Asmenybių tipai - kas jiems būdinga ir kokį karjeros kelią rinktis?

2022-02-24, Pranešimas spaudai

Turbūt daugumai girdėtos sąvokos - ekstraversija ir intraversija. Šie asmenybės tipai neretai apibūdinami kaip visiškos priešingybės. Kokios savybės būdingos abiems tipams ir koks karjeros kelias būtų palankiausias?

 

Intravertiškumas

Šie žmonės nelabai mėgsta būti dėmesio centre. Jei būtų liepta rinktis - likti namuose ir žiūrėti mylimą serialą ar keliauti į vakarėlį, kuriame bus daug nepažįstamų žmonių, tikras intravertas nesuabejojęs rinktųsi pirmąjį variantą. Tokios asmenybės yra gana ramios, linkusios į apmąstymus ir savirefleksiją, jie gali greitai susidaryti įspūdį apie aplinkinius. Intravertų draugų ratas nėra didelis - jie vadovaujasi taisykle, kad mažiau yra daugiau. Laikas su savimi yra pats svarbiausias, kitų kompanija netgi gali išvarginti. Šie žmonės atrodo labai uždari, nėra linkę daug kalbėti, tačiau artimieji supranta, kad tai - puikaus klausytojo ir patarėjo požymis.
 

Karjera

Natūralu, kad darbas grupėje šių žmonių nežavi, tad tokios profesijos, kuomet esate atsakingi patys už save, yra idealiausios. Galimi variantai: programuotojas, rašytojas, grafikos dizaineris, vertėjas, buhalteris ar net socialinių tinklų moderatorius.

 

Ekstravertiškumas

Neretai šie žmonės yra labai motyvuoti, stengiasi į visas situacijas žiūrėti pozityviai. Jiems kitų dėmesys - vienas geriausių varikliukų veikti. Užkalbinti nepažįstamą žmogų - vieni juokai. Visgi, kartais jie gali būti gana naivūs, kadangi jie pasižymi ne tokia aukšta intuicija kaip intravertai. Ekstravertams patinka ilgai diskutuoti, ieškoti unikalių sprendimo būdų, jiems sunku išbūti vieniems, todėl jie turi didelį būrį draugų ir pažįstamų. Tai - be galo atviri individai, kurie sugeba išsisukti iš daug nemalonių situacijų ir nejaučia daug nerimo dėl praeities. Kartais jiems gali būti sunku užmegzti ilgalaikius gilius santykius vien dėl to, nes jiems būdingas greitas gyvenimo tempas.

 

Karjera

Kadangi ekstravertams būdingi nepriekaištingi socialiniai įgūdžiai, logiška, kad jų darbo perspektyva yra smarkiai paremta galimybe komunikuoti. Galimi profesijų variantai: nekilnojamo turto agentas, renginių organizatorius, aktorius, politologas, vadybininkas ir verslininkas. 

 

Ką daryti, jei netinka nei vienas apibūdinimas?

Reikia atminti, kad intraversija ir ekstraversija nėra šimtaprocentinė. Gali būti taip, kad tiesiog esame labiau linkę į kažkurią pusę, bet to tvirtai nejaučiame, nes turime ir kito tipo savybių.  Vis dažniau sutinkama sąvoka - ambiversija. Žmonės ambivertai yra intravertiškų ir ekstravertiškų savybių derinys, o jiems tinkančios profesijos yra tos, kurios kombinuoja grupinį darbą su asmeninėmis užduotimis. Kodėl tai svarbu? Iš tiesų, asmenybių tipai darosi vis populiaresnis kriterijus personalo atrankoje - pavyzdžiui, “Indigroup” ieško ne tik kompetentingų, bet ir prie kompanijos klimato prisitaikančių kandidatų. Taip tiek įmonės, tiek patys darbuotojai būna labiau patenkinti savo darbu ir karjeros perspektyvomis.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!