Šventas Morkus – daržų diena paminėta išradingai

2022-05-12, Salos etnokultūros ir informacijos centro etnografė-vadybininkė Jūratė Daugalienė
Renginio akimirkos. Autoriaus nuotr.
Renginio akimirkos. Autoriaus nuotr.
Usėnų seniūnijos bendruomenė, prisimindama senolių tradicijas, paminėjo Šventą Morkų – daržų dieną.  Ūkininkai bei tradicijų puoselėtojai rinkosi  į Solveigos ir Lino Kairių ūkį, esantį Galzdonuose. Čia visų laukė išpurentos ir morkų sėjai paruoštos daržo vagos bei kultūrinė programa.

Salos etnokultūros ir informacijos centro bei Usėnų seniūnijos bendruomenės renginys prasidėjo, kai iš pievų sugrįžo ūkininkai, kuriems Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės biuras balandžio 26-28 dienomis vykdė mokymus ,,Žolynų tvarkymas ir žolinių pašarų gamyba prekiniame pieno ūkyje“. Šilutės biuro vadovė Ina Kuzmienė kalbėjo, jog žemdirbiai mokosi visą gyvenimą. Pievininkai iš Šilutės, Tauragės, Pagėgių bei kitų ūkių ne tik pasisėmė žinių, reikalingų ūkiui vystyti, bet ir prisiminė senolių puoselėtas tradicijas.

Kaip sėti morkas, teatralizuotai pasakojo Usėnų pagrindinės mokyklos ketvirtokai ir jų mokytoja Danguolė Šulcienė. Mokiniai, pasitelkę savo rankų darbo lėles, išraiškingai, linksmai vaidino pasaką ,,Kaip bobutė ir diedukas morkas sėjo“. „Šimtas zuikių susirinko...“, – skandavo Usėnų bendruomenės Vaikų dienos centro ,,Spindulys‘‘ vaikučiai. Socialinės darbuotojos padėjėja Rūta Plačienė mažuosius papuošė spalvingomis kiškučių kaukėmis. Ilgaausiai be paliovos striksėjo, stengėsi įsidėmėti, kur išaugs morkos ir rudenį pažadėjo apsilankyti bei padėti derlių nuimti...

Usėnų kiemo lėlių teatro artistai ir vadovė Jūratė Daugalienė inscenizavo sakmę apie šv. Morkų. Velnias pavagia iš Marijos sietą, tačiau šv. Morkus jį atima iš raguotojo ir švysteli iki dangaus. Sietas tampa žvaigždžių Sietynu. Tad, kai Sietynas įeina į vakaro žarą, laikas pradėti pavasario sėją. „Sietynėlis pažare – jautelis vagoje“, - sakė inscenizacijos veikėjai.

Po nuotaikingo vaidinimo visi renginio dalyviai suėjo į ūkininkų daržą, kur šeimininkė Solveiga pasėjo morkas. Kad jos augtų tiesios ir didelės, ūkio galva Linas į morkų vagos galą įkalė kuolą. Pagal senąsias lietuvių tradicijas, šią dieną kitų darbų dirbti nevalia, kad  ledai javų neiškapotų, kurmiai žemės neiškilnotų. Tad linksmybes tęsė Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro folkloro kolektyvas ,,Vainuta“ ir pristatė programą ,,Kas tas daržas, kas ne daržas“. Pasirodymas, turtingas pasakojimais, dainomis, žaidimais, sujudino visus, o labiausiai sodybos šeimininkus, kai vadovė Jolanta Majienė Solveigą ir Liną ,,užsodino ant arklio‘‘ ir liepė apjoti lauką, kad derlius geras būtų, kad daržo kenkėjai neapniktų...

Tauragės kultūros centro Sartininkų kultūros namų kaimo kapela ,,Kamana“ ir vadovas Zigmantas Lešinskas visus pakvietė pašokti ir padainuoti. Usėnų bendruomenės pirmininkė Aldona Rauktienė šventės dalyvius ir svečius ragino pasivaišinti morkų pyragu, už kurį dėkojo Reginai Gudlenkienei. Baigiantis renginiui Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys bei bendruomenės pirmininkė įteikė padėkos raštus už etnokultūros puoselėjimą ir bendradarbiavimą sodybos šeimininkams, dalyviams.

Laikas prabėgo greitai ir prasmingai, juk buvo prisiliesta prie senovės lietuvių palikimo – mūsų kultūros ištakų. Šventas Morkus – Daržų diena sujungė skirtingo amžiaus bei gyvenimiškos ir kultūrinės patirties turinčius, tačiau vienodai karštai mylinčius savo gimtinę žmones.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?