Bausmė pradedančiajam „žolės“ rūkoriui – viešieji darbai
Ne pirmas „žolės“ rūkorius, policijos pareigūnų sučiuptas už rankos, vos ne dievagojasi, kad kanapių antžeminių dalių pirkęs Klaipėdoje iš nepažįstamo asmens. Kur jie, vedami smalsumo ar ištroškę atsipalaiduoti, tuos tiekėjus sutinka, kaip atpažįsta ar patys jau būna atpažįstami, jei ne pirmą kartą neria į paikų pojūčių labirintus. Šilutės rajono gyventojas, 31-erių K. B. irgi teigė pirkęs sau parūkyti kanapių, susuktų į foliją, uostamiestyje iš nepažįstamojo.
K. B. – pagrindinio išsilavinimo, nedirbantis, neteistas, administracine tvarka nebaustas. Apkaltintas pagal BK 259 str. 2 d. (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti). Už tai baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.
Nustatyta, kad šiemet, rugsėjo 8 dieną, apie 20 valandą, Klaipėdoje K. B. iš nepažįstamo asmens neteisėtai įgijo nedidelį kiekį – daugiau kaip 0,349 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių), kurias savo automobiliu „Audi Avant“ parsivežė namo. Čia kanapes sudėjo į smulkintuvą, kurį padėjo į automobilio daiktų dėžę ir laikė iki rugsėjo 9-osios vakaro. Apie 20 valandą dalį įsidėjo į kuprinę, o dalį surūkė miškelyje netoli namų. Sučiuptas su įkalčių likučiais, apie 23.20 val. policijos pareigūnams apžiūrint automobilį.
Kaip įkliuvo? Yra pastabių akių, kurios nelinkusios toleruoti „žolės“ rūkorių seansų. Šilutės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus tyrėja S. M., dirbusi kartu su vyr. patruliu O. N., gavo pranešimą iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojo, jog miškelyje netoli stovi sidabrinės spalvos automobilis, gal „Opel“ markės. Mašinoje du vyrai sukosi suktinę, tikriausiai trauks marichuaną, tai yra „žolę“.
Pranešimas iš dalies pasitvirtino. Atskubėję policijos pareigūnai rado K. B., sėdintį keleivio sėdynėje, o vairuotojo sėdynėje sėdėjo pastarojo draugas. Abu vyrai teigė draudžiamų daiktų neturintys, tačiau neseniai rūkė augalinės kilmės narkotinių medžiagų. Dalinės automobilio apžiūros metu kuprinėje, gulėjusioje ant priekinės sėdynės, rastas plastikinis smulkintuvas „Grinderis“, o jame aptikti du gabaliukai galimai augalinės kilmės narkotinės medžiagos. Taip pat mašinos priekinėse durelėse rastas metalinis prietaisas, matyt, skirtas rūkyti augalinės kilmės narkotinėms medžiagoms. K. B. nebeslėpė: narkotinės medžiagos bei prietaisas, skirtas joms rūkyti, priklauso jam.
„Žolės“ dūmelis – tiesiausias kelias į priklausomybę nuo kvaišalo
Kaltinamasis K. B. nuteistas baudžiamuoju įsakymu. Į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą sėdo spalio 25 dieną. Jo bylą išnagrinėjo teisėjas Robertas Povilaitis. K. B. pripažintas kaltu neteisėtai įgijęs ir laikęs nedidelį kiekį narkotinės medžiagos be tikslo jas platinti.
K. B. dėl padarytos nusikalstamos veikos labai gailėjosi, prisipažino visiškai kaltu. Teigė, kad Klaipėdoje iš nepažįstamo asmens už 10 eurų nusipirko sau parūkyti kanapių, susuktų į foliją. Kitą dieną, rugsėjo 9-ą, apie 20 valandą dalį kanapių įsidėjo į kuprinę, o dalį surūkė miškelyje. Vėliau, apie 22 val. 30 min., prie namų įsėdo į kaimyno automobilį „Opel Vectra“ pasišnekučiuoti. Netikėtai privažiavę policijos pareigūnai apžiūrėjo automobilį ir jo kuprinėje rado smulkintuvą su „žole“, tai yra kanapėmis. K. B. turėjo ir metalinę pypkę, skirtą traukti kanapių dūmą. Pričiuptas teigė nespėjęs pypkės panaudoti.
Kol kas galima manyti, kad jam sutrukdę policininkai giliau apsisvaiginti kvaišinančiu dūmeliu išgelbėjo rajono gyventoją nuo būsimos priklausomybės nuo narkotikų. Nors politikai liberalai Seime bandė prastumti pataisą dėl nedidelio kiekio narkotikų disponavimo be tikslo juos platinti dekriminalizavimo, kaip ES padarė 4 valstybės (Austrija, Portugalija, Ispanija, Estija), tačiau niekam ne paslaptis, kad būtent narkotikų vartojimas sukelia kitus nusikaltimus, net sunkius, nes nuo jų priklausomas žmogus viską padarys dėl trokštamos dozės.
