Habilituotas fizinių mokslų daktaras J. Grigas: „Bokšto spinduliuotė gali sukelti vėžį ir kitas ligas“
Pamažu pradeda aiškėti „karine paslaptimi miesto centre“ praminto bokšto tikrasis poveikis žmonių sveikatai.
Dar praėjusią savaitę rašėme apie Pagėgių savivaldybės administracijos pateiktus atsakymus dėl bokšto, esančio Klaipėdos gatvėje, galimą poveikį gyventojų sveikatai. O atsakymas buvo lakoniškas: „Dėl šių klausimų prašome kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją“. Kodėl Savivaldybė leidimą statybai išdavė nežinodama apie galimą poveikį, iki šiol išlieka neaišku. Tačiau kitokius atsakymus pavyko gauti ne tik iš ministerijos, bet ir tikrų „bokštų“ poveikį žmonėms tiriančių ekspertų. Įdomiausia yra tai, kad valdžios ir ekspertų pateikiama informacijai kardinaliai skiriasi.
Ministerija tikina, kad viskas bus gerai
Krašto apsaugos ministerijos visuomenės informavimo skyriaus atsiųstame pranešime teigiama, kad miesto centre esantis bokštas atitinka visas higienos normas ir jokio poveikio sveikatai ši „karinė paslaptis“ nesukels.
„Pažymėtina, kad pagal LR įstatymais nustatytas higienos normas, neviršijanti HN 20:2015 nustatytų elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų leidžiamų verčių, elektromagnetinė spinduliuotė veikdama neribotą laiką žmonėms nesukelia sveikatos sutrikimų ar ligų“, - teigia ministerija.
Atsiųstame pranešime tikinama, jog antenų efektyvioji spinduliuotės galia numatyta mažesnė nei 25 W. O užbaigus statybos darbus ir sumontavus antenas, bus atliekami elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų matavimai. Juos vykdys akredituota laboratorija, o gauti rezultatai bus pateikti visuomenei.
Ekspertai: „Elektromagnetinė spinduliuotė pavojinga žmonėms ir gali sukelti ligas“
Visiškai kitokį vertinimą apie galimą bokšto poveikį sveikatai pateikia šios srities profesionalai. Vienas žymiausių Lietuvoje elektromagnetinės spinduliuotės tyrinėtojų ir bene daugiausia šioje srityje nusipelnęs Lietuvos fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, VU profesorius emeritas Jonas Grigas teigia, kad minimas bokštas gali turėti pavojingą poveikį aplink statinį gyvenantiems žmonėms.
„25 W - tai gana standartinis siųstuvas. Mažesniu nei 400-350 metrų atstumu spinduliuotė iš tokių siųstuvų žmonėms tikrai kenkia. Tai įrodo daugybė atliktų tyrimų Izraelyje ir kitose šalyse. Problema yra ta, kad Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus spinduliuotės norma padidinta iki 100 kartų, tai esu įsitikinęs, jog minimo bokšto norma nebus didesnė nei leidžiama norma. Tačiau ta leidžiama norma tikrai yra nesaugi. Ji 1 000 mikrovatų į kvadratinį centimetrą viršija mokslininkų nustatytą saugią normą tūkstančiais kartų!“, - teigė profesorius J. Grigas.
Akademikas taip pat primena, jog tokia spinduliuotė gali sukelti įvairias ligas. „Neabejotina, kad spinduliuotė žmones veiks ir gali sukelti tam tiras ligas – galvos skausmą, svaigimą, įvairias neurologines ligas, o ilgainiui - net ir vėžį“, - įspėjo habilituotas fizinių mokslų daktaras J. Grigas.
Turime žinoti savo didvyrius
Bokšto Klaipėdos gatvėje statybai leidimą išdavė Pagėgių savivaldybės administracija. Savivaldybės vadovai: meras Vaidas Bendaravičius (Liberalų sąjūdis), vicemeras Edgaras Kuturys (LVŽS), administracijos direktorius Virginijus Komskis (Liberalų sąjūdis), administracijos direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Dargužas (LVŽS).
Straipsnio komentarai
Krašto apsaugos ministerijos viceministras Vilius Semeška atsakydamas į Pagėgių savivaldybės mero raštą informavo, kad „objekto įrengimą Pagėgių miestelyje lėmė krašto apsaugos sistemos poreikiai ir nėra galimybės jį perkelti į kitą vietovę. Šių antenų efektyvioji spinduliuotės galia numatyta mažesnė nei 25 W.