Po kelių metų dalis seniūnų neteks darbo
Pagėgių savivaldybė turi penkis seniūnus, tačiau daugelis jų neturi aukštojo išsilavinimo. S. Gvildžio nuotr.
Valstybės tarnybos įstatyme nustatyta, kad iki 2019 m. sausio 1 d. (iki Valstybės tarnybos įstatymo naujos redakcijos įsigaliojimo) į pareigas priimti valstybės tarnautojai, kurie neturi aukštojo išsilavinimo, toliau eina pareigas, bet ne ilgiau kaip iki 2024 m. sausio 1 d. Per šį laikotarpį aukštojo išsilavinimo neįgiję valstybės tarnautojai bus atleidžiami iš einamų pareigų. Tai numatyta Seimo priimtame naujajame Valstybės tarnybos įstatyme. O kokia situacija Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse – ar seniūnai turi reikalingus išsilavinimus? Pasirodo, vis dėl to yra tokių, kuriems teks apleisti savo darbo vietas.
Trys iš penkių – be išsilavinimo
Kai buvo priimtas minėtas įstatymas, skaičiuota, kad naujovė palies per 2 tūkst. dabartinių valstybės tarnautojų. Taigi, dalis valdininkų iki 2024 metų arba spės išeiti į pensiją, arba jų einamos valstybės tarnautojų pareigybės bus paverstos darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybėmis.
Pasirodo, nebaigusių mokslų seniūnų yra Pagėgiuose. Čia jų trys iš penkių. Tiesa, vienas jų vis dėl to mokosi – studentas.
Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius teigia, kad įstatymus privalu vykdyti, nepriklausomai nuo to, kad reikalavimai kai kuriuose jų yra pertekliniai.
„Sveikintina, kad keliamas reikalavimas valstybės tarnautojams turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Tačiau mažosios savivaldybės jau dabar susiduria su personalo trūkumu, nes specialistai, turintys aukštąjį išsilavinimą, į valstybės tarnybą eina nenoriai. Po 2024 metų darbuotojų deficito problema taps dar aktualesnė, o nemažai savivaldybių praras puikiai dirbančius seniūnus. Manau, kad turės vykti dialogas tiek su Vyriausybe, tiek ir Seimu, kad būtų taikomos išimtys arba koreguojamas pats įstatymas. Mūsų atveju darbo turėtų netekti mažiausiai du seniūnai, kurie išmano savo darbą, seniūnijose darbuojasi ilgą laiką. Tačiau įstatymas yra įstatymas ir jį teks vykdyti“, - sakė savivaldybės meras V. Bendaravičius.
Seniūnų pavardžių neįvardino
Kas tie seniūnai, meras atskleisti nepanoro. Bet „Šilokarčema“ išsiaiškino tai nesudėtingai. Aukštojo mokslo diplomo neturi ir studijuoti nepanoro du seniūnai - Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius bei Vilkyškių – Darius Jurkšaitis. Kodėl? Paklausėme jų pačių.
Ką veiks minėti seniūnai po kelerių metų, kodėl nesuskubo tapti studentais ir įgyti diplomų?
Pasak D. Maciukevičiaus, net neįsivaizduoja, ką tada veiks, mat iki to reikia išgyventi. Apie šį seniūną ne kartą girdėta istorija, kad jis ruošiasi ateityje dalyvauti savivaldos rinkimuose, tai ne kartą girdėta iš jo paties. Tačiau, ar tai tiesa? Klausėme jo, bet atsakymo nebuvo.
„Dar nežinau ir to, ar eisiu į politiką“, - teigė pašnekovas.
Nekalbus buvo ir D. Jurkšaitis. Jis teigė irgi nežinantis ką veiks ateityje, kai teks apleisti valstybės tarnautojo pareigas.
„Dirbu, kol leidžia įstatymas“, - trumpai atsakė seniūnas.
Šilutės rajone iš vienuolikos seniūnų visi turi reikalingą išsilavinimą ir dėl to neteks jiems palikti savo darbo vietas. Tiesa, nemažai tokių, kurie netolimoje ateityje atsisveikins su darboviete sulaukę pansinio amžiaus.
Straipsnio komentarai
Virginijus Komskis - 2007 m. – baigė Kaliningrado valstybinį technikos universitetą.
Remigijus Speckauskas - Kaliningrado valstybinės technikos universitetas ekonomistas 2011
Įdomu, jie nors vieno destytojo pavarde pasakytu ? :DDD