Kodėl naudinga gerti matcha arbatą?

2022-03-15, Pranešimas spaudai

Jau kalbėjome apie tai, kodėl naudinga gerti arbatą bei trumpai aptarėme įvairias jos rūšis bei kiekvienos iš jų naudą mūsų organizmui. Šį kartą susitelksime ties visame pasaulyje paskutiniu metu išpopuliarėjusia japoniška žaliosios arbatos rūšimi, kurios galite rasti ir mūsų tinklapyje DailySpoon.lt

 

Trumpa istorija

 

Manoma, kad žalioji arbata buvo pradėta auginti ir plėtoti Tangų dinastijos laikais (VII-X a.), kai arbata buvo renkama ir formuojama į arbatos plytas, kurios buvo skirtos laikyti ir efektyviai transportuoti ją dideliais atstumais. Iš pradžių arbata buvo ruošiama ją skrudinant ir smulkinant, po to gautus arbatos miltelius iškošdavo karštame vandenyje, pridedant druskos. Nuo šių ištakų procesas daug keitėsi, kol Song dinastijos laikais (X-XIII a.) išpopuliarėjo garuose virta žalioji arbata. XII a. antrojoje pusėje išpopuliarėjo metodas, kai iš garuose paruoštų džiovintų arbatos lapelių gaminami arbatos milteliai, o gėrimas ruošiamas plakant arbatos miltelius ir karštą vandenį dubenyje.

 

Matcha miltelių arbatos ruošimą ir vartojimą į ritualą pavertė zen budistai, kurie augino žaliosios arbatos augalą, vadinamą "sencha", augindami jį pavėsyje, taip maksimaliai padidindami žaliosios arbatos gydomąją naudą. Pradžioje augęs "sencha" augalas virto vadinamąja "tencha", kuri yra šio labai gerbiamo ir kruopščiai auginamo pavėsyje auginamo žaliosios arbatos augalo pagrindas. Zen budistai labai gerai žinojo šios žaliosios arbatos meditacinę naudą, kuri jiems padėjo susikaupti ir pagerino savijautą. Jie pastebėjo, kad gerdami šią arbatą prieš popietines meditacijas, jiems buvo lengviau susikaupti ir visą popietę išlaikyti tokį nuolatinės energijos lygį, kokio niekada anksčiau nebuvo patyrę. Ši ypatinga žalioji arbata ilgainiui tapo žinoma kaip šventyklos aukštųjų šventikų ceremonijų arbata. Net kariai, "šiogūnai", pastebėjo nepaprastą šios ceremonijų arbatos naudą, nes ji suteikdavo jiems papildomos tvarios energijos ir proto aštrumo. Kai tik būdavo įmanoma, tai buvo jų apeiginis gėrimas prieš einant į mūšį. 

 

Nemirtingųjų eliksyras

 

Zen budizmą, o kartu su juo ir kiniškus miltelių arbatos ruošimo metodus 1191 m. į Japoniją atvežė vienuolis Eisai. Jis  yra pasakęs, kad ši žaliosios arbatos rūšis  yra "nemirtingųjų eliksyras". Kinijoje miltelių pavidalo arbata pamažu buvo pamiršta, tačiau Japonijoje ji tebebuvo svarbus Zen vienuolynų elementas. Kartu su šia raida arbatos plantacijų savininkai Japonijoje toliau tobulino stipriausios ir terapiškai naudingiausios žaliosios arbatos gamybos procesą.

 

Ritualas, prieinamas visiems

 

Ši žaliosios arbatos rūšis buvo labai brangi ir buvo gaminama tik mažais kiekiais, todėl ją galėjo gerti tik šogūnai ir kilmingieji. Todėl plačioji visuomenė gėrė tik vadinamąją "Bancha" (Houjicha), kuri buvo rudos spalvos, daug kartesnė ir neturėjo tokios sodrios žalios spalvos. Sohenas Nagatani, ūkininkas, norėjo, kad ir paprasti Japonijos gyventojai turėtų galimybę gerti ne tik rudą, bet ir šią labai gerbiamą ceremoninę žaliąją arbatą. Tad 1738 m. Nagatani išrado žaliosios arbatos apdorojimo metodą "uji". Nagatani pradėjo mokyti ir kitus ūkininkus šio "uji" apdorojimo metodo paslapties, kuri turėjo didžiulį poveikį viso Kioto regiono Uji regiono plėtrai; ši labai gerbiama arbata tapo prieinama paprastiems žmonėms. Šis metodas vis dar praktikuojamas ir naudojamas šiandien, ir jis leido daug efektyviau gaminti šią ypatingą arbatą. Ceremonijų arbata, kurią gėrė tik šogūnai ir didikai, tapo prieinamesnė visuomenei. Iki šio novatoriško žaliosios  arbatos kūrimo proceso tik nedaugelis prekybininkų turėjo leidimą ją apdoroti ir gaminti.

 

Kaip išsirinkti geriausią?

 

Kadaise prabangos preke buvusios japonų žaliosios arbatos miltelių šiandien galime rasti visur: latte, leduose, kokteiliuose, desertuose ir pan. Matcha kaina, svyruojanti priklausomai nuo miltelių kokybės bei tiekėjo, taip pat tapo daug prieinamesne visiems. Matcha arbatą pirkti galite įvairiose sveiko maisto parduotuvėse ir netgi didžiuosiuose prekybos centruose. Kadangi šios arbatos rūšies tiekėjų yra išties nemažai, ypatingai prieš renkantis pirmą kartą gali kilti klausimų, į ką atsižvelgti prieš perkant šią arbatą. Norint būti tikriems, kad renkatės išties kokybišką produktą, reikėtų atsižvelgti į keletą dalykų.

