Į Šilutę sugrįžusi gydytoja oftalmologė atlieka profilaktinius patikrinimus, diagnozuoja akių ligas
Jau mėnuo, kai Šilutės ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje pacientus priima gydytoja oftalmologė Rita Skaistė Jankantė. Sėkmingai į ligoninės medikų bendruomenę įsiliejusi specialistė šilutiškiams atlieka profilaktinius akių patikrinimus, parenka korekcinius akinius ar lęšius, diagnozuoja įvairias ligas, reikalui esant siunčia chirurginiam gydymui į kitas sveikatos priežiūros įstaigas.
Pamario kraštas gydytojai Skaistei puikiai pažįstamas ir savas, nes ji kilusi iš Šilutės, čia užaugusi. Dar mokydamasi Pirmosios gimnazijos baigiamosiose klasėse ji svajojo studijuoti mediciną, konkrečiai – chirurgiją. Visgi paskutiniaisiais studijų metais Lietuvos sveikatos mokslų universitete pasirinko sritį, apie kurią niekada anksčiau nebuvo pagalvojusi – ofalmologiją (medicinos šaka, tirianti regą, akių ligas, jų gydymą ir profilaktiką).
„Posakis „niekada nesakyk niekada“ pasitvirtino. Visada sakydavau, kad negalėčiau apžiūrinėti žmonių akis. Visgi studijų metais užteko savaitės laiko apsispręsti ir suprasti, kad ši sritis tai mano, kaip medikės kelias“, – lemtingą gyvenimo posūkį prisimena gydytoja.
Gydytoja oftalmologė R. S. Jankantė 2017 m. baigė medicinos studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete, medicinos praktiką atliko Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje. 2021 metais baigė oftalmologijos rezidentūrą Akių ligų klinikoje Kaune.
Šilutės ligoninėje ji dirba nuo spalio 19 dienos. Per šį laiko tarpą gydytoja apsiprato su nauja darbo vieta, pacientais, teikiamomis antrinio lygio ambulatorinėmis paslaugomis. Anot gydytojos, šilutiškiai pacientai labiau geranoriškesni, pagarbesni, labiau nusiteikę bendradarbiauti su medikais, negu didmiesčio ligoninėse.
Diagnozuoja įvairias ligas
Gydytoja konsultuoja įvairių nusiskundimų turinčius pacientus: vieniems užtenka patikrinti regėjimą, kitiems diagnozuoja akių ligas, kartais tenka traukti kokį krislą iš akies ar gydyti uždegimines reakcijas. Pas gydytoją oftalmologę apsilanko ir suaugusieji, ir vaikai nuo 3-4 metų.
Visi žino, kaip svarbu tikrintis akis, norint išsaugoti gerą regėjimą ir akių sveikatą. Tokiu būdu galima laiku pastebėti įvairias ligas ar negalavimus, užkirsti kelią jų progresavimui. Taigi, kas kiek laiko reikėtų apsilankyti oftalmologo kabinete?
Anot R. S. Jankantės, kalbant apie vaikus, jeigu jie niekuo nesiskundžia, pirmoji profilaktinė apžiūra turėtų būti atlikta apie trečius gyvenimo metus, vėliau prieš mokyklą. Jeigu yra nusiskundimų, vaikas mato blogai (prisimerkęs žiūri į tolį ar iš labai arti skaito ar atlieka smulkius darbus), dažnai trina akis, pas gydytoją oftalmologą turėtų apsilankyti anksčiau.
Kartą per metus pas oftalmologą turėtų apsilankyti suaugusieji, kurie serga cukriniu diabetu, turi aukštą kraujospūdį, serga skydliaukės ligomis, turi padidėjusį cholesterolį ar kitus lėtinius sveikatos sutrikimus. Ypač turėtų susirūpinti keturiasdešimtmečiai ir vyresni, kurių šeimoje yra sergančių glaukoma. Tai labai klastinga liga, kuri nesukelia jokio skausmo, neturi jokių simptomų, žmogus jaučiasi viską matąs. Diagnozuoti šią ligą gali tik specialistas, o negydant gresia apakimas.
Dar viena dažna akių liga, nuo kurios kenčia vyresnio amžiaus žmonės – katarakta. Tai akies lęšiuko padrumstėjimas, kuris gali atsirasti dėl medžiagų apykaitos sulėtėjimo, kitų akies ligų ar traumų, įvairių bendrinių ligų ar kenksmingo aplinkos poveikio. Pagrindinis kataraktos simptomas – pamažu blogėjantis regėjimas abiem ar viena akimi. Laiku nepasitikrinus akių ši liga gali progresuoti ir sukelti didesnę žalą sveikatai.
Konsultuodama pacientus gydytoja pastebi ir kitus akių negalavimus, kurie atsiranda nuo pakitusio gyvenimo būdo, vis daugiau praleidžiamo laiko prie išmaniųjų įrenginių ekranų. Vaikams pastaruoju metu ypač progresuoja trumparegystė ir daugėja žvairuojančių vaikų. Suaugusieji dažnai kenčia nuo išsausėjusių akių, šį sindromą gali sukelti darbas prie kompiuterių ir intensyvus išmaniųjų telefonų naudojimas, taip pat kondicionierių naudojimas (šildant ar šaldant patalpas).
Registruotis gydytojos konsultacijai pacientai kviečiami telefonu: 8 441 610 40 arba internetu: http://ipr.silutesligonine.lt/