Vietoje fejerverkų revolverio šūviai
Naujuosius metus, ar tai būtų pasauliniai, ar Kinijos, kuriuos ten švenčia vasario 1-ąją, vienas „kietas“ šilutiškis prisimins tikrai ilgai. Jam „fejerverkų“ leidimas iš tikro revolverio kainavo baudžiamąją bylą ir teistumą visam gyvenimui.
Nusipirko parduotuvėje „Medžioklis“
Šilutiškis R. B. – vedęs, bedarbis, iki šiol neteistas, turintis tik pagrindinį išsilavinimą – šįkart buvo kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso 253 straipsnio 1 dalį „Neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis“.
IĮ parduotuvėje „Medžioklis“ J. G. įgijo pramoninės gamybos 9 mm kalibro signalinį revolverį „Olympic 38“, kuris yra „C“ kategorijos šaunamasis ginklas, o taip pat septynis pramoninės gamybos 9 mm kalibro centrinio įskėlimo šovinius su guminiu šratu, kurie yra šaudmenys, skirti „C“ kategorijos šaunamiesiems ginklams, ir minėtą šaunamąjį ginklą bei šaudmenis neturėdamas leidimo neteisėtai laikė savo gyvenamajame name, kol juos, neteisėtai laikomus, kratos metu paėmė policijos pareigūnai.
R. B. dėl pareikšto kaltinimo kaltu prisipažino visiškai ir paaiškino, kad Šilutės mieste, Dariaus ir Girėno gatvėje esančioje ginklų parduotuvėje, nusipirko 9 mm kalibro signalinį revolverį „Olympic 38“ ir septynis 9 mm kalibro šovinius. Už revolverį ir šovinius tuomet sumokėjo 380 litų. Tuo metu nei įgyjant minėtą revolverį, nei įgyjant šovinius leidimo nereikėjo. Pirkimo kvito neišsaugojo ir jo pateikti negalėjo. Ginklą ir šovinius pirko savigynai. Po kurio laiko jis iš minėtos parduotuvės nusipirko dar apie dešimt 9 mm kalibro dujinių šovinių.
Tuos 10 dujinių šovinių jis savo sodyboje per dvejus metus, švęsdamas naujuosius metus, iššaudė vietoje fejerverkų. Vieną dujinio šovinio tūtelę jis parsinešė namo ir ją pasidėjo prie kitų šovinių, kurie buvo su guminiu šratu. Vėliau šiuos šovinius ir tą dujinio šovinio tūtelę surado ir paėmė policijos pareigūnai. Praėjus daug metų nuo revolverio ir šovinių su guminiu šratu įsigijimo, jis sužinojo, kad įsigaliojo įstatymas, pagal kurį minėto ginklo ir šaudmenų laikymui yra reikalingas leidimas. Galimai minėtas įstatymas įsigaliojo 2014 m. liepos 1 dieną.
Nerado tinkamo policininko
Vieną kartą jis buvo nuvykęs į policiją dėl ginklo ir šaudmenų įteisinimo, tačiau tąkart nepavyko „prieiti prie reikiamo pareigūno ir išsiimti leidimo“. Vėliau jis į policiją nesikreipė ir ginklui bei šoviniams laikyti leidimo neišsiėmė. Tuos septynis 9 mm kalibro šovinius ir minėtą revolverį laikė savo namuose, kol juos surado ir paėmė policijos pareigūnai.
Be kaltinamojo R. B. visiško prisipažinimo jo kaltumas buvo grindžiamas ir kitais įrodymais.
Tauragės apskrities VPK Šilutės rajono PK veiklos skyriaus tyrėjo P. E. tarnybiniame pranešime nurodyta, kad Šilutės rajono PK buvo gauta informacija apie tai, kad R. B. disponuoja šaunamuoju ginklu. Remiantis šia informacija buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos BK 253 straipsnio 1 dalyje.
Kratos ir tyrimai įrodė kaltę
Buvo atlikta neatidėliotina krata R. B. gyvenamajame name. Kratos metu R. B. pareigūnams pateikė revolverį „Olympic 38“ ir aštuonis 9 mm kalibro šovinius. Atliktos kratos teisėtumą patvirtino Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų ikiteisminio tyrimo teisėjas Robertas Povilaitis.
Klaipėdos apskrities VPK kriminalistinių tyrimų tarnybos kriminalistinio aptarnavimo poskyrio specialisto išvadoje nurodyta, kad tirti pateiktas revolveris yra pramoninės gamybos 9 mm kalibro signalinis revolveris „Olympic 38“, skirtas šaudyti 9 mm kalibro centrinio įskėlimo, revolveriams skirtais garsiniais (signaliniais) šoviniais. Revolveris yra „C“ kategorijos šaunamasis ginklas ir šaudyti tinkamas.
Teismas konstatavo, kad baudžiamojoje byloje yra pakankamai surinkta įrodymų, kurie leidžia tiksliai nustatyti visas į įrodinėjimo dalyką įeinančias aplinkybes ir padaryti neabejotiną išvadą, kad kaltinamasis R. B. padarė jam inkriminuotą nusikalstamą veiką. Vyriškis pripažino padaręs nusikaltimą. Jo parodymus patvirtino ir papildė nuoseklūs, tarpusavyje neprieštaringi baudžiamajame įsakyme aptarti įrodymų šaltiniai.
R. B. atsakomybę lengvinanti aplinkybė tokia, kad jis prisipažino padaręs baudžiamojo įstatymo numatytą veiką ir nuoširdžiai gailėjosi, o atsakomybę sunkinančių aplinkybių nebuvo nustatyta.
Liks prisiminimas visam gyvenimui
Teisėjas Michail Volčkov nusprendė pripažinti R. B. kaltu ir paskyrė jam 60 parų arešto bausmę. Vadovaudamasis atitinkamu BK straipsniu, paskirtą bausmę sumažino vienu trečdaliu ir nustatė 40 parų arešto bausmę. Bet jos vykdymą atidėjo šešiems mėnesiams, paskiriant jam intensyvią priežiūrą, įpareigojant dėvėti elektroninį stebėjimo įtaisą ir nuo 23 iki 6 val. neišeiti iš namų, jei tai nesusiję su darbu, mokymusi ar lankymusi gydymo įstaigose. R. B. taip pat įpareigotas bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.
Nuspręsta daiktus, turėjusius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, revolverį bei šovinius, kurie buvo nusikalstamos veikos padarymo priemonė ir saugoti Tauragės apskrities VPK, sunaikinti tokiam turtui sunaikinti nustatyta tvarka.
Teismo baudžiamasis įsakymas jau įsiteisėjo ir yra nebeskundžiamas.