Macikų lagerio aukos vėl vandens nelaisvėje
II pasaulinio karo ir stalinistinio režimų aukos vėl nelaisvėje. Jas šį kartą įkalino išsilieję Šyšos vandenys.
„Šilutės kraštas, kur vanduo ir žmonės kuria veržlų gyvenimą“ – tokiu šūkiu pasitinka lankytojus Šilutės rajono savivaldybės oficialus interneto puslapis. O taip! Gyvenimas Šilutėje versmėmis trykšta. Dar prieš gerą pusmetį naujoje Macikų lagerio aukų perlaidojimo vietoje pasirodęs vanduo ne juokais sukiršino vietos politikus, kurie savo santykius aiškinosi Etikos komisijos posėdžiuose. Tačiau vandeniui dėl to nė motais ir aukų palaikai vėl mirksta vandenyje.
Kaltino dėl netinkamos vietos
Praėjusių metų pavasarį spaudoje pasirodžiusi informacija apie palaikus, palaidotus pelkėtoje dauboje, sukėlė aistras ir įkaitino politinį klimatą kone iki raudonumo. Šilutės rajono savivaldybės tarybos narė Sandra Tamašauskienė apkaltino politiką, dabartinį mero pavaduotoją Sigitą Šeputį netinkamai parinkus aukų perlaidojimo vietą.
„Apmaudu, bet panašu, kad suradus bet kur ir bet kaip užkastus lagerio aukų palaikus ir vėl bus išniekinti jų kauleliai - perlaidojimo vietoje telkšo pelkė. Laikinai einantis Šilutės mero pareigas S. Šeputis neigia, kad perlaidojimo vieta galimai parinkta netinkama. Kur jam, vargšeliui, dingti, juk jis vadovas tos komisijos, kuri suguldė kaulelius į žliugsinčią vietą“, – savo socialinio tinklo paskyroje teigė politikė.
Kratėsi atsakomybės
Įsižeidęs dėl nepagrįstų kaltinimų S. Šeputis kreipėsi į Etikos komisiją dėl konservatorės elgesio.
„Aš manau, kad teisybė turi būti išgirsta ir kaltinimai, mesti man, kad kažką dariau blogai, na, įžeidė mane kaip žmogų“, – teigė mero pavaduotojas. Jis gynė save ir įrodinėdamas, kad sprendimą priėmė komisija, kurios vadovu jis nebuvo. Pasak politiko, sklypą 2018 metų vasario 7 dieną parinko komisija, vadovaujama Virgilijaus Pozingio. Būtent jo vadovaujama komisija ir nusprendė palaikų perlaidojimui panaudoti apie hektarą laisvos valstybinės žemės šalia esančių Macikų lagerio kapinaičių.
„Kad mes sumetėme tuos kaulelius į vandenį, tai yra briedas“, – piktinosi S. Šputis Etikos komisijos posėdžio metu. Gindamas save jis pateikė oficialius duomenis:
„Potvynis buvo paskutinis tame lauke 2007 metų spalio mėnesį. Yra atsakymas iš Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos. Aukščiausias vandens lygis Šyšos upėje nuo 2006 iki 2021 metų buvo fiksuotas 2007 metų spalio 7 dieną ir siekė 5,79 m. Sklypo altitudė yra 5 metrai. Vanduo patenka į sklypą, kai jo lygis viršija 5 metrus. 2021 metais lygis siekė 3,69 m.“
Konservatorė išteisinta
Šilutės rajono savivaldybės Etikos komisija, vadovaujama Tarybos nario Algirdo Gečo, nusprendė, kad S. Tamašauskienė pažeidė Politiko etikos kodeksą. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) toliau aiškinosi situaciją ir tyrė apskųstą nepalankų verdiktą konservatorės atžvilgiu. VTEK konstatavo, kad Tarybos narė buvo be pagrindo apkaltinta pažeidus LR valstybės politiko elgesio kodekse pagarbos žmogui ir valstybei, sąžiningumo, padorumo bei atsakomybės principus.
O kapavietė vis skęsta
Nuo to laiko nemažai nutekėjo vandens Šyšos upėje. Ir gamtai visiškai nė motais politikų rietenos, kaltinimai ir išteisinimai. Šiemet gamta pateikė savo siurprizų ankstyvu potvyniu ir kritulių gausa. Tik rusniškiai gali džiaugtis naująja estakada, kuri išties palengvina jų gyvenimą. Daugiausia pagyrų dėl to sulaukia ekspremjeras Saulius Skvernelis, pasigirsta balsų jo vardu pavadinti šį statinį.
Net neabejoju, kad ateinančiuose Savivaldos rinkimuose dar ne kartą girdėsime ditirambų šiam politikui ir prie jo partijos prisijungusiems vietos politikams. Ir visai kitokia situacija su vandens veržlumu ir proveržiais Macikuose. Deja, ten lagerių aukų palaikai, nors ir gražiai, su pagarba perlaidoti, dabar akivaizdžiai yra užlieti išsiliejusios Šyšos vandenimis. Gamta tarsi pati paneigia teiginį, kad kapavietės vieta nėra užliejama potvynio vandens. Ir tai daro su didžiuliu nuoširdumu...
Bet gal tikrai kažkas nenumatyta ir neapskaičiuota, pasirenkant kapavietę?