Šilutės ligoninėje padėtis įtempta
Po vasaros atostogų pertraukos rajono politikai renkasi rudens darbams. Štai Kontrolės komiteto nariai susitiko su Savivaldybei pavaldžių rajono medicinos įstaigų vadovais. Kontrolės komitetui buvo pristatyta aktuali šiandienos situacija, susijusi su pandemijos valdymu ir medicininių paslaugų teikimu gyventojams.
Apie pandeminę situaciją
VšĮ „Šilutės ligoninė“ vadovo Viktoro Šileikio teigimu, šiuo metu padėtis Šilutės ligoninėje yra įtempta kaip ir visame rajone. Tai turėjo įtakos augantis COVID-19 susirgimų skaičius ir didėjantis ligoninės vietų užimtumas. Pasak vyriausiojo ligoninės gydytojo, sergamumas rajone yra žymiai padidėjęs ir šimtui tūkstančių gyventojų jis jau viršija 1 000 susirgimų, kai tuo pat metu bendras šalies rodiklis yra per pus mažesnis.
Tačiau V. Šileikis viliasi, kad turėtų situacija stabilizuotis ir pastaruoju metu pamatysime tikruosius susirgimų skaičius. Ligoninės vadovas pažymėjo, jog dabar kovidiniame skyriuje yra dvidešimt lovų ir dvi vietos reanimacijos skyriuje. Dėl pandemijos kitų teikiamų medicinos paslaugų teikimas nėra nutrauktas, tačiau dalies jų teikimas sumažintas. Taip pat kalbėdamas apie COVID-19 plitimą rajone ligoninės vadovas paminėjo, kad pastaruoju metu plintantis virusas yra aršesnis, nei buvo anksčiau, ir reikalauja didesnio deguonies poreikio. Šiuo metu ligoninėje gydomi devyniolika ligonių ir beveik visiems yra dirbtinio kvėpavimo poreikis. Esami dvidešimt vienas deguonies tiekimo taškai greitu laiku bus visi užimti ir jau dabar reikia juos didinti. Tačiau ši problema blogėjant situacijai gali būti nesunkiai išsprendžiama ir ligoninėje vietų su deguonies tiekimu gali būti padidinta iki 30-ies.
Sunkūs finansiniai metai
Taip pat vadovas pažymėjo, kad šiemet ligoninei bus sunkūs finansiniai metai. Pagrindine to priežastimi V. Šileikis įvardina Teritorinių ligoninių kasų pakeistą apmokėjimo sistemą. Jei anksčiau buvo mokama už realiai gydytus ligonius, tai dabar išvedamas mėnesio ligonių vidurkis ir dalinamas iš bendro gyventojų skaičiaus. Dėl šios priežasties finansavimas skiriasi nuo realios situacijos. V. Šileikio nuomone, tai daroma tam, kad „užspaustų“ mažesnes ligonines. Taip jis pastebi, kad sunkiu pandemijos metu mėginama padaryti įvairias sveikatos sistemos reformas.
„Lengviausia prastumti reformas karo metu arba pandemijos metu“, – teigia Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas. Pasak jo, norima uždaryti Pediatrijos skyrių, remiantis esamais statistiniais rajono rodikliais. „Nesvarbu, kad rajone statistiški skaičiai rodo į senstančią kartą, bet vaikų yra daug, – pabrėžė V. Šileikis. – Sunaikinti yra lengva, bet atkurti būna sudėtinga“.
Trūksta ligoninėje specialistų
Kita aktuali problema, kuri buvo įvardinta vyriausiojo gydytojo lūpomis, tai atvėsę orai ir šildymo kainų dydis. Ypač tai išryškėjo, kuomet buvo paskaičiuoti vienos dienos ligoninės patalpų šildymo kaštai. „Už tokius pinigus kiti apšildo gerą namą mėnesį laiko ir dar lieka“, – stebėjosi vadovas. V. Šileikis taip pat palietė specialistų trūkumo temą. Jis, kalbėdamas apie darbuotojų trūkumą ligoninėje, pateikė kovidinio skyriaus pavyzdį.
Džiaugiantis gerai organizuotu šio skyriaus darbu, neapsieinama ir be šaukšto deguto. O tai yra gydytojo anesteziologo trūkumas. Vadovas, atsakydamas, kaip yra vykdomas biudžetas, ir kokia situacija atspindinti finansinę būklę, įvardino taip: „Svarbiausia žinoti, ką reikia daryti atitinkamu momentu“.
