Traksėdžiuose paminėta nacionalinė bibliotekų savaitė
Ketvirtadienio popietę Traksėdžių bibliotekoje vyko Rūtos Čiuželienės karpinių parodos pristatymas. Renginys buvo skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei ir Motinos dienai.
Grojo bardas Adas Nausėda. Bibliotekininkė Vida Pozniakovienė, pradėdama renginį pasidžiaugė gausiu būriu lankytojų, atėjusių į biblioteką, pristatė viešnią Rūtą Čiuželienę.
Gyvenimas tarp popieriaus karpinių
Tautodailininkė R. Čiuželienė paatviravo, kad pati nesupranta, kaip čia atsitiko, kad Traksėdžių bibliotekoje dar tik pirmoji jos paroda, kai kitose bibliotekose vykusios ir ne po vieną kartą. Bet juk visada būna pirmas kartas. Prieš pradėdama kalbėti apie savo paveikslus, esančius parodoje, trumpai prisiminė karpymo meno priešistorę, papasakojo, kad dar mūsų močiutės ir promočiutės popieriaus karpiniais puošdavo savo indaujų lentynėles, parodė pirmąją knygelę apie karpinius, išleistą vos ne prieš penkiasdešimt metų. Parodė ir kitas knygeles, kuriose yra jos karpinių, bei dvi autorines knygas. Su liūdesiu prisiminė, kad šį jos pomėgį labai palaikė ir skatino jos vyras, kad kartu keliaudavo į parodas nors ir tolimiausius Lietuvos kampelius. Atidžiai peržiūrėdavo knygeles su jos karpiniais, komentuodavo. Kiek karpinių iš viso iškarpyta, kiek jų padovanota, tautodailininkė ir pati negalėtų tiksliai pasakyti. O surengtų parodų ir apdovanojimų priskaičiuoja po kelias dešimtis.
Skambėjo eilės ir dainos, sveikinimai
Jaunosios bibliotekos lankytojos padeklamavo eilių, skirtų artėjančiai Motinos dienai, o Adas Nausėda pradžiugino šventės dalyvius daina apie tai, kad pavasarį pradeda žydėti vyšnios, tuo įnešdamas daug šviesos, ragindamas mokinius mylėti knygas, mokytis eilėraščių atmintinai, nes tai lavina atmintį. Kartu dainuodami liaudies dainas vaikai labai pradžiugino atlikėją.
Rūta papasakojo, kad karpinių menas ją užbūrė vos tik pradėjus karpyti. „Pradžioje karpiau tik žirklutėmis, o vėliau jau daug didesnius paveikslus pradėjau pjaustyti paprastais, nulaužiamais peiliukais, kuriuos ir jūs visi gerai žinote. Kartais sudėtinga būna teisingai nusipiešti paveikslą, nes reikia pavaizduoti atvirkščią vaizdą. Didesnį paveikslą karpau apie dvi savaites. Mėgstu dirbti ryte, kol dar būna pailsėjusios akys. Vis dar turiu idėjų, šis mano pomėgis mane džiugina“, – kalbėjo tautodailininkė.
Eglė Paulauskienė, buvusi ilgametė Traksėdžių bendruomenės pirmininkė, pasidžiaugė gražia Rūtos paroda, kalbėjo, kad menininkė buvo ir jos mokytoja Šilutės 3-iojoje vidurinėje mokykloje (dabar Martyno Jankaus pagrindinė mokykla), kad išmokė ją megzti, nerti ir siuvinėti ir visam gyvenimui įskiepijo meilę rankdarbiams. Ragino į biblioteką atėjusius vaikus mylėti savo mokytojus, kurie visada nori mokiniams padėti. Eglė pasidžiaugė gražia draugyste su biblioteka, iš kurios nešė knygas savo vaikams, o vėliau ir sau.
Traksėdžių Šilojų mokyklos direktorius Romualdas Blechertas, viso susitikimo metu apsuptas savo mokinių, džiaugėsi gražia draugyste su biblioteka, kurioje mokiniai randa mielų užsiėmimų, ne tik knygelių skaitymo. Pasidžiaugė, kad jo kabinete kabo nuostabus R. Čiuželienės karpinys.
Tęsdama savo parodos pristatymą, Rūta pasidžiaugė, kad plečiasi rajono tautodailininkų ratas, kad vis daugiau kūrėjų siekia aukštesnio įvertinimo – Meno kūrėjo statuso. Papasakojo, kad šiandien karpanti didelių spalvingų paveikslų ciklą apie vėtrunges. Pagal juos pagamintų atvirukų ir keletą savo knygų „Karpinių kalba“ padovanojo susitikime dalyvavusioms mamoms. Vieną savo paveikslą tautodailininkė padovanojo bibliotekai.
Nuoširdūs vaikų žodžiai mamytėms ir gražūs paveikslai, muzika sušildė širdis, pripildė jaukumo. Ne vienas pažadėjo, kad dar ne kartą stabtelės prie mūsų kraštą, Mažąją Lietuvą, vaizduojančių karpinių.