Šimtai tūkstančių kemsynams ir šabakštynams

2021-10-01, Dobilas SINKEVIČIUS
Jaunimo gatvėje trūksta tik vieno – elementarios priežiūros bei tvarkos. D. Sinkevičiaus nuotr.
Jaunimo gatvėje trūksta tik vieno – elementarios priežiūros bei tvarkos. D. Sinkevičiaus nuotr.
Turbūt girdėjote daug kartų – nėra pinigų algoms, nėra pinigų ligoninėms, nėra pinigų mokykloms išlaikyti, nėra pinigų tvarkyti vandens trasoms ir t. t. Šias „maldeles“ girdime kiekvieną kartą pasidomėjus apie žemus atlyginimus, uždaromas mokyklas, ligonines ar pasipiktinus prastu vandeniu, BET! Bet kai kam pinigų yra!  Pagėgių valdžia, šaltinių duomenimis, nepagailėjo apie 200 tūkstančių eurų šabakštynui, esančiam Jaunimo gatvėje.

Dėl šventos teisybės skaitytojus informuojame, kad nei šabakštyno, nei kemsyno niekas šioje vietoje neplanavo. Atvirkščiai, už Kultūros centro esančioje erdvėje pagal projektą buvo suplanuotas tvarkingas parkas su žydinčia pieva, naujais medeliais, sutvarkytu melioracijos grioviu bei upeliu. Jei erdvė būtų tvarkinga, čia miestiečiai galėtų praleisti vakarus su vaikais, vedžiodami augintinius ar tiesiog pasivaikščiodami praplėstoje ir sutvarkytoje miesto erdvėje.

Tačiau realybė, švelniai tariant, kitokia - šimtai tūkstančių, kaip dabar populiaru sakyti, „įsisavinami“ (liaudiškai „ištaškomi“), darbai atliekami, o vietoj gražios erdvės turime neperbrendamus kemsynus ir šabakštynus.

Įdomiausia yra tai, kad rangovas tikina, jog projektas priduotas vos prieš metus (2020 m. rudenį). Visa erdvė buvo sutvarkyta kaip ir planuota - pasodinti medeliai, išvalyti kanalai, prieigos ir t. t. Bet pritrūko čia tik vieno – elementarios priežiūros bei tvarkos.

Jei kiekvienas save gerbiantis nuosavo namo gyventojas pievą pjauna kiekvieną savaitę, tvarko gėlynus, alpinariumus, karšto sezonu metu laisto sodinukus ir prižiūri kiekvieną kiemo kampą, tai valdžiai šie rūpesčiai nė motais. Naująją erdvę „puošia“ usnys, dilgėlės, žmogaus ūgio švendrai, o čia užėjęs vaikas pasivaikščioti po taip „prižiūrimą“ parkelį, turbūt ir nebegrįžtų.

„Kam čia prižiūrėti? Juk svarbiausia, kad pinigai išleisti ir išgrobstyti, ką reikėjo padaryti, viskas padaryta, o priežiūra - tik nereikalingas darbas“, - piktinosi pagėgiškis Marius (tikrasis vardas redakcijai žinomas).

Taip ir turėjo būti?

„Šilokarčemai“ paskambinus į Pagėgių savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyrių buvo patikinta, kad esamas žolynas yra toks, koks ir turi būti, o visa priežiūra atliekama pagal projektą.

„Pieva bus šienaujama. Pagal projektą ji yra šienaujama vieną kartą metuose. Čia neturėjo būti žalia veja padaryta, pagal projektą čia yra pieva“, - teigė Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausias specialistas Petras Kuzmarskis.

Taip pat dėl netvarkingo upelio specialistas tvirtino, kad viskas irgi yra taip, kaip numatyta projekte: „Nereikia turėti omenyje, kad jis turi būti gražus ir išklotas kažkokiais tai akmenimis. Atlikti veiksmai pagal parengtą renatūralizavimo projektą, tačiau ką gali padaryti, kad vandens trūksta ir kanalas neveikia“, - tikino P. Kuzmarskis.

Projekto rangovas: visa erdvė buvo graži ir tvarkinga

Projekto rangovas teigia, kad darbai buvo atlikti tinkamai, o priduota erdvė buvo graži ir tvarkinga.

„Taip, mes laimėjome konkursą dėl šių erdvių sutvarkymo. Mūsų atliekamo projekto vertė buvo apie 180 tūkstančių eurų. Panaikinome ten buvusius krūmynus, senus medžius, sutvarkėme kanalus, pasodinome žydinčią pievą ir medelius. Darbai atlikti pernai metų rudenį ir erdvė tikrai atrodė gražiai bei tvarkingai“, - teigė įvykdyto projekto vadovas A. Kazlauskas.

Paklaustas apie priežiūrą ir kam ten reikalingas kemsynas, rangovas paaiškino, kad tai jau Savivaldybės reikalas. „Supraskite, priežiūra tai jau Savivaldybės kompetencija. Mes pridavėme pilnai sutvarkytą erdvę, o kaip ji eksploatuojama toliau, kaip ir kiek kartų pjaunama žolė, laistomi medeliai ir t. t. jau rūpinasi Savivaldybė. Girdėjome priekaištų dėl nudžiūvusių medžių, tačiau vėlgi – juos reikia prižiūrėti, turėjome kaitrią vasarą, reikėjo laistyti ir neleisti apaugti piktžolėmis. Taip pat esamam gruntui liepos gali būti ir nelabai tinkamos, tačiau mes jas sodinome, nes būtent tokius ir ne kitokius medžius sodinti buvo numatęs užsakovas (Savivaldybė, - red. pastaba). Bet noriu vėl užakcentuoti, priežiūra t. y. žolės pjovimas, laistymas ir kiti darbai yra jau šeimininko reikalas, šiuo atveju Savivaldybės. O kaip prižiūrima, taip ir yra“, - nukirto A. Kazlauskas.

Mieli „Šilokarčemos“ skaitytojai, pateikiame erdvės, „tvarkomos pagal projektą“, nuotraukas. Kaip ji atrodo ir kiek ji naudinga miestui, išvadas pasidarysite patys.

Tačiau jei šimtus tūkstančių kainuojanti erdvė turi būti kemsynais ir šabakštynais apaugusi pagal Pagėgių savivaldybės viziją (kaip tikina administracijos darbuotojai), tada išvadas turi daryti jau specialistai (greičiausiai – medicinos).


Straipsnio komentarai

Rokui2021-10-15
Autorius tyli apie darbus atlikusią įmonę ir kaip ji konkursą "laimėjo". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
PAS MUS NIEKADA NEBUS PINIGŲ KOL TOKIE VOKS IR VOKS 2021-10-02
MAŽIAU VOGT REIKIA IR BUS PINIGŲ Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Rokas2021-10-02
O kas per įmonė darbus atliko? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
KLAUSIMas-atsaky2021-10-01
kai Kuturys meru norėjo būt, tai straipsni apie Būbliškių pasvirusią lentą su Jagintavičiene rašė, fotkes dėjo, o dabar viskas tvarkoje. va tau ir ,,kuturio permainos Pagėgių krašte" Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?