Stoniškių Užgavėnėse įpareigojimas Morei: „Karui – ne!“.
„Tautos tradicijos yra gyvos ir kintančios. Todėl nenuostabu, kad tam tikrais atvejais ji turi sureaguoti bei prisitaikyti prie laikmečio”, – teigia Klaipėdos etnokultūros centro bendruomenė, šių metų Užgavėnes pavadinusi „Sustingusiomis Užgavėnėmis“. Lietuvos miestuose vyksta solidarumo su Ukraina akcijos „Laisvė šviečia“, o stoniškiečiai pirmieji Pagėgių savivaldybėje susirinko švęsti Užgavėnes. Tiesa, šį kartą kitaip...
Sekmadienio popietė tapo šiltu kaimynų, bičiulių, bendraminčių suėjimu, kuris buvo skirtas ne tik Užgavėnių suėjimui, bet ir palaikyti šiuo metu karo niokojamą Ukrainos tautą.
„Šiandien triukšmaudami, besilaistydami vandeniu, žaisdami ir linksmindamiesi turėjome iš kiemo varyti žiemą - deginti Morę, o Kanapinis turėjo nugalėti Lašininį. Tačiau, žiema, tarsi nujausdama, pati išėjo.
Triukšmas... Jo yra, tik jis toli gražu ne malonus, ne linksmas, o keliantis siaubą, siejantis baimę, žadinantis neviltį... Ukrainoje, Europos valstybėje, liejasi kraujas, bet ne vanduo...
Šiandien laisvasis pasaulis kitoks. Europa, daugiau nei 75-erius metus nemačiusi karo, tapo jo liudininke. Stoniškių žmonės širdimis šiandien su ukrainiečių tauta, ginančia kiekvieną savosios žemės pėdą“, - šventę pradėjo vedėjos Milda Jašinskaitė-Jasevičienė ir Svetlana Jašinskienė.
Vilties takai iš degančių žvakių, taikos laiškai, palaikymo laužai... Visos priemonės skirtos Ukrainai ir jos žmonėms. O mažieji Stoniškių gyventojai tapė taikos plakatus. Skambėjo patriotinius jausmus žadinančios dainos, griežė armonika, bandonija, plevėsavo Ukrainos vėliava.
Pagėgių savivaldybė, kaip ir visa Lietuva, išreiškė užuojautą Ukrainos tautai ir Pagėgių savivaldybės interneto puslapyje paskelbė informaciją, kaip kiekvienas galime prisidėti paremdami Ukrainos tautą. Šią informaciją renginyje paviešino ir Stoniškių bendruomenė.
Stoniškių gyventojus ir atvykusius svečius sveikino pagrindinė šventės sumanytoja ir organizatorė Daiva Bučinskienė, Pagėgių Šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas Kazys Žutautas ir kiti svečiai.
Kaip gi Užgavėnės be gausaus stalo: kvepėjo gardžiausi blynai, kepami Plaškių užkardos pasieniečų, troškinys, šiupinys, sūriai, pyragai... Taip ir turi būti per Užgavėnes – valgyti reikia ne mažiau 12 kartų. Ir kaip senoliai sakė, pilvas tądien turi būti kietesnis už kaktą, nes kitą dieną - Pelenų dieną - galima valgyti tik tai, kas likę tarp dantų.
Sotūs, geltoni, apvalūs blynai tikrai priminė skaisčią, šiltą sugrįžtančią saulę.
Rateliams, linksmybėms tikrai nuotaika ne ta, bet laužas – vienybės simbolis - ir Užgavėnių šventėje atliko savo vaidmenį: ne tik suvienijo bendrai dainai, bet ir gražuolę Morę supleškino. Ne daug šiai gražuolei kliuvo dėmesio, nors ji - pagrindinis Užgavėnių personažas, simbolizuojantis besitraukiančią žiemą ir greitai ateisiantį pavasarį. Stoniškių žmonės Morei dar ir įpareigojimų davė: į aukštybes su rūkstančiu dūmeliu ši nunešė didžiausią visų norą, užrašytą svajonę „Karui – ne!“.
Stoniškių bendruomenės pirmininkė D. Bučinskienė dėkojo padėjusiems suorganizuoti šventę, atėjusiems, buvusiems kartu šią neeilinę dieną.
„Pabūkime ir dėkokime likimui, kad galime pabūti, pabendrauti. Kas minutę, kas akimirką galvokime tik apie taiką, gerus dalykus. Daug gali žmogaus energija. Neabejokite tuo“, - sakė D. Bučinskienė.
Išsiskirstyta su viltimi, jog kitąmet ir vėl gros muzika, skambės nerūpestingas susirinkusiųjų juokas, o Kanapinis įveiks Lašininį – taip, kaip gėris visada nugali viską, kas bloga.