Rusnės vardas bus įrašytas pasaulio istorijoje?
Lietuvis skulptorius Romualdas Kvintas jau sukūrė Rusnėje norimo statyti paminklo koncepciją. Paminklas vaizduoja tradiciniais indiškai rūbais apsirengusį M. Gandį su lazdele, šalia jo – vakarietiškai apsirengęs H. Kalenbachas.
Neįtikėtina: apie rusniškio ir istorinio indų herojaus M. Gandžio draugystę
Ar žinote, kuo Rusnė siejama su tolimąja Indija? Ogi Europos, Azijos ir Afrikos žemynus sieja vienas rusniškis – tai Hermanas Kalenbachas. Pastarajam Rusnės saloje norima pastatyti paminklą, kuris Šilutės rajono vardą įrašytų pasaulio istorijoje. Pasirodo, rusniškis buvo žymiojo Indijos sūnaus Mahatmos Gandžio bendražygis.
Visai neseniai Šilutės rajono savivaldybę pasiekė Lietuvos ambasadoriaus Indijoje Laimono Talat-Kelpšos raštas-pasiūlymas – Rusnės saloje pastatyti paminklą indui M. Gandžiui ir jo bendražygiui rusniškiui H. Kalenbachui.
Apie šį pasiūlymą „Šilokarčemai“ papasakojo Šilutės r. savivaldybės vyriausiasis architektas Edmundas Benetis, kuris su šia idėja supažindins Savivaldybės tarybą bei rengs atsakymą ambasadoriui. Anot E. Benečio, Savivaldybei prie šio paminklo pastatymo nereikėtų prisidėti.
Tad apie viską iš pradžių – koks Indijos ir Lietuvos ryšys?
Rusnės sūnus
H. Kalenbachas gimė 1871 m. kovo 1 d. Rusnėje (kituose šaltiniuose teigiama, kad jo gimimo vieta yra Žemaičių Naumiestis, - aut. pastaba). Tėvas Kalmanas Leiba Kalenbachas buvo melamedas, bet mokymu nebeužsiėmė, mat turėjo didelę lentpjūvę ir sėkmingai prekiavo mediena. Hermanas baigė Tilžės gimnaziją, vėliau mokėsi vokiškuose universitetuose. Įgijęs architekto specialybę 1896-aisiais atvyko į Pietų Afriką. Istorijos šaltiniai teigia, kad šią šalį jis pasirinko todėl, kad ten tuo metu vyko tikras statybų bumas. Teigiama, kad jis buvęs vienas garsiausių Pietų Afrikos Respublikos architektų.
Lietuvio ir indo draugystė, pakeitusi pasaulį
Mahatma Gandis gimė 1869 m. spalio 2 d. Indijoje, tačiau 1893-aisiais išvyko į Pietų Afriką dirbti teisės konsultantu. Čia susidūręs su aršia rasine indų diskriminacija, pradėjo kovą už savo tautiečių pagrindines teises. M. Gandis tapo Indijos tautinio išsivadavimo dvasinis lyderis, nesmurtinio pasipriešinimo pradininkas. Jo metodai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Manoma, kad jis įkvėpė ir ne vieną nepriklausomybės judėjimą – taip pat ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdį.
H. Kalenbachas tapo M. Gandžio pasekėju, vienu artimiausių bendražygių. Rusniškis rėmė indo veiklą. Būtent Hermanas nuvykęs į vokiečių trapistų vienuolyną išmoko siūti jų sandalus, kuriuos vėliau imta vadinti Gandžio sandalais. Apie lietuvio ir indo bičiulystę aprašyta Shimono Levo knygoje „Bičiuliai: Mahatmos Gandžio bei Hermano Kalenbacho istorija“ ir Josepho Lelyveldo knygoje „Didi siela: Mahatma Gandis ir jo kova su Indija“.
Rusnė taptų žinoma tolimajai Indijai
Anot rajono vyriausiojo architekto E. Benečio, saloje pastatytas paminklas padidintų Rusnės matomumą ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniame žemėlapyje. „Šis pasakojimas gali tapti didžiule legenda, juk retas kraštas gali pasigirti, kad iš jo kilo visame pasaulyje žinoma asmenybė. Be to, paminklas bus dar vienas traukos objektas saloje, turintis išskirtinę istoriją, - kalbėjo E. Benetis. – Pagalvokite, ar daug kas žinojo, kad iš Rusnės kilęs jaunuolis taps toks svarbus Pietų Afrikoje?“.
Apie paminklą
Anot E. Benečio, paminklo M. Gandžiui ir H. Kalenbachui pastatymu siekiama pagerbti didį Mažosios Lietuvos sūnų jo gimtinėje, taip pat pabrėžti iš Lietuvos kilusių žydų pasaulinę įtaką bei jų pasiekimus, sutvirtinti Lietuvos ir Indijos partnerystę, paskatinti Lietuvos ir Pietų Afrikos Respublikos ryšius bei padidinti lietuvių visuomenės domėjimąsi šia šalimi.
Paminklo pastatymui, pasak vyriausiojo architekto, reikalingi 77 tūkst. eurų. Šią sumą tikimasi surinkti iš rėmėjų. Apie 44 tūkst. eurų jau paaukojo vienas labdaros fondas. Nerimaujama dėl likusios sumos, mat dar neaišku, ar pavyks ją surinkti.