Liudytojas nebuvo labai kalbus
Byloje liudijęs automobilio „Opel Vectra“ savininkas nebe viską prisiminė. Vieną rugsėjo dieną pamatęs pažįstamą K. B. su kuprine pamojęs šiam ateiti. Pastarasis atsisėdo į priekinę keleivio sėdynę. Kur pasidėjo kuprinę, vairuotojas neprisiminė. Lyg ir buvo iš kuprinės kažkokį daiktą ar daiktus išsiėmęs. Besėdint, besikalbant privažiavo policijos pareigūnai. Patikrinimo metu pareigūnai K. B. kuprinėje kažką rado, ką tiksliai – nežino, jam apie tai niekas nesakė. Į policininkų klausimą, ar jie rūkė „žolę“, atsakė rūkę. Liudytojas tvirtino rūkęs kanapes prieš tai dieną per išgertuves, tačiau kas pavaišino „žole“ neprisiminė. Automobilyje apie „žolę“ nekalbėję, mašinoje kanapių nerūkę. Jei pas K. B. rado „žolės“, liudytojas teigė nieko apie tai nežinantis. K. B. jam apie „žolę“ nieko nepasakojo, jos neparodė.
K. B. prisipažino padaręs jam inkriminuotą tyčinį baudžiamąjį nusižengimą, susijusį su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, nuoširdžiai dėl to gailėjosi. Šios aplinkybės lengvino jo baudžiamąją atsakomybę, o atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta. Už tai pelnė viešuosius darbus pusmečiui, tačiau ši bausmė sumažinta vienu trečdaliu: skirti viešieji darbai keturiems mėnesiams, įpareigojant neatlygintinai dirbti po 20 valandų per mėnesį visuomenės labui. Metalinė pypkė ir dėžutė-smulkintuvas paimti iš automobilio „Opel Vectra“, saugomi Tauragės AVPK, sunaikintini.
Jaunimo interesų akiračio galvosūkių sopuliai...
Teisėsaugininkai, kovojantys su nelegaliu narkotikų verslu, lengviau ir greičiau į kaltinamųjų suolą pasodina kvaišalo pirkėją – viršūnėlę, nei tiekėją – šaknelę, neretai liekančią toliau bujoti šešėlyje. Žinoma, pritveria ir narkotinių medžiagų susivienijimus, bet rečiau. Kaip iškvosti eilinį „žolės“ rūkorių ir su jo pagalba sučiupti narkotinių ar psichotropinių nuodingų medžiagų pardavėją? Sunku patikėti, kad pilietis, įjunkęs į lengvų narkotikų vartojimą, nežinotų, kur anų gauti.
Suprantama, egzistuoja nebylus susitarimas neišduoti, apsimesti nežiniuku. O kaip kitaip? Ilgaliežuvis tarp narkomanų taptų atstumtuoju, gal rizikuotų sulaukti net fizinio atgrasymo. Pasitikėjimas vertinamas ir nusikaltėlių pasaulyje. Beje, rūpestį kėlė vykusi vieša diskusija TV kanaluose dėl nedidelio kiekio lengvų narkotinių medžiagų asmeniniam vartojimui dekriminalizavimo, tai yra vietoje baudžiamojo persekiojimo taikyti administracinę atsakomybę. Buvęs „valstiečių“ vyriausybės sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tame įžvelgė tik didesnį pavojų jaunam žmogui tapti priklausomu nuo kvaišalo.
Jei tokia įstatymų pataisa būtų prastumta, reikia manyti narkotikų pardavėjai imtų veikti dar drąsiau. Šiandien galiojantis BK 259 straipsnis (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti) nėra per griežtas ar nežmoniškas. Teismai, nagrinėjantys šias bylas, atsižvelgia į įvairiausias situacijas, nusikaltimo aplinkybes. Ypač tarp jaunimo populiarėjantys narkotikai verčia susimąstyti, kodėl taip vyksta. Priklausomybė nuo narkotikų – liga. Deja, ne visi tai laiku supranta, todėl ir nelinkę gydytis. O uždelsę nebegali atsispirti troškimui svaigintis. Į tą liūną gali vesti socialinė atskirtis, moralinis nuosmukis, paviršutiniai interesai, lengvatikystė, smalsumas, kai gyvenimo prasmė matoma vien ieškant malonių pojūčių, apsvaigimo.
Nemažai vaikinų ir merginų, net paauglių, kurių interesų ratą sudaro šiuolaikinės mados skersvėjai, labiau lenkiantys į malonumų industriją nei prie knygos ar darbo, pasiduoda tai tėkmei beveik automatiškai. Visiems yra apie ką pagalvoti, kaip išvengti slidžių pomėgių, atrasti tikrąjį pašaukimą.