Tilžės akto dienos paminėjimas Bitėnuose
Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje tęsiama tradicija Mažosios Lietuvos Tautinės Tarybos pareiškimo, labiau žinomo Tilžės akto pavadinimu, pasirašymo dieną – lapkričio 30-ąją – minėti Bitėnuose.
1918 metais buvo išsakytas Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjų noras, kad Mažoji Lietuva būtų prijungta prie Didžiosios Lietuvos. Martynas Jankus buvo vienas iš dvidešimt keturių Tilžės akto signatarų, pasirašiusių šį dokumentą. Tad muziejaus veikla tiesiogiai siejasi su šio istorinio įvykio tyrinėjimu ir sklaida. Juolab, kad vos už keliasdešimt kilometrų nuo Bitėnų nutolusioje Tilžėje ir buvo pasirašytas šis dokumentas.
Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, atsižvelgdamas į Lietuvos epidemiologinę situaciją ir Covid-19 viruso plitimą, nusprendė į renginį sukviesti tik kviestinius svečius ir taip riboti renginio dalyvių skaičių.
Tad antradienio pavakarę Bitėnuose, atstatytoje Martyno Jankaus sodybos klėtyje, paminėti šią ypatingą datą susirinko muziejaus bičiuliai. Minėjimas, susirinkusiems susėdus jaukioje edukacinio centro salėje, prasidėjo Martyno Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės sveikinimu. Ji pasidžiaugė, kad šie metai muziejui ypatingi. Šiemet muziejus mini veiklos 40-metį, tad šia proga buvo sukurta paroda „Metai, darbai, veidai“, kurią muziejaus direktorė ir pristatė renginio svečiams. Ši paroda pirmą kartą visuomenei pristatyta „Sueigos pas Martyną Jankų“ metu, kartu su VU prof. akad. Domo Kauno išleista monografija „Martynas Jankus tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ . Paroda jau spėjo pabuvoti LR Seime, o gruodžio 9 d. keliaus į Vytauto Didžiojo karo muziejų Kaune. Ypatinga žinia, džiaugėsi muziejaus direktorė, kad suvienijus Martyno Jankaus sodybos dalį ir paskelbus sodybą valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, atsirado galimybė atstatyti sodybos daržinę. Jau pateikta paraiška daržinės atstatymo darbams, tad šiuo metu laukiama komisijos vertinimo finansavimui gauti.
Kitoje šio renginio dalyje svečių laukė parodos „Praeities ženklai“ pristatymas, kurią taip pat pristatė muziejaus direktorė L. Burzdžiuvienė. Muziejaus fondus kasmet papildo šimtai eksponatų, kurie neretai, laukdami savo valandos, atgula į saugyklas ilgiems metams. Tad renginio dalyviai turėjo unikalią progą pamatyti įdomiausius ir vertingiausius muziejaus eksponatus, sukauptus per paskutinius dvejus metus. Ypač turtingą muziejui fondą, net 662 eksponatus, yra padovanojusi nuolatinė muziejaus mecenatė, Švedijoje gyvenanti Marina Kulčinskaja. Ji pasaulio internetiniuose aukcionuose perka su Mažosios Lietuvos istorija susijusius retus eksponatus, kuriuos vėliau dovanoja muziejams. Ir šios ypatingos dienos proga M. Kulčinskaja specialiai iš Švedijos atvyko į Bitėnus, kad galėtų perduoti muziejui pluoštą naujų fotografijų, atvirlaiškių, atvirukų, susijusių su mūsų krašto istorija ir asmenybėmis. Paklausta, kodėl taip nesavanaudiškai elgiasi, M. Kulčinskaja sakė, kad mylinti Lietuvą ir jos dalį Mažąją Lietuvą, tad kultūrai padeda kaip galinti.
Baigdama parodos pristatymą, muziejaus direktorė nuoširdžiai padėkojo visiems, dovanojusiems eksponatus per 2020–2021-uosius metus.
Renginį, skirtą Tilžės akto dienai paminėti, užbaigė jaukus pasisėdėjimas ir tylūs pašnekesiai prie arbatos puodelio, degant pirmajai advento žvakelei.