Gardamiškės įveikė tai, kas atrodė sudėtinga

2021-12-17, Virginija Langienė, Gardamo filialo bibliotekininkė
Susirinkusias edukacinės popietės dalyves domino žemaitiškos vytinės juostos. Autorės nuotr.
Susirinkusias edukacinės popietės dalyves domino žemaitiškos vytinės juostos. Autorės nuotr.
Gruodžio 3 dieną F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Gardamo filiale vyko edukacinė vytinių juostų audimo pamokėlė. Vytines juostas austi mokė Žemaičių krašto darbuotojos etnografė-vadybininkė Adma  Baltutienė ir Viktorija Jurkšaitienė.

Edukacinės popietės pradžioje Adma  Baltutienė papasakojo apie  vytines juostas. Juostų likučių galima rasti net XIV a. kapavietėse. Juostos vienas iš seniausių tradicinių audimų, tautinio kostiumo dalis, puošybos  elementas. Susirinkusias edukacinės popietės dalyves domino žemaitiškos vytinės juostos. Viktorija Jurkšaitienė su malonumu papasakojo apie žemaičių kraštui būdingas tamsias  spalvas ir raštus. Gaila, tačiau žemaičių tautiniame kostiume juostų  puošybos elementų išliko mažiausiai.

Edukacinės pamokėlės vedėjos atsivežė reikalingas priemones vytinių juostų audimui. Nuo teorijos - prie praktikos. Pradžioje edukacinės pamokėlės dalyvės mokėsi, kaip reikia susiverti siūlus ant specialių kaladėlių, o jau suvėrus siūlus įdomiausia dalis, kaip visa tai daroma.

Viskas atrodo labai sudėtinga. Bet padedant edukacinės popietės mokytojoms prasideda darbas, viena suvertų siūlų dalis rišama prie liemens, o kita - prie kažko tai stabilaus. Verčiant kaladėles specialiu kampu į atsiradusį tarpą tarp siūlų veriamas kitas siūlas. Taip žingsnis po žingsnio kaladėlių pagalba siūlai tampa vytine juosta.

Edukacinės popietės dalyvės padėkojo edukacinės popietės mokytojoms už įgytas žinias, o ypač už praktinį užsiėmimą. Visuomet įdomu ir smalsu prisiliesti ir išmokti kažko naujo, ypač jai tai liečia senąsias lietuvių audimo tradicijas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!