati nespėdama suvokti apsiprendžiau šokti, ir tai buvo viena įsimintiniausių akimirkų mano gyvenime. O pačiame projekte man labai patiko bendrauti su užsieniečiais.“
 
Ingrida: „Pica! Tikra itališka pica „Margarita Neapolyje“! To nuostabaus skonio aš niekada nepamiršiu. O projekto įspūdžiai – kelionės po senus koliziejus ir miestelius, ir kitų kultūrų pažinimas.”

Vilma: „Iš esmės man patiko visas projektas, bet labiausiai tai, kad pagilinau savo italų kalbos žinias.“
 
Gintarė: „Mane labiausiai žavėjo vakarai, kuriuose grojo miestelio pučiamųjų grupė. Aš mėgstu tokią muziką, ir tai būdavo puikus poilsis po įtemptos projektinės dienos.“
 
Projektas vyko ne paskutinį kartą
 
Planuojama, kad šis projektas vyks kasmet. Šilutiškės tikisi, kad vieną dieną Europos valstybių jaunimo delegacijos atvyks į Lietuvą ir nors trumpam apsistos Šilutėje.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!