Taip pat jis paminėjo prisidėjusį Priėmimo skyriaus remontą. Čia jau vykdomų darbų etape išaiškėjo tokių dalykų, kurie didinta remonto darbų biudžetą. Todėl planuojama perskaičiuoti šių darbų sąmatą ir įtraukti darbus, kurių nebuvo galima numatyti viešųjų pirkimų metu.
Daugėja greitosios pagalbos iškvietimų
VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Lina Stanišauskienė, pristatydama įstaigos veiklą, paminėjo, jog aktualiausia ir sudėtingiausia padėtis - Greitosios medicinos pagalbos skyriuje.
„Pastaruoju koronaviruso susirgimų augimo metu kone dvigubai padidėjo iškvietimų skaičius - nuo 90 iki 170 iškvietimų per savaitę. Į ligoninės Priėmimo skyrių greitosios medicininės pagalbos brigada pristato po 15-20 karščiuojančių asmenų per savaitę. Tai daro žymią įtaką visos įstaigos veiklos kaštams, nes automatiškai didėja iškvietimų kiekis ir nuvažiuotų kilometrų skaičius. Todėl sunaudojama daugiau degalų, didėja automobilių eksploatavimo išlaidos“, - guodėsi direktorė.
Brangus padalinių išlaikymas
Kita problema, tai mažėjantis finansavimas, proporcingai mažėjant gyventojų skaičiui rajone. Taip pat žmonių, patekusių į įkalinimo įstaigas, finansavimas nutrūksta, o anksčiau to nebuvo. Teikiamų greitosios medicinos pagalbos paslaugų kaštai didėja ne tik dėl padažnėjusių iškvietimų, bet ir dėl naudojamų apsaugos priemonių: kaukių, kombinezonų, ir panašiai. Šios priemonės yra pakankamai brangios ir jų sunaudojama nemažai.
Kalbėdama apie kitų medicininių paslaugų teikimą gyventojams, PSPC vadovė pažymėjo, kad šeimos gydytojų paslauga yra pilnai teikiama kontaktiniu ir nuotoliniu būdais. Taip pat paminėjo, kad pilnai naudojamasi įrengta temperatūros matavimo ir garsinio perspėjimo įranga. Rajone esantys medicinos skyriai, kurie buvo prieš porą metų prijungti, atėjo su ne kokiu palikimu. Tačiau, pasak vadovės, yra tvarkomasi.
Tai pirmiausia - prijungtų skyrių pastatai pareikalavo remonto ir komunikacijų tvarkymo darbų, kas nulėmė papildomas išlaidas. Planuojama visiškai uždaryti Inkaklių ambulatoriją, nes ji perimta su sustabdyta licencija ir dabar nebėra prasmės jos atnaujinti. Taip pat sunkina finansinę padėtį visų rajone esančių skyrių išlaikymas. Jis yra labai brangus, ypač Juknaičių skyrius, kurį apšildyti brangu dėl tiekiamo centrinio šildymo kaštų. Įstaigos biudžetas vykdomas sunkiai, nes vėluoja finansavimas už vakcinavimą.
Vakcinavimo problemos
Kalbėdama apie vakcinavimo centro veiklą vadovė pažymėjo, kad aktyvumas šiuo metu sumažėjo, tačiau dar neseniai būta per tūkstantį vakcinuotų per savaitę. Pastaruoju metu stebimas mokinių vakcinavimo suaktyvėjimas. Tai lėmė mokyklose reikalaujamas privalomas testavimas. Diskutuota komiteto posėdyje apie vakcinavimo problemas, ypatingai mokyklinio amžiaus. Diskusijos metu pažymėtas ir dalies visuomenės aktyvus priešinimasis vakcinavimo procesui.
Tarybos narys Edgaras Padimanskas, tiesiogiai susiduriantis su ligoniais, sergančiais COVID-19 liga, atkreipė dėmesį į tai, kad sergančių didžiausia dalis yra neskiepyti. Tarp jų yra net aršių priešininkų. Tarkime tokių, kurie guli su 185 litrų deguonies poreikiu ir įsitikinę, kad serga tik plaučių uždegimu. Tokių net įtikinti dėl skiepų reikalingumo neįmanoma, teigė Kontrolės komiteto narys. Tačiau vis dažniau susiduriama su situacijomis, kuomet paskiepytieji jaučia ne itin džiuginančius vakcinų šalutinius poveikius. Kaip įtikinti esančius tokių žmonių aplinkoje apie skiepų reikalingumą ir paneigti iš ten sklindančias baimes skiepytis? Deja, kol kas atsakymų nėra...