 

Pirmiausia, kokybiška arbata turėtų būti ryškios, blizgios žalios spalvos. Neryškūs alyvuogių ar rudi atspalviai rodo mažą chlorofilo kiekį arba oksidaciją. Tuomet stenkitės užuosti miltelių kvapą: turėtumėte pajusti sodrų augalinį ir pušų aromatą su šokolado, riešutų ir grietinėlės užuominomis. Jei aromatas prislopintas, tikėtina, kad toks bus ir jos skonis. Konsistencija turėtų būti švelni, kaip kukurūzų krakmolo. Gumuliukų susidarymas yra normalus reiškinys - tai elektrostatinio krūvio, kuris susidaro maišant talpyklą transportavimo metu, rezultatas. Galiausiai, žinoma, tai skonio reikalas. Aukštos kokybės arbata yra intensyvi, su jaučiamu kartumu, saldumu ir umami. Ant liežuvio jaučiamas tirštumas ir sodrumas iš dalies priklauso nuo plakimo technikos, bet labiau nuo arbatos dalelių dydžio. Pabaigoje turėtų likti ryškus, žaliuojantis poskonis. 

 

Skiriasi nuo įprastos žaliosios arbatos

 

Geriant tradicinę žaliąją arbatą, į karštą vandenį sudedami arbatos lapeliai, o vėliau jie yra išmetami. Ruošiant matchą arbatą, geriami tikri lapeliai, kurie buvo smulkiai sumalti į miltelius ir paruošti į tirpalą, tradiciškai sumaišant maždaug arbatinį šaukštelį arbatos miltelių su trečdaliu puodelio karšto vandens (pašildyto iki mažiau nei iki virimo), kuris vėliau plakamas bambukiniu šepetėliu, kol susidaro putos. Taip pat, skirtingai nuo tradicinės žaliosios arbatos, skiriasi ir pats arbatos augalų auginimas bei apdorojimas. Prieš surenkant augalus, jie yra uždengiami šešėliniais audeklais. Tai skatina chlorofilo gamybą, taip atsiranda ir sodri žalia spalva bei ypatingas arbatos skonis. Arbatos lapeliai atrenkami rankomis, trumpai pavirinami garuose, kad būtų sustabdyta fermentacija, tada džiovinami ir brandinami šaltoje saugykloje - taip dar pagilinamas jų skonis. Išdžiovinti lapai akmenimis sumalami į smulkius miltelius.

 

Kodėl verta naudoti matcha miltelius?

 

Šios arbatos rūšies sudėtyje yra maistingųjų medžiagų iš viso arbatos lapo, todėl naudingų medžiagų kiekis yra didesnis nei paprastai žaliojoje arbatoje. Atlikti šios arbatos rūšies ir jos sudedamųjų dalių tyrimai atskleidė įvairiapusę naudą: ji gali padėti apsaugoti kepenis, skatinti širdies sveikatą ir net padėti numesti svorio. Arbata taip pat gausi katechinų - tai junginiai, kurie veikia kaip natūralūs antioksidantai.  EGCG yra galingas junginys, kuris gali būti naudingas sveikatai, nes mažina uždegimą, padeda numesti svorio ir užkerta kelią tam tikroms lėtinėms ligoms. EGCG, kaip antioksidantas, apsaugo ląsteles nuo žalos, susijusios su oksidaciniu stresu, ir slopina organizme susidarančių uždegimą skatinančių cheminių medžiagų aktyvumą.

 

DailySpoon rekomenduoja

 

Jei kyla klausimų, kaip paruošti šią žaliąją arbatą, pristatome du tradicinius arbatos gaminimo būdus: usucha - plona, putota, ir koicha - tiršta. Abiem būdais prieš ruošiant japonų ritualinę arbatą svarbu ją perkošti per smulkų sietelį, kad būtų išskaidyti visi sausi gumulėliai, dėl kurių ji gali tapti grūdėta.

 

Usucha

 

Gerai paruoštos usucha arbatos puodelio požymiai yra stabili puta su nedideliais burbuliukais; kreminė tekstūra; ryški spalva ir skonis. Įkaitinkite chawan arba platų arbatos dubenėlį verdančiu vandeniu; išpilkite vandenį ir nusausinkite chawan. Persijokite apie 2 g (2 chashaku šaukštelius arba apie 1 arbatinį šaukštelį) arbatos miltelių; užpilkite ⅓ puodelio 90°C vandens. Apie 20 sekundžių energingai plakite chasen arba bambukiniu arbatos plaktuvu, atlikdami zigzaginius judesius, kad arbata pasiskirstytų ir susidarytų putos.

 

Koicha

 

Tai oficialesnis arbatos gėrimo stilius, kuriam naudojamas bent dvigubai didesnis arbatos miltelių kiekis ir pusė vandens, todėl gėrimas yra klampus, intensyvesnis ir skirtas tik aukščiausios kokybės arbatai. Tai nėra pradedančiųjų gėrimas, tačiau gerai paruošta ji gali tapti tikru atradimu. Kaip ir usucha atveju, įkaitinkite chawan, tada įberkite apie 6-8 g (3-4 arbatinius šaukštelius) miltelių ir įpilkite 3 valgomuosius šaukštus 90°C vandens. Skirtingai nei usucha metodo atveju, koicha neturi turėti oro burbuliukų, todėl lėtai minkykite chasen sukdami ratu, kad milteliai ir vanduo taptų pasta, o prireikus įpilkite nedidelį kiekį vandens.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!