Bokštas ant mokyklos stogo – atskleistos naujos detalės

2021-12-20, Dobilas SINKEVIČIUS

Dėl bokšto ant Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos stogo pradėjo aiškėti naujos detalės – pasirodo, šis telekomunikacijų statinys yra veikiantis bei priklauso UAB „Bitė Lietuva“ grupei. Tokio objekto eksploatacijai, kaip ir rašėme ankstesniame numeryje, reikalingas specialus sutikimas bei apsunkinta procedūra.

Ši tvarka nustatyta dar 2010 metais, kai Seime buvo priimtas įstatymas, jog telekomunikacijų bokštai ant ugdymo įstaigų stogų galimi tik gavus mokyklos tarybos pritarimą. Tais pačiais metais Sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino higienos normas, kad įstatymas būtų lengviau taikomas, todėl pradėta masiškai demontuoti ryšių antenas nuo ugdymo įstaigų stogų.

Ant Algimanto Mackaus gimnazijos stogo telekomunikacijų objektas yra veikiantis nuo pat jo įrengimo datos – 2011-ųjų. Reikalingi leidimai buvo suderinti su steigėju – Pagėgių savivaldybės administracija.

„Tuo metu, kai bokštas buvo statomas, jo įrengimas tikrai buvo suderintas su steigėju ir visi leidimai gauti. Šiuo metu keičiasi statinio savininkai, todėl mokyklos administracija yra nusiuntusi raštus dėl tolesnio bokšto likimo“, – teigė gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Stasys Zakaras

Už bokšto eksploataciją gaunami pinigai

Pakalbintas mokyklos atstovas patvirtino, kad pasipiktinimą visuomenėje keliantis statinys ant mokyklos stogo stovi ne už ačiū. „Besąlygiškai, dykai tikrai niekas neduos. Pinigai nėra labai dideli, tačiau aplinkai prižiūrėti ypač kriziniame laikotarpyje yra paspirtis. Kiekvieną ketvirtį yra mokama už nuomą, taip pat sumokama už elektrą. Pinigai iš pradžių nueina į bendrą savivaldybės sąskaitą, o paskui perskirstomi mums“, – patvirtino gimnazijos atstovas.

Klausimas dėl likvidavimo

„Šilokarčemai“ pasiteiravus dėl bokšto ateities, pavaduotojas ūkio reikalams neslėpė – visuomenei ryšių bokštai kelia didelį susirūpinimą. „Yra išsiųstas raštas dėl tolesnių nuomos sąlygų, gimnazijos iniciatyva dar prieš kurį laiką. Dabar, iškilus šiam bendruomenės susirūpinimui, tolesnė kalba ir svarstymai vyksta dėl objekto likvidavimo apskritai“, – patvirtino S. Zakaras.

Pinigai ar sveikata?

Pradinuko mama Dovilė (redakcijai tikrasis vardas yra žinomas) nemano, kad idėja aukoti vaikų ir darbuotojų sveikatą vardan pinigų yra toleruotina. „Aš suprantu, kad pinigų niekada nebūna per daug, bet supraskime, jog niekada jų ir nebus gana. Jei tas bokštas nors kiek papildomai kenkia sveikatai, tai ta kaina yra per didelė ir jokie pinigai to neatpirks. Mes ir taip gyvename nesveikoje aplinkoje, pažiūrėkime į maisto produktų sudėtį, miestuose esantį smogą... Ačiū Dievui, Pagėgiuose eismas mažesnis, tempas ramesnis, bet kažkodėl apkrauname visą miestą bokštais, skleidžiančiais bangas. Juk patys sau kenkiame, o kalba dabar eina ir apie vaikus, ir apie mokytojus, kurie daugelį metų dirba tame pastate. Manau, tikrai reikia Pagėgius išvalyti nuo tokių bokštų, ypač centre. Turime aplinkui daug žemių, laukų, atstumai nėra dideli, esame ne didmiestis ir tikrai, mano nuomone, galime išvengti tokių statinių centre nenukenčiant ryšiams. Ir apskritai mes vėl kalbame apie savivaldybės vadovus, juk nei mero, nei administracijos direktoriaus, o tuo labiau vicemero vaikai nesimoko šioje Pagėgių gimnazijoje. Žinau, kad jie netgi negyvena Pagėgiuose, todėl tas klausimas jiems ir nerūpi“, – išdėstė mokyklos bendruomenės narė.

„Šilokarčema“ primena

2014 m. Japonijoje atliktame nepriklausomame mobiliojo ryšio bokšto tyrime buvo apžvelgtas 1998–2009 m. kondominiumo komplekse gyvenančių gyventojų poveikis sveikatai, atkreipiant dėmesį į sveikatos simptomus prieš pastatant mobiliojo ryšio bokštus, veikiant mobiliojo ryšio bokštams ir nuėmus skirtingas antenas nuo stogų. Jie nustatė reikšmingą simptomų išsivystymą pastačius mobiliojo ryšio bokštus ir žymiai sumažėjusius simptomus pašalinus juos. Dažniausi simptomai buvo nuovargis, motyvacijos praradimas, galvos skausmai, akių skausmas, pablogėjęs regėjimas, miego sutrikimai, galvos svaigimas, nervingumas, greitas karščio kilimas, raumenų skausmai ir kraujavimas iš nosies.

Dar daugiau klausimų užduoda kitas mokslinis tyrimas, kurio metu buvo tiriamas vėžio dažnis palyginti su atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų mažuose Izraelio miesteliuose. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad sergančių vėžiu atvejų, gyvenant iki 350 metrų atstumu nuo mobiliojo ryšio bokštų, kasmet buvo 129 atvejai 10 tūkst. žmonių, palyginti su 16-31 atvejų 10 tūkst. žmonių, kai buvo gyvenama toliau nei 350 metrų nuo mobiliojo ryšio bokštų.


Straipsnio komentarai

įdomu2021-12-21
kur randasi geležinkelio stoties grindinio akmenys...užteršti ale radiacija? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vietinis2021-12-21
Parašų rinkėjai mato tik kariuomenės teritorijoje esančius bokštus, o ant mokyklų nemato, nes niekas nedavė komandos ant tokių pulti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ar tikrai taip2021-12-20
Autoriau, pasidomėk konkrečiai to bokšto atsiradimu ir jo aplinkybėmis ir tada tikrai pagalvosi, ar verta veltis savo straipsniais į diskusijas. Galvoju, kad kažkam gali tai nepatikti.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kaip čia2021-12-20
Tai ar parašų rinkėjas tos antenos nemato o gal atkatą už jį gavo ir negi dabar prisipažinsi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka