Politikuojantis medikas įbrido į korupcijos smirdalą?
Į Šilutės r. savivaldybės tarybą išrinktas E. Padimanskas, deleguotas į Etikos komisiją, galimai pats „pykstasi“ su nepriekaištingu elgesiu.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) perspėja apie korupcijos riziką dėl farmacijos įmonių įtakos medikams. Atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvoje farmacininkai vien pernai panaudojo per du milijonus eurų, kaip atlygį šalies medikams. Tokių medikų, gavusių dovanų iš farmacijos bendrovių, yra ir Šilutėje. Apie tai skelbia Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos.
Medikų skaidrumas abejotinas
Buvęs STT vadovas, eksparlamentaras Povilas Urbšys įsitikinęs, kad farmacijos įmonių atstovų santykių su jiems naudingų sprendimų priėmėjais, taip pat medikų skaidrumas abejotinas visais laikais. Laukinio kapitalizmo laikais farmacijos įmonių atstovai su lankstinukais, kelionių, konferencijų pasiūlymais netgi vaikščiodavo tiesiai pas gydytojus, o paskui šis išrašydavo konkrečios farmacijos įmonės vaistus. Ne todėl, kad jie pacientui labiau tiktų, o todėl, kad reikėdavo „atidirbti".
„Kai kalbama apie korupciją medicinoje, dažniausiai kalbama apie santykius tarp mediko ir paciento. Tačiau pati didžiausia korupcija yra susijusi su farmacija. Vien faktas, kad kompensuojamų vaistų sąraše yra moraliai pasenusių vaistų, o inovatyvūs niekaip „neprasimuša", kelia įtarimų, kad sprendimų priėmėjai taip elgiasi, nes turi kažkam atidirbti. Matome monopolį vaistinių, didmenininkų“, – teigia P. Urbšys.
Duomenys veda į korupcijos apraiškas
STT Seimui pateikė analitinę antikorupcinės žvalgybos informaciją apie farmacijos sektoriuje nustatytas korupcijos rizikas, susijusias su farmacijos įmonių teikiama parama.
„Surinkti duomenys leidžia daryti prielaidą dėl galimų farmacijos įmonių užslėptų kyšių mokėjimų asociacijoms ir joms priklausantiems medikams individualiai teikiant paramą (perleistas vertes). Farmacijos įmonių kaip parama skiriamos lėšos yra naudojamos asociacijų organizuojamoms medikų konferencijoms, seminarams ar mokymams Lietuvoje organizuoti, kuriuose kaip pranešėjai atlygį gauna asociacijos vadovai, autorinėms, paslaugų ar konsultavimo sutartims sudaryti bei kelionių į užsienio valstybėse vykstančias konferencijas išlaidoms apmokėti“, – rašoma dokumente.
STT turi duomenų, kad medikai sudaro rašytines sutartis tiesiogiai su farmacijos įmonėmis, kuriose būna nustatyta sąlyga, kad farmacijos įmonė padengs mediko kelionės išlaidas. Vėliau farmacijos įmonės kreipiasi į vieną iš kelionių organizatorių dėl užsakymų patvirtinimų ir medikų patiriamų išlaidų apmokėjimo.
Be to, asociacijų gaunama parama oficialiai skiriama profesinių renginių organizavimui, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet tokie renginiai galimai yra vykdomi tik formaliai ir medikai juose nedalyvauja, o jiems skirtas lėšas įsisavina asociacijų nariai, vertina STT.
„Kartu medikai, kurie yra asociacijų nariai, jų valdymo organų nariai iš farmacijos įmonių galimai gauna lėšų už tariamas autorines ar konsultavimo sutartis, kurios sudaromos rašytine forma su farmacijos įmonėmis, o lėšos pervedamos tiesiogiai į medikų sąskaitas“, – rašoma ataskaitoje.
Faktai atskleidžia dosniausius
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba paskelbė, kad vien pernai Lietuvoje veikiančios farmacijos įmonės atlygių medikams forma panaudojo per 2 mln. eurų, iš jų apie 600 kartų - didesne nei 1 tūkst. eurų suma.
Dosniausia pernai suteikta parama - įmonės „Novartis“ skirtas 16 043 eurų atlygis neurologo kvalifikaciją turinčiai K. R. Nurodomas tikslas - „už specialisto suteiktas paslaugas, suteiktas siekiant perduoti savo žinias ir patirtį medicinos srityje, įskaitant kelionės ir apgyvendinimo išlaidas“. Šią paramą gavusi medikė dar buvo 5 kartus paremta ir kitų bendrovių.
Antroje ir trečioje vietoje - du „Berlin Chemie Menarini Baltic“ paremti medikai. 11 730 eurų vertės atlygį už tą patį tikslą gavo šeimos gydytoja, 10 794 eurus - alergologė ir klinikinė imunologė.
Dosniausios įmonės buvo šios: „Novartis“ pernai medikams skyrė iš viso 203,3 tūkst. eurų, „Berlin Chemie Menarini Baltic“ - 176,3 tūkst. eurų, „AstraZeneca Lietuva“ - 153,48 tūkst. eurų, „Bayer“ - 132,3 tūkst. eurų, „Johnson&Johnson“ - 130,8 tūkst. eurų.
Retoriškas klausimas: ar galima tikėtis, kad, pavyzdžiui, iš kompanijos, kuri gamina ir skiepus nuo „koronos“, paramą gavęs medikas pacientui nerekomenduos skiepytis arba rekomenduos kitos kompanijos skiepus?
Sąraše ir medikas iš Šilutės
Ataskaitoje apie perleistas vertes fiziniams asmenims už 2020 metus yra paviešintos medikų pavardės, sumos, kurios jiems buvo perleistos. Taip pat nurodytos farmacijos bendrovės, suteikusios „paramą“ konkretiems medikams.
Šiame sąraše aptinkama ir šilutiškio mediko, Savivaldybės tarybos nario Edgaro Padimansko pavardė. Jam buvo apmokėtas profesinis (mokslinis) renginys, kuriame jis dalyvavo kvalifikacijos kėlimo tikslu, registracijos mokestis už 1 195 eurus. Taip pat buvo apmokėtos kelionės į profesinius (mokslinius) renginius, kuriuose dalyvavo E. Padimanskas kvalifikacijos kėlimo tikslu, ir apgyvendinimo išlaidos šių renginių metu už 244,48 eurus. Politikui ir gydytojui urologui, dirbančiam Šilutės ligoninėje, E. Padimanskui galimybę pasitobulinti suteikė kompanija „Berlin Chemie Menarini Baltic“. Politikas yra ne kartą svarstytas Etikos komisijoje dėl galimai netinkamo elgesio su pacientais.
O rugpjūčio mėnesį VTEK pradėjo tyrimą dėl Šilutės rajono savivaldybės tarybos nario E. Padimansko elgesio, galimai sprendžiant klausimus, susijusius su savo valdoma bendrove. Etikos sargai aiškinasi, ar Savivaldybės tarybos narys nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo reikalavimo vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti. Politiko ir gydytojo veiklos portretą vainikuoja ir galimai korupciniai ryšiai su farmacininkais. Ar tokių faktų egzistavimas nediskredituoja politiko vardą? Ar priklausymas valdančiai daugumai garantuoja galimai nešvaraus mandato neliečiamumą?