Aiški istorinių vartų pamatų vieta

2021-09-30, Šilutės gražinimo draugijos informacija
Vienintelė išlikusi istorinių kapinių nuotrauka.
Vienintelė išlikusi istorinių kapinių nuotrauka.
Prieš porą savaičių senąsias Šilutės kapines prie geležinkelio tyrinėjo archeologų grupė. Pagrindinis jų tikslas – nustatyti buvusių vartų vietą. Darbas buvo sėkmingas – ji ne tik dabar aiški, bet ir atkastos pamatų liekanos.     

Patikslinti vartų buvimo vietą tapo aktualu, nes Šilutės rajono savivaldybė yra numačiusi istorinius kapinių vartus atstatyti. Prieš keletą dešimtmečių buvo parengtas projektas ne tik vartus atkurti, bet visas jas apjuosti tvora. Tačiau ekonominė padėtis bei kitokios įvairios priežastys lėmė, kad darbai nebuvo pradėti. Tad dabar tikimasi grįžti prie to projekto, pradedant nuo istorinių vartų atstatymo.

Šiais darbais domėjęsis Šilutės gražinimo draugijos pirmininkas, architektas Egidijus Vidrinskas sakė, kad vos už keliasdešimt centimetrų nuo žemės paviršiaus archeologai atrado gana neblogai atrodančias pamatų liekanas. Įdomu, kad jų atraminiai akmenys buvo šalia. Tad ne tik aiški vieta, ką ir siekta išsiaiškinti, bet ir jų dydis, plotis bei sudėtinės dalys. Architektas minėjo, kad kapinių koplytėlėje yra vartų fragmentai, kurie atitinka dabar paaiškėjusių vartų plotį. Kažin, ar tai iš šių kapinių, tačiau bent jau aišku, kaip galima istorinius vartus atkurti.

Senosios Šilutės kapinės – vienos iš trijų išlikusių miestietiško tipo kapinių, kurias mažiausiai palietė nelemti XX a. istoriniai įvykiai bei žmonių abejingumas. Panašios Klaipėdos ir Tilžės, dabar  Sovietsko, istorinės kapinės – visiškai sunaikintos. Tad nors Šilutėje jos ir neišlaikė pirmapradžio savo pavidalo, tačiau krašto tyrėjams dar gali papasakoti labai daug. Ir ne tik apie čia palaidotus žmones. Čia galima dar suvokti kapinių išplanavimą, paminklų architektūrą, patyrinėti kalvystės tendencijas bei vystymąsi.

Atkuriant istorinių kapinių vartus, o ateityje ir tvorą, bus ne tik pagerbti čia Amžino poilsio atgulę Verdainės, Žibų, Cintjoniškių ar Šilokarčemos kaimų gyventojai, bet šiai vietai suteikta derama pagarba, kuria galės didžiuotis ne tik šilutiškiai.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

na jo,2021-10-01
skamba lyg ir pozityviai "Šilutės gražinimo draugija", bet klausimas - o ką, kur ir kada konkrečiai ji Šilutėje pagražino? Senai ir be Vidrinsko savireklamos buvo aišku, kur vartai buvo, 1907m. pastatyta koplyčia (kurią 2017m. Tarybos sprendimu panaudos pagrindu "gavo" ta pati minima draugija) ir jau 4m. nušiurusi stovi kaip kapinių vaiduoklis. Klausimas - kam šitai draugijai duota koplyčia? Politikas A. Gečas galėtų pasidomėti ne tik Šilutės uosto reikalais, ten Savivaldybės turtas prižiūrimas, saugomas ir naudojamas visuomenės poreikiams, bet ir šituom, kažkokiai draugijai patikėtu, Savivaldybės turtu liuteronų kapinių teritorijoje? Komentaras patinka Komentaras nepatinka